Megtalálták a gyógyszertúladagolás ellenszerét?
Egy új vegyület gyorsan kölcsönhatásba lép a gyógyszerek fejlesztés alatt álló, reményteli csoportjával, ezáltal lehetőséget kínál a szerek esetleges mellékhatásainak visszafordítására - közölték amerikai kutatók a Nature Medicine szakfolyóirat vasárnap megjelent számában.
A vegyületet úgy tervezték meg, hogy a szív artériáinak műtéti tisztítása során alkalmazott új típusú vérhígító ellenszere lehessen. A páciensek véralvadásgátlót kapnak az ilyen műtétek előtt és közben, melynek gyakori mellékhatása a vérzés.
"Ha kéznél van egy ellenanyag, az biztonságosabbá teheti a kezelést" - magyarázta Bruce Sullenger, a Duke Egyetem munkatársa, a tanulmány vezetője.
Az új ellenszer azonban nem csupán a vérhígító hatását fordítja vissza, hanem általában is működik az aptamereknek nevezett új típusú gyógyszercsoport mellékhatásaival szemben.
Az aptamer egy olyan "illeszkedő" molekula, amely a célmolekulát nagy aktivitással felismeri, ezért egyre több specifikus gyógyszert állítanak elő ilyen 15-60 nukleotidegységből felépülő nukleinsavból.
Az ellenszer afféle molekuláris szivacs?
Forgalomba eddig egy ilyen szer került, ám további hetet már tesztelnek. "A legtöbb gyógyszer valamely fehérjét céloz meg a szervezetben, ám az a csoport, melyről most beszélünk, ribonukleinsav (RNS), amely fehérjéket céloz meg" - mondta el Sullenger, hozzátéve, hogy normális körülmények között ilyen típusú molekulák a szervezetünkben nincsenek a sejteken kívül.
Az ellenszer ezt használja ki, amikor kizárólag a sejteken kívül szabadon keringő nukleinsav molekulákat "kapja el". Az ellenszer afféle molekuláris szivacsként felszívja a feleslegessé vált gyógyszert (aptamert). A csoport nyolc különféle aptamer vegyület ellen próbálta ki az új típusú ellenszereket laboratóriumi körülmények között; valamennyit hatékonynak találták.
A véralvadásgátlóval szembeni hatékonyságát egy malacon tesztelték:"Megmutattuk, hogy gyorsan visszafordítható a vérhígító hatás" - összegezte Sullenger.
Hasznos olvasnivalók |
(MTI)