H1N1 - Szokatlan elváltozások a tüdőben
Több olyan esetet találtak, amikor csak a beteg halála után derült ki, hogy a H1N1 fertőzése szokatlan károsodást okozott tüdejében.
Az American Journal of Roentgenology című szaklapban megjelent két tanulmányban rámutatnak a mellkas-röntgen és CT fontosságára a szokatlan eseteknél, valamint arra, hogy a pandémiás influenzát a legbetegebb embereknél nehéz diagnosztizálni.
Daniel Mollura, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) munkatársa csoportjával több olyan esetet talált, amikor csak a beteg halála után derült ki, hogy a H1N1 fertőzése szokatlan károsodást okozott tüdejében.
Előfordult, hogy álnegatív teszt miatt nem kezelték az influenzás beteget antivirális szerekkel, csak halála után, a boncolásnál állapították meg tüdeje súlyos károsodását.
A lapban megjelent másik tanulmányt a Michigani Egyetem munkatársai készítették. Prachi Agarwal csoportjával 66 új típusú influenzával diagnosztizált betegről készített CT-t.
Kiderült, hogy több embernél tüdőembólia alakult ki, vérrög zárta el a tüdő artériáit. Az antikoagulánsok, a vérrögöt feloldó szerek használata ilyenkor életeket menthet.
Agarwal felhívja a figyelmet arra, hogy a súlyosan beteg influenzás embereknél a tüdőembólia lehetőségét is számításba kell venni, ennek megfelelő vizsgálatokat kell elvégezni, valamint a kezelést is így folytatni.
(MTI)