Egyedi baktériumflórája van mindenkinek? - Kutatás
A kutatáshoz 9 önkéntes testén 27 ponton vizsgálták a baktériumflórát. Minden kísérleti alanytól 3 hónap alatt 4 alkalommal vettek mintát.
Amerikai tudósok feltérképezték az emberi test különböző részén élő baktériumokat. Kiderült, hogy meglepően nagy az eltérés személyenként és testtájanként. A kutatásról a BBC brit közszolgálati hírportál számolt be a Science Express című tudományos lapra hivatkozva.
A Coloradói Egyetem kutatói szerint eljön az idő, amikor gyógyítás céljára meghatározott testtájakra specifikus mikrobákat fognak beültetni.
A kutatáshoz 9 önkéntes testén 27 ponton vizsgálták a baktériumflórát. Minden kísérleti alanytól 3 hónap alatt 4 alkalommal vettek mintát. Az eltérések nemcsak személyenként voltak váratlanul nagyok, hanem ugyanannál az egyénnél is eltérőek voltak a baktériumok minden vizsgálatkor.
Harc a baktériumok ellen |
A baktériumok csak néhány mikrométer átmérőjű egysejtű élőlények, mégis ha a betegséget okozó fajtáik megtámadják a szervezetünket, súlyos, kezelés nélkül akár halálos betegségeket is tudnak okozni. Harc a baktériumok ellen |
100 billió baktérium a testen és testben
Viszonylag stabil a baktériumflóra összetétele a hónaljban és a talpon, a legkevesebb variáció pedig a szájüregben van. Az egyes testtájakon, mondjuk a homlokon, a fülön, a hajas fejbőrön más-más domináns baktérium található.
Az amerikai kutatók szerint a vizsgálati eredmények izgalmas kérdéseket vetnek fel. Miért van egészséges embereknek ennyire eltérő baktériumflórájuk? Vajon születésünktől fogva mindannyiunknak saját baktériumkészletünk van? Vagy az különbségek az évek múlásával alakulnak ki? De a legfontosabb kérdés, hogy mi a következménye a baktériumflóra eltéréseinek.
Az emberi test felületén vagy belsejében 100 billió (billió) baktérium él, ezek egy része fontos szerepet játszik például az emésztésben vagy az immunrendszerben.
(FH)