"Higiénia" - 600 millió ember végzi a dolgát szabadban
A szédületes ütemben fejlődő India gazdasági központjában, Bombayben amely a világ legnagyobb városa, átlagosan 58 lakóra jut egy illemhely. A nyomornegyedekben 81 ember osztozik egy vécén, de van olyan körzet, ahol ez a szám 273.
Az ENSZ becslései szerint Indiában a lakosság 55 százaléka, vagyis 600 millió ember még ma is a szabadban végzi a dolgát.
Megszokott látvány, hogy emberek kuporognak az utak és vasutak mentén, a tengerparton, és mindenki szeme láttára végzik dolgukat abban a városban, amelyben a világ leggazdagabbjaiból is lakik néhány.
Krónikus hasmenés - Mi okozhatja? |
Krónikus hasmenésről akkor beszélünk, ha a gyakori, híg székürítés több, mint 2 hétig tart. Míg akut betegségnél a fertőzéses eredet a leggyakoribb, a tartós hasmenés okai szerteágazóak lehetnek, részletes kivizsgálást igényelnek. Krónikus hasmenés - Mi okozhatja? |
A nők és lányok sokszor egész nap várnak, és csak sötétedéskor mennek a dolgukat végezni elhagyatott helyekre, kitéve magukat a fertőzésnek, az erőszaknak vagy a kígyómarásnak.
Egy ENSz-jelentés szerint még ahol van is illemhely, a többségükben nincs folyóvíz, szennyvízelvezetés és villany.
Ennek persze megvan az egészségügyi következménye, tömegesek a fertőzések. Az ENSZ gyermekvédelmi alapja, a UNICEF szerint Indiában naponta 1.000 öt éven aluli kisgyerek hal meg hasmenésben.
Az egészségügyi minisztérium úgy kalkulálja, hogy a szennyvízkezelés hiánya miatt fellépő betegségek évente 12 milliárd rúpiába (46 milliárd forintba) kerülnek.
(FH)