Miért egészséges a házasság?

MTI
megjelent:

A kutatásból az is kiderült, hogy a férfiaknak az első házasság alatt kisebb esélyük van a depresszióra, szemben a nőkkel, akik vélhetően a hagyományos nemi szerepek miatt hajlamosak inkább a betegségre.

Jót tesz az egészségnek a házasság, csökkenti a depresszió és a szorongás kockázatát - derült ki egy új-zélandi kutatásból, amely ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a betegségek a kapcsolat végeztével sokkal nagyobb valószínűséggel csapnak le az egyedülállóvá váltakra.

A 15 országban 34.493 ember részvételével végzett kutatást - amely az Egészségügyi Világszervezet által az utóbbi évtizedben végzett felméréseken alapult - Kate Scott, az új-zélandi Otago Egyetem klinikai pszichológusa vezette.

Az eredményekből kiderült: a különválással, válással vagy haláleset miatt véget érő házasságok a mentális rendellenességek megnövekedett kockázatát hordozzák magukban. A nők esetében ez leggyakrabban gyógyszerfüggőség kialakulását jelenti, férfiaknál pedig a depresszió emelkedett kockázatát.

Mindenkinek jót tesz a házasság

Scott szerint a házasságkötés a házasság mellőzéséhez képest jót tesz a mentális egészségnek, méghozzá mindkét nem esetében, nemcsak a nőknél, ahogy azt korábbi kutatások kimutatták. A kutatásból az is kiderült, hogy a férfiaknak az első házasság alatt kisebb esélyük van a depresszióra, szemben a nőkkel, akik vélhetően a hagyományos nemi szerepek miatt hajlamosak inkább a betegségre.

A nők esetében azonban megfigyelték, hogy ahogy képzettebbé válnak, úgy csökken a depresszió aránya. "Tanulmányunk arra világít rá, hogy a házas kapcsolat a nők és a férfiak számára egyaránt sok mentális előnyt kínál.

A házasság felbontásával járó szorongás és törés ugyanakkor kiszolgáltatottabbá teszi az embereket a mentális zavarokkal szemben" - olvasható a Psychological Medicine című brit tudományos folyóiratban közölt beszámolóban.

(MTI)

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.