"A nagybátyámat megölték!" - A jogász válaszol
"A nagybátyámat meggyilkolta egy házaló árus. Nyakon és mellkason szúrta. Szegény látássérült volt, ezzel élhetett vissza az elkövető." - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Jogi Szakértők! |
"A nagybátyámat meggyilkolta egy házaló árus. Nyakon és mellkason szúrta. Szegény látássérült volt, ezzel élhetett vissza az elkövető. Beismerte szörnyű tettét másnap, de ez a mi fájdalmunkat nem enyhíti! A segítségét szeretném kérni, hogy fognak-e minket (családtagokat, testvéreket) értesíteni a tárgyalásról? Szeretnénk ott lenni. Nekünk kell-e kérni a nyílt tárgyalást? Kérhetünk-e súlyosbítást, ha kevésnek találjuk az ítéletet?" |
Tisztelt Kérdező!
Először is őszinte részvétem a nagybátyja miatt. Az emberölés hivatalból üldözendő bűncselekmény, mely azt jelenti, hogy a feltételezett elkövető ellen a vádat az állam képviseletében az ügyész fogja képviselni.
Az orvos teendői a halottszemle során |
A szemle keretében az orvos elsődleges feladata megállapítani a halál tényét, és le kell írnia, hogy milyen elváltozásokat észlelt a holttesten. Ha elsődlegesen nem természetes, netán erőszakos elhalálozásra utaló jeleket talál, mindenképpen igazságügyi boncolást kell kérnie, amelynek eredménye eltérhet a szemléző orvos elsődleges megállapításaitól. |
Az eljárás ilyen esetben az alábbi: először a rendőrség lefolytatja a nyomozást, és ha van megalapozottan gyanúsítható személy, akkor vádat emel az ügyészségen. Az ügyészség elkészíti a vádiratot és ezután kerül át az ügy bírósági szakba.
Ahol a bíró kitűzi az első tárgyalási napot. Ez hosszú hónapokat jelent. Ha fél – egy éven belül eljut a nagybátyja ügye bírósági szakba az gyors eljárásnak számít.
A Rendőrség úgy tudom köteles a nyomozás eredményeiről a családot értesíteni. Nem lehet, hogy egyéb családtagot értesített a hatóság? Amennyiben úgy látja a hatóság meghatározott személyeket megidézhet adott eljárási cselekményekhez.
A legtöbb esetben nyilvános a bírósági tárgyalás
A bíróság is bizonyos, hogy értesíti a családtagokat a tárgyalásról. A bírósági eljárás, azaz a tárgyalás az minden esetben nyilvános, azaz bárki beülhet rá. A bíróság csak különleges esetekben dönt úgy, hogy zárt tárgyalást tart.
Büntető eljárásban, amennyiben a vádat az ügyészség képviseli, úgy az ügyész kérheti az ítélet súlyosbítását. Az ügy bonyolultsága továbbá a tanú meghallgatások és a bizonyítási eljárás nehézsége miatt gondolom, hogy 3-10 tárgyalási napra minimum szükség lesz, mire dönt a bíróság.
A két tárgyalási nap között alapesetben 30 nap telhet el maximum. Ezért úgy gondolom, ha idén megszületik az elsőfokú ítélet az viszonylag gyors eljárás lesz. Egyébként a területileg illetékes rendőrkapitányságon Ön is érdeklődhet az ügy állásáról.
Cikkajánló |
(WEBBeteg - Dr. Barcsai Tímea, jogász)