Testsúlyfüggő, hogy mennyi antibiotikumra van szükségünk?
A növekvő mértékű elhízásra tekintettel nagyobb adag antibiotikum szedését kellene elrendelniük az orvosoknak a betegek számára - írják amerikai és görög kutatók a The Lancet című tudományos hetilapban megjelent tanulmányukban.
A jelenleg érvényben lévő, mindenki számára előírt adag a nagyobb termetű felnőttek esetében nem biztos, hogy megszünteti a gyulladást, viszont növeli az antibiotikum-rezisztencia kockázatát. A testzsír tömege és aránya hatással lehet az antibiotikum-koncentrációra, és csökkentheti annak hatékonyságát a nagyobb súlyú betegek esetében - érvelnek a szakemberek.
Óvatosan az antibiotikumokkal! |
Ne követeljünk minden megfázásra antibiotikumot a háziorvostól! Csak a bakteriális fertőzések kezelhetők és kezelendők antibiotikummal. |
Ez hasonló ahhoz, mint amikor az átlagosnál kisebb súlyú betegek túl sok gyógyszert kapnak, ennek következményeként megnövekszik a mellékhatások kockázata.
További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a háziorvosokat megfelelő irányelvekkel lássák el arról, hogyan és mikor változtassanak az adagokon.
"Az orvosok hajlandók lennének megvalósítani a kezelés testsúly szerinti módosítását, ha nagyszabású klinikai vizsgálatok kimutatják annak hasznát a beteg számára" - írta a témának szentelt szerkesztőségi cikkében az orvosi hetilap.
"A betegek egyre magasabbak és nagyobb súlyúak, helyénvaló az az elképzelés, hogy a szükséges adagú gyógyszert kapják.
Ez azonban jóval költségesebb lehet, mivel a gyógyszergyáraknak különböző kiszerelésben kellene előállítani a gyógyszereket, amelyek jelenleg általában kétféle erősségben léteznek" - mondta Steve Field, a brit háziorvosok szakkollégiumának elnöke a BBC hírszolgálatának.
(MTI)