Kínos kérdések a biztonságos együttlétről - Az orvos válaszol
Tisztelt szakértő! Érdeklődnék, hogy milyen módon védekezzünk óvszerrel, hogy elkerüljük a nemkívánt terhességet és fertőzéseket? Melyek az együttlét utáni tisztálkodás szabályai? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Kérdező!
Nagyon helyes, hogy minden részletre oda szeretne figyelni, hogy lehetőleg elkerülje a problémákat, így sokkal jobban tud majd védekezni mind a nem kívánt terhesség, mind a betegségek ellen.
Az első, és legfontosabb pont, hogy semmelyik fogamzásgátló sem jelent 100 %-os védelmet, sem a terhesség, sem a betegségek ellen. Ezt fontos szem előtt tartani, de a szabályok pontos betartásával minimális a kockázat.
Az ajakherpesz átfertőzhető-e a nemi szervekre? |
Szeretném megtudni, igaz-e, hogy az ajakherpesz nem fertőzhető át a nemi szervekre? Más vírus okozza a kettőt? Hogyan lehet pontosan elkapni másik személytől? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.>> |
A betegségekkel kapcsolatosan amit én javaslok, hogy amikor látható probléma van (pl. herpesz, condyloma), akkor még óvszerrel sem javasolt az együttlét, hiszen bőrfelület mindenképpen találkozik, és pont elég a fertőzéshez. Ez a szabály az orális szexre is volnatkozik.
Általában a párok észreveszik, ha kilyukad az óvszer, ilyenkor érdemes esemény utáni tablettát íratni nőgyógyászaton, amit 72 órán belül kell bevenni.
Ha bizonytalan a helyzet, akkor az együttlét után vízzel fel lehet tölteni az óvszert, hogy vajon ereszt-e.
Az óvszer használata előtt ne vizezzék be, mert lemosnak róla minden spermicid anyagot, emellett a feltekert állapot fontos a helyes alkalmazáshoz. Érdemes elolvasni a használati utasítást, s akkor nem lesz gond.
Az anális együttlét veszélyei |
Az anális közösülés nem tartozik a szokásos közösülési módszerekhez. Tehát semmiképpen sem ajánlatos, hogy túlságosan gyakran térjen át erre a módszerre. Az anális közösülés útján a hüvelybe fertőzést vihetünk át és folyást okozhatunk vele. A hímvesszőn is kialakulhat gyulladás. A végbélben is előfordulhat fertőzés, a közösülésből adódó sérülések miatt. Az anális együttlét veszélyei>> |
Tisztálkodás az együttlét után
A tisztálkodás akkor javasolt, amikor vége az együttlétnek. Nem elég letörölni a genitáliákat, hanem tiszta vízzel, szappannal (intim mosakodóval a lányoknak) kell tisztálkodni. Ezt követően lehet bármit újra elkezdeni.
Mikor alkalmazható sürgősségi fogamzásgátlás? |
Nem megfelelő védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás. Mikor alkalmazható sürgősségi fogamzásgátlás?>> |
Az óvszerrel alapvető szabály, hogy az együttlét alatt végig alkalmazni kell. Az orális szex során is el lehet kapni pl. a szifiliszt, és persze bármikor a távozó előváladék a hüvelybe juthat, ezért nagyon oda kell figyelni.
Ami a lényeg, hogy pontosan nyomon lehet követni a sperma útját, és akkor okoz terhességet, ha közvetlenül a hüvelybe jut. Szájból, szájba, majd onnan genitáliákra jutva sem lesz terhes senki.
A spermaölős óvszerek nagyobb biztonságot nyújtanak, de a kiszakadás esetén így is, úgy is szükséges esemény utáni tabletta.
A szexuális úton terjedő betegségek és tüneteik |
A nemi szerveket érintő, szexuális úton terjedő betegségek miatt kevesen fordulnak személyesen orvoshoz. Az emberek többsége szemérmes, nehezen tárulkozik fel, ezért is fontos a leggyakoribb nemi betegségekről „beszélni”. Az STD betegségek szoros érintkezés, szexuális érintkezés útján terjednek, és csak kivételes esetekben fürdőzés, közös törölköző használata során. A nemi betegségek közé 25-30 különböző betegség tartozik, melyeket baktériumok, vírusok, gombák és ún. protozonok okoznak. A szexuális úton terjedő betegségek és tüneteik>> |
(WEBBeteg/ Dr. Farkas Ágnes)