Kiütéses lettem, melyik gyógyszer okozhatta? - Az orvos válaszol
Megfáztam és paracetamol tartalmú megfázás elleni szert, torokfertőtlenítő tablettát és lázcsillapítót vettem be. Tele lettem csalánkiütés szerű piros foltokkal. Vajon melyik szer okozhatta ezt? A megfázás elleni szer mellékhatása lehet? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Kérdező!
Sajnos nem lehet megmondani, hogy melyik összetevő, és egyáltalán a paracetamol tartalmú megfázás elleni szer okozza-e panaszt, a többi gyógyszer, illetve maga a vírusfertőzés önmagában is gyakran okoz ilyen panaszt kísérő tünetként.
A teendő ebben az esetben az összes szóba jövő gyógyszer elhagyása, sőt bőrgyógyászt is érdemes felkeresnie, ugyanis az allergiás betegségeknek súlyosabb tünetei is kialakulhatnak. Amennyiben nincs lehetősége most orvoshoz fordulni, a patikában recept nélkül vásárolhat antihisztamin tartalmú tablettát.
Vizsgáltassa ki magát!
A későbbiekben érdemes kivizsgáltatni az allergiát. Bőrgyógyászatok allergiológiai szakrendelésén végeznek ún. LTT vizsgálatot, ahol a kérdéses gyógyszer fehérvérsejtekre gyakorolt hatásából megállapítják, hogy valóban felmerül-e allergia.
Ha az LTT negatív, akkor kórházi körülmények között a kérdéses szerrel provokációs vizsgálat is végezhető az allergia kizárása céljából vagy másik választás, hogy a szóba jövő hatónyagot kerüli.
Az LTT vizsgálat az ön részéről egy egyszerű vérvételt jelent, nem kell éhgyomorra menni, viszont a legtöbb esetbeben beutaló és előjegyzés szükséges.
Gyógyszerallergia |
A gyógyszerek által kiváltott nem kívánt hatásokat csak kis mértékben okozza az allergia. A nem várt gyógyszerhatás a kórházi felvételek 2-6 százalékát jelentik. Leggyakrabban antibiotikumok és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők okoznak hasonló reakciókat. A gyógyszerallergia |
A provokáció bentfekvést igényel, mely során a kérdéses hatónyagból egyre nagyobb koncentrációt juttatnak a szervezetbe, és a rekciókat figyelik, ha szükséges beavatkozni, az azonnal lehetséges, ugyanis egy infúzió által egy véna folymatosan biztosítva van. A bentfekvés ideje általában 2 nap, első napon provokáció történik és még további 24 óra megfigyelés szükséges.
Gyógyszerkölcsönhatások |
Az összes gyógyszer betegtájékoztatójában találunk egy olyan bekezdést, melyben arra hívja fel a gyártó a figyelmünket, hogy mely gyógyszerekkel ne szedjük együtt az adott készítményt, vagy legalábbis fokozott óvatossággal járjunk el. Mi is a gyógyszerkölcsönhatás? A gyógyszer-kölcsönhatások két fő okból jöhetnek létre. Az egyik, hogy a két hatóanyag a szervezetben megtett útjuk során valamely ponton találkozik, mégpedig úgy, hogy ugyanazt a rendszert vagy enzimet használnák. Gyógyszerkölcsönhatások: amit tudni kell a gyógyszerszedésről |
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos)