Az egészségügyi rendszer Angliában - Hogyan működik?
Nagy-Britannia férfi állampolgárai 77, míg a nők 81 évre számíthatnak, már ami a várható élettartamot illeti. Ebből 77, valamint 81 telik egészségesen. Vegyük sorba a brit egészségügy legfontosabb mérőszámait…
Ezer 5 év alatti brit gyermek közül csak hat nem éri el ötödik életévét, nálunk ez az arány 7 fő. Éves szinten közel 3 ezer dollárt költenek fejenként az egészségügyi kiadásokra, mi azonban még 1400-at sem. Nagy-Britannia GDP-je 8,4 százalékát fordítja erre a célra, mi is közel 8 százalékot különítünk el erre.
Hová mennek az orvosok és ápolók? |
Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) legfrissebb adatai alapján tavaly összesen 1614 orvos és egészségügyi dolgozó kért hatósági bizonyítványt okleveleiről azért, hogy külföldön dolgozhasson: 887 orvos, 419 ápoló 158 fogorvos, 37 gyógyszerész, 7 szülésznő és 106 egyéb egészségügyi dolgozó. |
Az elmúlt években a brit egészségügy is találkozott több komoly járványhelyzettel: a WHO a 2000-es Lassa-lázat, a meningococcus- járványt említi, s emellett nyilvántartja a több országon végigsöprő, 2003-as SARS-t és a 2 évvel ezelőtti madárinfluenzát.
A vezető haláloknak a keringési-, daganatos- és légzőszervi betegségek számítanak. A bejelentett munkavállalók fizetik az egészségügyi hozzájárulást – a magyar társadalombiztosításhoz hasonló módon -, ezért cserébe ingyenes orvosi ellátás jár.
A házi orvosi rendelők rendszere is hasonló a magyarországihoz: a brit állampolgároknak a lakóhelyükhöz legközelebb eső rendelőben kell ellátásért jelentkezniük. A szigetországban sem számít ritka esetnek, hogy a szakrendelésre hónapokat várjanak. A munkáltatók maximálisan 28 hétig fizethetnek táppénzt alkalmazottaiknak.
Ingyenes ellátás mindenkinek
Az egészségügy irányítását az Országos Egészségügyi Szolgálat (National Health Service, NHS) látja el. A mindenki számára ingyenes és egyenlő mértékben hozzáférhető rendszer biztosítása alapelvnek számít.
Ennek megfelelően mindenkinek ingyen jár:
- háziorvosi ellátás;
- fekvő- és járóbeteg kórházi ellátások;
- gyógyszeres ellátás fekvő- és járóbetegek esetében;
- mentális egészségügy;
- preventív szolgáltatások;
- segítségnyújtás tanulási nehézségek esetén;
- rehabilitáció.
Gyógyszerek és fogászati ellátás
A magyarországi rendszerhez képest alapvető különbség, hogy a britek a gyógyszertárakban nem az egyes gyógyszerek árát fizetik, hanem mindenért egy egységes- tulajdonképpen recept-kiváltási – árat. Vannak azonban olyan teületek – például Wales –, ahogy ez is ingyenes (Wales).
A gyógyszerekkel kapcsolatos hozzájárulás megfizetése alól számos kivétel van:
- 16 éven aluli gyermekek, és 18 éves korig a továbbtanulók;
- 60 év felettiek;
- alacsony jövedelműek;
- terhes nők és olyanok, akik 12 hónapon belül szültek;
- bizonyos betegségekben és rokkantságban szenvedők.
Az egészségügy terén a fogászati ellátással kapcsolatban merültek fel problémák: nem mindenütt érhető el NHS- fogászat vagy fogorvos. Ennek következményeként az utóbbi időben egyre többen jönnek Magyarországra is fogaikat megcsináltatni.
Az Egyesült Királyságban az alapellátás – a nyugat-európai rendszerekhez viszonyítva is – kiemelkedő szervezettséggel és hatékonysággal működik, ami a szigorúan területi alapú szervezetnek, valamint az egészségügyi hatósággal szembeni éves szintű pontos tervezési és elszámolási kötelezettségnek köszönhető. Különleges elem a hét minden napján 24 órás telefonos NHS Direct, amelynek segítségével a pácienseket az ellátás megfelelő szintjére irányíthatják.
Csökkenő ágyszámok, növekvő várólisták
Hasznos praktikák orvosoknak |
Felmérések szerint 15-18 másodpercig hallgatja az orvos a beteget anélkül, hogy félbeszakítaná. A betegnek tehát fel kell készülnie, hogy ez alatt mondja el a problémáját – jó, ha összeírja a kérdéseit. A kommunikációt itt is tanítani kell. Hasznos praktikák orvosoknak |
A háziorvosok igen fontos szerepet töltenek be: azzal, hogy beutalókat adnak, megelőzik, hogy feleslegesen vegyenek igénybe kórházi, szakorvosi ellátásokat.
A fekvőbeteg-ellátás a regionális és a körzeti egészségügyi hatóságok felügyelete alá tartozik.
A kórházaknak három csoportja: általános, szak és helyi (közösségi) kórházak.
A brit kórházak ágyszáma az utóbbi években folyamatos csökkentést mutatott, és nemzetközi viszonylatban is igen alacsonynak számít (1990-ben ezer lakosra 5,9; 1995-ben 4,1 és 2001-ben 3,9 aktív ágy jutott).
Emellett a betegek átlagos kórházi ápolási tartama viszonylag hosszú. Gondot okoz, hogy az aktív kórházi ágyak egy részét a krónikus betegségben szenvedő idős betegek foglalják el. Ezek a jelenségek vezettek a folyamatosan növekvő várólistákhoz, amely problémával az egészségügyi szolgálatnak szembesülnie kell. A várakozási idő különösen az életminőség javításához nélkülözhetetlen, de nem létfontosságú szolgáltatások igénybevétele esetén nagy.
Ne halogassa az orvoshoz fordulást! |
Az egészségügyet érheti sok kritika, ám ez nem változtat azon: az orvosok csak azokon tudnak segíteni, akik elmennek hozzájuk szűrésekre, illetve egy-egy panaszuk kivizsgáltatásával nem várnak hónapokat, éveket. |
A brit kormányzat kiemelt egészségügyi feladatként kezeli a várólistáknak a csökkentését. A Blair-kormány ápolási helyek létrehozását kezdeményezte a krónikus betegségben szenvedő, elsősorban idős betegek számára, így is csökkentendő a várólistákat. A mai beteg már beleszólást kap az egészségével kapcsolatos döntésekbe: nem csak az orvos dönti el, hová utalja. Miután a kormány meggyőződése szerint az egészségügyi ellátás javításának kulcsa a beteg választása, 2005-ben elindította a "Choose and Book" (Válassz és foglalj!) elnevezésű számítógépes rendszert, amelyet a háziorvosok és a betegek együtt használhatnak az egészségügyi szolgáltatók kiválasztása során.
Az eredmények azonban nem hozták a várt eredményt: míg a kormány 90 százalékos arányt képzelt el a rendszeren keresztül történő beutalások terén, ez 2007-ben még csak 40 százalékot tett ki. A leggyakrabban emlegetett kritikák: az orvosok szerint a rendszer használata lassú, körülményes és átláthatatlan. A NHS 2007-ben elindított egy olyan honlapot, amelyen különböző mutatók alapján lehet összehasonlítani a különböző egészségügyi intézményeket.
Egyre kevesebb a háziorvos |
Ha valaki beteg, rögtön a háziorvoshoz szalad. Ő tudja, melyik szakorvos mikor rendel, hová kell beutaló, hová nem, időpontkéréshez melyik telefonszámot kell hívni. Ellátja kisebb-nagyobb betegségeinket, igazolást állít ki. Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta: az egész orvostársadalomra igaz az idősödés. Ma Magyarországon a háziorvosok 25 százaléka, több mint 1500 fő nyugdíjkorhatáron túl dolgozik. Több száz fő túl a 70 éven is dolgozik. |
(WEBBeteg/Czibere Anikó, Források: www.eski.hu , www.who.int , www.hazijogorvos.hu)