Gyógyszertrió a magas vérnyomás ellen

MTI
megjelent:

Fél évszázada az orvosok egyetértettek abban, hogy a betegség kezelését először egyetlen gyógyszerrel kell megpróbálni, és ha nincs megfelelő hatás, az adagot emelni kell, ameddig csak lehet.

A mind nagyobb gyógyszeradagoknak azonban előbb-utóbb mellékhatásaik jelentkeztek, ami a kezelés leállítását tette szükségessé.

Az utóbbi évtizedben mind több betegség gyógyításában bizonyossá vált, hogy több, különböző hatásmódú szer kis adagjának, egyidejű alkalmazása lényegesen eredményesebb, és közben a mellékhatások kockázata is jelentősen csökken. A tapasztalat növelte a gyógyszeres kezelés hatékonyságát. A magas vérnyomás az egyik leggyakoribb, folyamatos kezelést igénylő népbetegség.

A vérnyomás felnőttkorban minden harmadik-negyedik emberben kóros szintre emelkedik. Ez a szélütés legnagyobb kockázata, de a koszorúér-betegségnek is fontos rizikófaktora, ami hatványozottan igaz egy idejű cukorbetegség esetén. Ennek ellenére a betegeknek csak töredéke kap hatásos ellátást. Az Amerikai Cukorbeteg Szövetség idei kongresszusán számoltak be a legújabb, háromféle vérnyomáscsökkentő egyetlen tabletta formájában történő szedésének első eredményeiről.

A vizsgálatot stílusosan egy TRINITY elnevezésű tanulmány keretében végezték: a gondosan tervezett és ellenőrzött megfigyelés cukorbetegségben is szenvedő, magas vérnyomású betegeken történt. A gyógyszertrió egyik tagja a vérnyomáscsökkentőként használt vizelethajtó kis adagja volt. A másik készítmény az amlodipin, amely a kalciumantagonista gyógyszercsoport sokat alkalmazott formája: ez úgy csökkenti a vérnyomást, hogy ellazítja az erek símaizomzatát.

A harmadik összetevő az olmesartan, amely egészen más módon lazítja el az ereket, és viszi lejjebb az emelkedett vérnyomást. A hármas kombinációt a párosan alkalmazott gyógyszerváltozatokhoz hasonlították, azonban a készítmény lényegesen több beteg vérnyomását csökkentette a kívánatos szintre, mint ha csak két alkotóelemet tartalmazó változatot szedtek volna.

(MTI)

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Oxygen Medical - Dr. Telegdy Margit, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szauder Ipoly, belgyógyász, kardiológus, hypertonológus
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus

Segítség