Az alkalmi dohányzás is károsítja a légutakat
A legújabb kutatások szerint már néhány slukk cigaretta is beindíthatja a sejtek genetikai elváltozását.
Rossz hír a kocadohányosoknak: kis mennyiségű a dohányfüst visszavonhatatlan károsodást idézhet elő a légutak sejtjeiben. Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine augusztus 20-i számában megjelent tanulmány szerint hasonló hatása van a másodlagos dohányfüstnek is. A dohányzás okozta betegségek között a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), valamint a tüdőrák szerepel.
Dr. Ronald Crystal, a New Yorki Presbiteriánus Kórház munkatársa a másodlagos dohányfüst hatását vizsgálta. Munkatársaival ki tudta mutatni a nikotint vizeletből, valamint megállapították, hogy a légutakat alkotó sejtekben genetikai változások jönnek létre. Mivel nincs olyan küszöb, mely ne betegítené meg a sejteket, ezért már az alkalmi dohányzás is növeli az egészségügyi kockázatot. Emiatt mind otthon, mind a munkahelyen mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a másodlagos dohányfüstöt.
A tanulmány során Crystal és munkacsoportja 121 embert tanulmányozott, akik három csoportra oszlottak el: nemdohányzók, aktív dohányosok, illetve mérsékelt dohányosok. A pontos csoportosításhoz a szakértők vizeletből mutatták ki a nikotin mennyiségét.
A kutatók megállapították, hogy a nikotin már minimális mennyiségben genetikai abnormalitást von maga után, megváltoztatja az egyes gének ki-, és bekapcsolási mintázatát, ami olyan folyamatokat indíthat el, mint a COPD, illetve a tüdőrák. Persze a károsodott gének ismerete akár új terápiás célpontokkal rendelkező gyógyszerek fejlesztéséhez vezethet.
(Medipress)