A sebgyulladás meggyorsítja a sérülésből való felépülést - Kísérlet

MTI
megjelent:

A sportolás közben bekövetkező sérülések után megdagad az izomzat, gyakori a sebgyulladás, amelyet eddig különböző módokon - borogatással, gyógyszerekkel - igyekeztek visszaszorítani.

Állatkísérletek új eredményei azt jelzik, hogy az ellenőrzött mértékű, helyi gyulladás kifejezetten gyorsítja a sebgyógyulás folyamatát - írják amerikai kutatók a FASEB Journal legújabb számában. A gyulladás kóros jelenség: az érelmeszesedés is lassú, gyulladásos folyamat, a gyors, gyakran váratlanul megjelenő gyulladás pedig - akár a vakbélben, akár a tüdőben következik be - sürgős beavatkozást, kezelést igényel.

Lan Zhou és munkatársai a szakértők szerint valósággal fejre állítják az eddigi orvosi ismeretet és gyakorlatot. A clevelandi kutatók egereken végezték kísérleteiket. Az állatok végtagjain sebet ejtettek, és azt követően figyelték a szövetekben elinduló eseményeket. Kétféle mintát vizsgáltak. Az egyik csoport egészséges, ép egerekből állt, és amikor bárium-kloriddal izomsérülést okoztak a rágcsálóknak, ott olyan gyulladás kezdődött, amely bármilyen emlős állat esetén azonnal elindul.

A másik egércsoport tagjai genetikai úton kitenyésztett egerekből állt. Ezeknél az ép állatokra jellemző gyulladás külső károsító hatásra nem jelent meg. A munkacsoport azt figyelte meg, hogy a gyulladásos sejtek izomkárosító hatásra az inzulinszerű növekedési faktor, az IGF-1 keletkezését fokozzák, ami kifejezetten javítja az izomszövet állapotának helyreállását. Azok az egerek, amelyekben a genetikai károsítás miatt ez a gyulladás nem következett be, az izomsejtek gyógyulását sem észlelték.

"A sebek gyógyulásához jól ellenőrzött mértékű gyulladásra van szükség, amely nem túlságosan sok, de nem is kevés - hangsúlyozta Gerald Weissmann, a tanulmányt közlő folyóirat főszerkesztője. - Régóta ismert, hogy bizonyos erélyes gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint például a kortizon, lassítják a sebgyógyulást. Ez a tanulmány még nem magyarázza meg a jelenséget, de világosan mutatja, hogy az inzulinszerű növekedési faktor, az IGF-1 és a gyulladásos sejtek által termelt egyéb anyagok gyorsítják a sebszövet gyógyulását".

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg/Medipress - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus, Dr. Debreceni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség