Így nőnek fel a fiúk...

MTI
megjelent:

A mai kamasz fiúk átlagosan egy évvel korábban elérik a pubertást, mint apáik - állapították meg amerikai kutatók Bulgáriában lefolytatott tanulmányuk alapján.

A test serdül?kori változásai
Pubertás, azaz serdülőkor. Sok tizenéves teszi fel magának ebben az életkorban a kérdést: "Normálisan fejlődöm?" Sokszor a szülők is bizonytalanok egy korábban, vagy később fejlődő gyermek láttán abban, hogy mi az ami belefér a normál variánsba, és mikor kell orvoshoz fordulni. A pubertás az az életszakasz, amikor kialakulnak a másodlagos nemi jelek, és a szervezet felkészül az utódok létrehozására. Ez nem csak testi, hanem lelki változások összessége is, jelen cikkben a fizikai jellemzőkről lesz szó.
A test serdülőkori változásai>>

Az Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine című szakfolyóiratban ismertetett vizsgálatban 6200 egészséges bolgár fiú egyes testi adatait vetették össze a Los Angeles-i Cedars Sinai orvosi központ kutatói egy hasonló, 1970-es években végzett felmérés eredményével. Mindkét tanulmányban mérték a fiúk magasságát, testsúlyát, heretérfogatát, valamint péniszük hosszát és körméretét. Mint Fnu Deepinder kutatásvezető elmondta, a korábbi vizsgálatban 13 és 16 éves kor közé tették a szexuális fejlődés szakaszát, míg mostani felmérésük - ugyanazon népesség körében - azt mutatta, hogy már 12 és 15 éves kor között lezajlik.

A mért adatok szerint a pénisz átlagos hossza folyamatosan növekedett a születéstől, nagyjából 5 centiméterről mintegy 9,5 centiméterre. A herék térfogata nem növekedett jelentősen a pubertásig, akkor azonban ugrásszerűen változott. Mindkét változás 12 és 16 éves kor között volt a legnagyobb, a fiúk magassága és testsúlya pedig 12 és 14 éves koruk között nőtt a legtöbbet. A kutatók megállapították, hogy adott életkorban a fiúk péniszmérete most nagyobb, mint az 1970-es években volt, ám végleges mérete - amelyet 17 éves kor körül ér el - nem változott.

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
Budai Endokrinközpont - Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus
Orvostkeresek Egészségmagazin

Segítség