Fürdőgyógyászat: mikor kérhető tb-támogatással?
A fürdőgyógyászati ellátásokat részben vagy egészben tb-támogatással lehet igénybe venni, ehhez minden esetben szakorvosi beutaló szükséges. Igen sokféle gyógyászati ellátás vehető igénybe: például súlyfürdő, gyógymasszázs, gyógygázfürdő vagy csoportos gyógyúszás.
A fürdőgyógyászat az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozó gyógyászati ellátás, amelyet leginkább a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai, illetve érbetegségek funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezeléseknél alkalmaznak – olvasható a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján.
Milyen ellátás kérhető támogatással?
Egyes gyógyászati ellátások – így például kádfürdő, súlyfürdő, szén-dioxid gyógygázfürdő, csoportos gyógyúszás – díjához indokolt esetben társadalombiztosítási (tb) támogatás jár:
- gyógyvizes gyógymedence
- gyógyvizes kádfürdő
- súlyfürdő
- szénsavas fürdő
- iszappakolás
- orvosi gyógymasszázs
- víz alatti vízsugármasszázs
- víz alatti csoportos gyógytorna
- szén-dioxid gyógygázfürdő, azaz mofetta kezelés
- 18 év alattiak számára csoportos gyógyúszás
Ahhoz, hogy ezeket a szolgáltatásokat igénybe vehessük, szakorvosi vényen kell megrendeli, az igénybevételhez pedig nagyon fontos az orvos által kiállított kezelőlap, amelyet minden kezelésre el kell vinni.
Hány kezelést támogatnak?
A betegség jellegétől függetlenül tb-támogatással évenként összesen két kúra (általában 15 alkalom) rendelhető. Természetesen lehet kombinálni az egyes ellátásokat, azonban egy kúrában legfeljebb négy különböző fajtájú kezelést lehet kérni.
Van rá eset, amikor a 15 alkalom növelhető, azaz például a baleseti vagy műtéti utókezelés során a komplex fürdőgyógyászati ellátás 20 alkalommal vehető igénybe. A kúra hosszát, összetételét mindig orvos-szakmai indokok alapján lehet módosítani.
Ki írhatja fel a gyógyfürdő ellátást?
Reumatológus, fizikoterápiás, ortopéd, mozgásszervi rehabilitációs, valamint fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás, illetve traumatológiai javallat esetén traumatológus szakorvos rendelheti meg a szükséges ellátást. A szén-dioxid gyógygázfürdő ellátást kérheti a kardiológus vagy az érsebész is indokolt esetben.
A 18 év alatti csoportos gyógyúszást a betegségcsoport egyes szakorvosai, illetve a szakorvos javaslata alapján a gyermek háziorvosa, egyes esetekben az iskolaorvos írhatja fel.
Jó, ha tudja!
- Ezeket a gyógyászati ellátásokat csak szakorvos rendelheti meg.
- Magánrendelésen még szakorvos sem kérhet tb-támogatással gyógyfürdőkezelést.
- Számos fürdőnek van szerződött szakorvosa, így akár helyben is be tudnak jelentkezni a vizsgálatra, majd elkezdődhet a szükséges kezelés.
- Támogatással csak olyan fürdőben vehető igénybe a szolgáltatás, amelyik rendelkezik szerződéssel a NEAK-kal.
- A kúra keretében rendelt gyógyászati ellátásokat egy vényre írja fel az orvos, és egyazon szolgáltatónál lehet igénybe venni.
- A gyógyászati ellátásokért fizetendő térítési díj eltérő összegű lehet, ugyanis a fürdőszolgáltatás szabad ármegállapítású szolgáltatás, így más összeget kérhetnek el pl. a gyulai, a debreceni vagy a győri fürdőben.
- Amennyiben utaznia kell a betegnek az adott helyre, hiszen előfordulhat, hogy mátraderecskei mofetta kezelést írnak fel egy fővárosi betegnek, akkor a részére utazási költségtérítés jár. Az utazási utalványt a gyógyászati ellátást felíró orvos állítja ki.
Bővebb információt a NEAK oldalán a Gyógyfürdő ellátásoknál talál ide kattintva.
Hol vehető igénybe az ellátás?
Számos gyógy- vagy termálfürdőnek van szerződése a NEAK-kal, a TermálOnline portál összeszedte, hogy közel 20 intézmény várja komplex szolgáltatással a pácienseket hazánkban. Többek között Gyulán, Makón, Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Cserkeszőlőn, Orosházán, Hévízen, Győrben mehetünk támogatással kezelésre. Szén-dioxid gyógygázfürdő a két természetes lelőhelyen, Parádfürdőn és Mátraderecskén található. 2023-ban egyébként a gyógyvizes medencefürdőzés volt a legkedveltebb ilyen támogatott lehetőség a páciensek körében.
Mikor nem ajánlott a gyógyvíz? |
Bizonyos betegségek esetén akár veszélyes is lehet a meleg gyógyvizek alkalmazása. Egyes szív- és érrendszeri betegségeknél (súlyos szívkoszorúér-betegségnél, szívelégtelenségnél, szívinfarktust követően), kezeletlen pajzsmirigy-túlműködésnél, valamint gyulladt ízület esetében és például friss bőrsérülésnél kimondottan nem ajánlott a gyógyfürdő. Lázzal járó betegségek esetében sem éppen a legjobb ötlet fürdőbe menni. Vitatott, hogy a terhesség időszakában mikor és hogyan alkalmazható a közösségi fürdőzés, az esetleges jótékony hatás mellett gondoljunk a fennálló fertőzésforrásokra is. Sokszor nem veszünk róla tudomást, de a 14 éven aluliak nem vehetik igénybe a gyógyvizes medencét, kivéve, ha ezt a szakorvos írja fel számukra. |
Ez is érdekelheti Gyógyvizeinkről - Mikor alkalmazzuk, mikor ne?
Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Felhasznált forrás: NEAK