Egyre több idős ember gyógyszerfüggő
Az idősebb generációk körében egyre gyakoribb a vény nélkül kapható, első pillantásra ártalmatlannak tűnő gyógyszerek felelőtlen használata. Az Európai Unió kábítószer-fogyasztást vizsgáló megfigyelőközpontjának előrejelzése szerint 2020-ra megduplázódik a pszichoaktív anyagokat fogyasztó szenvedélybetegek száma.
Európában már nemcsak a fiatalok drogfogyasztása ad okot az aggodalomra. A legfrissebb kutatások szerint az idősebb felnőttek körében is egyre terjed a pszichoaktív anyagokkal való visszaélés. A recept nélkül megvásárolható fájdalomcsillapítók és altatók szedése súlyos mellékhatásokkal járhat, melyeket használójuk gyakran túl későn ismer fel.
Az Európai Unió Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának legfrissebb becslése szerint a 2001-es adatokhoz képest 2020-ra megduplázódik a pszichoaktív anyagokat fogyasztó szenvedélybetegek száma.
Míg a közfelfogás a drog-használatot főként a fiatal korosztályokhoz köti, a valóságban egyre nagyobb problémát jelent az idősebb generációkon belül is. Az ópiáthasználat miatt kezelt, 40 évesnél idősebb páciensek aránya három év alatt, vagyis 2002 és 2005 között több mint a duplájára, 8,6 százalékról 17,6 százalékra ugrott. A probléma megoldását nehezíti, hogy nehéz észrevenni az időskori szenvedélybetegséget.
Az érintettek ugyan többnyire rendszeres orvosi felügyelet alatt állnak, a függőségüket sokszor mégis rosszul diagnosztizálják vagy egyáltalán nem veszik észre. Az orvosok ugyanis nem kapnak olyan képzést, amely segítené őket abban, hogy felismerjék az árulkodó tüneteket.
Gyógyszerfüggőség teszt |
Nem biztos benne, hogy hányadán áll a gyógyszerekkel? Az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott kritériumok alapján készült tesztünk elárulhatja, gyógyszerfüggőnek számít-e. Gyógyszerfüggőség teszt kitöltése |
A jelentés szerint a jelenség nagyobb elvárásokat támaszt az európai egészségügyi szolgálatokkal szemben. A súlyos stádiumban megindított kezelések jelentős többletköltséggel járhatnak. Az idősebb korosztály egészségügyi ellátására fordított összegeket tehát idejekorán elindított, hatékony beavatkozással kell csökkenteni.
A főként fiatalra hangolt megelőző programokat az idősebb csoportok szükségleteihez is hozzá kell igazítani. Európa társadalma folyamatosan öregszik, így 2028-ra a lakosság több mint negyede legalább 65 éves lesz, ezért nem lehet elég korán elkezdeni a felkészülést és a megfelelő válaszintézkedések kidolgozását.
(FH)