Mától érvényesek a gyógyszerfelírás szigorításai

MTI
megjelent:

Életbe lépett a háromhavi gyógyszerfelírásra vonatkozó szabályozás szigorítása, ezentúl csak úgy írhat fel egyszerre többhavi gyógyszeradagot az orvos, ha a vényeken külön feltünteti, hogy a második, illetve harmadik hónapra való gyógyszeradag mikortól váltható ki.

Az egészségügyi államtitkárság az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében kifejtette: először januárban erősítették meg azt a jogszabályt, amely szerint az orvos alapesetben egy receptre maximum harminc napra elegendő gyógyszeradagot írhat fel.

Ugyanakkor indokolt esetben - kizárólag betegellátási érdekből - az orvos eddig is és a jövőben is rendelhet egy hónapnál nagyobb mennyiséget, ha az eddigi szabályozásnak megfelelően a beteg nyilvántartásában ellenőrizhető módon egyebek mellett feltünteti a 30 napi adagot meghaladó gyógyszerrendelés indokát, hogy a rendelt gyógyszer meddig elegendő - írták.

Az eddig hatályos szabályok szerint az azonos időpontban felírt - 90 napig érvényes vények - akár egyidejűleg is kiválthatók voltak. Március elsején viszont hatályba lépett az a változás is, amelynek értelmében az orvosnak az azonos időpontban felírt vényeken külön-külön fel kell tüntetnie, hogy a második és harmadik hónapra felírt gyógyszeradag mikortól váltható ki.

A nemzeti erőforrás miniszter rendelete

Márciustól az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet, áprilistól pedig a koleszterincsökkentőkre bevezetik a hatóanyag-alapú gyógyszerrendelést. Márciustól egyhavi gyógyszert lehet felírni

Ezeket az időpontokat úgy kell megadni, hogy a beteg minden adaghoz időben tudjon hozzájutni. Ezért az így felírt vényeknek az orvos által megjelölt időpontot megelőző 7. naptól már kiválthatók lesznek a gyógyszertárban - hangsúlyozta az államtitkárság.

A szabályozás bevezetésének előnyei

Mint írták, a módosítás nyomán, ha a beteg terápiáján változtatnának, elkerülhető lesz, hogy "a kiváltott, legtöbbször társadalombiztosítás által is támogatott gyógyszerek kárba vesszenek, felesleges költségeket jelentsenek mind a betegnek, mind a társadalombiztosításnak".

A betegek gyógyszerköltségein felül is számos előnnyel jár az új rendszer a lakosság számára - közölte az államtitkárság, kiemelve: fontos szempont lehet az is, hogy az egyes gyógyszerkiváltáskor a gyógyszerésznek lehetősége van a beteg állapotáról, gyógyszeres kezelésének eredményességéről kérdéseket feltennie, így szükség esetén a beteg "egészségének védelmében javasolhatja a kezelőorvos felkeresését" - tették hozzá.

Ráadásul - mint az államtitkárság megjegyezte - korábban rendszeresen az is előfordult, hogy a megnövekedett gyógyszerigények miatt, amikor a betegek több havi adagot kívántak egyszerre kiváltani, hiány alakult ki a patikákban. A módosítással a gyógyszertárak is jobban fel tudnak készülni készleteikkel a folyamatos gyógyszerellátás biztosítására - írta az államtitkárság.

Az indokolatlan gyógyszerkészletek felhalmozása ellen

A Magyar Közlönyben január elején jelent meg Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter rendelete, amely szerint márciustól az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet.

Az egészségügyi államtitkárság az MTI-nek a szabályváltozásokat akkor úgy indokolta: a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy a lakosságnál jelentős, sokszor lejárt gyógyszerkészletek halmozódtak fel. Ennek oka sokszor, hogy a betegség változása vagy mellékhatások jelentkezése miatt az orvos időközben már más gyógyszerre, hatáserősségre állítja át a beteget.

Ezekben az esetekben mind a beteg, mind pedig a biztosító fizetett a gyógyszerért, de azt végül nem használják fel, hanem kidobják, ami évente több milliárd forint veszteséget jelent.

A gyógyszerek szavatossági ideje

Sokakban felmerült már a kérdés, hogy mi történik akkor, ha lejár egy gyógyszer szavatossági ideje. Egyáltalán hogyan állapítják meg a lejárati időt, és mit tegyünk a régi készítményekkel? A gyógyszerek szavatossági ideje - Miért tartsuk be?

(MTI)

Cikkajánló