Egységesítik a dohánytermékek csomagolását
Magyarországon évente több mint húszezer ember hal meg a dohányzás következtében. Ennek több mint egyharmadát a tüdőrák, és közel negyedét szív- és érrendszeri betegség okozza. A dohányzás által okozott betegségek visszaszorítása és a dohányzásról való leszokás segítése kiemelt egészségpolitikai cél ma Magyarországon.
A cél, a nem fertőző krónikus betegségek, és a dohányzás következtében fellépő tüdőbetegségek (COPD, idült bronchitis, asztma, daganatos betegségek) visszaszorítása. Ezek a betegségek jelentik ma Magyarországon a legnagyobb társadalmi betegségterhet, amelyek egyik legfőbb kiváltó oka a dohányzás.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnak és háttérintézményének, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézetnek fontos szerepe volt a szabályozás kialakításában. A NEFI Dohányzás Fókuszpont a hatályba lépő új szabályozási elemek szakmai szempontrendszerének meghatározásával, illetve az európai uniós egyeztetéseken történő részvétellel, az ott megszerzett ismeretek átadásával a jogszabály-előkészítési munkálatokban is aktív részt vállalt, ezzel is elősegítve a dohányzás visszaszorítása célkitűzés magvalósulását.
A csomagolást szabályozó kormányrendelet
Szintén a dohányzás visszaszorítását és a magyar emberek egészségének megőrzését támogatja az a 2016. augusztus 20-án hatályba lépő kormányrendelet, amely a dohánytermékek csomagolását is szabályozza. A rendelet értelmében az új cigaretta és cigarettadohány termékek csak egységes csomagolásban kerülhetnek piacra. A csomagoláson nem tüntethető fel márkajelzés, illetve védjegy, meghatározott színnel és betűtípussal lehet csak megjeleníteni a márkaneveket és termékneveket, minden logó, szín, márka imázs vagy promóciós információ alkalmazását korlátozza vagy tiltja a szabályozás. A már forgalomban lévő márkák átmeneti mentességet kapnak, azonban 2019. május 20-tól már minden cigaretta és cigarettadohány csak a rendeletben meghatározott szempontoknak megfelelő egységes csomagolásban kerülhet az üzletekbe.
2017. május 20-ától már csak olyan dohányzási célú dohánytermék - például cigaretta, cigarettadohány, pipadohány - lehet kiskereskedelmi forgalomban, amelyek csomagolásának elő- és hátoldali felületét 65 százalékban képpel kombinált szöveges figyelmeztetések fedik. Az oldalsó felületeken általános figyelmeztetések láthatóak majd, és kötelező feltüntetni a leszokásban segítséget nyújtó telefonszám (06 40 200 493) és portál (leteszemacigit.hu) elérhetőségeit is.
10 tipp a dohányzásról való leszokáshoz! |
Abbahagyom a dohányzást - bizonyára sokaknak ismerősen hangzik ez a fogadkozás. Cikkünkben olvashat néhány tanácsot, melyek megkönnyítik búcsúját a cigarettától. Tanácsok, amik segíthetnek letenni a cigarettát |
Az új szabályozás tiltja az ízesített cigaretta, cigarettadohány forgalmazását. Kivételt képez a rendelkezés alól a mentol ízesítésű cigaretta és mentol ízesítésű cigarettadohány, amely 2020. május 20-áig forgalmazható, akkor, ha a mentolos ízesítést a gyártási vagy csomagolási folyamat során adják hozzá a dohánytermékhez. Az ízesítés hozzáadása részben sem függhet a fogyasztótól, így különösen nem lehet kapszulát alkalmazni a mentolos ízesítés hozzáadásához.
Cél: a kereslet csökkentése
Az egységes csomagolás egy olyan keresletcsökkentő intézkedés, amely amellett, hogy csökkenti a dohánytermékek vonzerejét, megakadályozza, hogy a dohánytermékek csomagolását reklámok és promóciók formájában is felhasználják, valamint korlátozza a csomagolás és címkézés során használt megtévesztő elemek alkalmazását, továbbá növeli az egészségvédő figyelmeztetések hatékonyságát.
Az egységes csomagolás bevezetésével és az ízesített dohánytermékek betiltásával a cigaretta és a cigarettadohány nem lesz csábító. A fogyasztóra nem fejt ki olyan hatást, ami újabb termék vásárlására, vagy a fiatalokat a kipróbálásra ösztönözné.
A bevezetett intézkedések az egészségfejlesztési törekvések részeként, várhatóan tovább segítenek a dohányzásra való rászokás megelőzésében, illetve tovább ösztönöznek a dohányzásról történő leszokásra, ezáltal támogatva a lakosságot az egészséges életmód kialakításában.
A dohányzás káros hatásairól, és a hamarosan életbe lépő változásokról folyamatos tájékoztatás érhető el az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Nemzeti Egészségfejlesztési Intézetének honlapjain.
(ÁNTSZ)