Új terápiát fogadott be az OEP (NEAK) az idiopathiás tüdőfibrózis kezelésére

Well pr
megjelent:

Az eddig kizárólag egyedi méltányossági kérelemmel alkalmazható készítmény társadalombiztosítási támogatással 2017. január 1-jétől érhető el.

Az idiopathiás tüdőfibrózis (IPF) egy ritka, súlyos tüdőbetegség. A kór lefolyása során a tüdőszövet megvastagszik, megmerevedik, és végül hegesedni kezd, mely a légzésfunkció folyamatos és visszafordíthatatlan romlásához vezet. A betegség oka nem ismert, ezt jelzi a kór neve is. Az idiopathiás tüdőfibrózis azt jelenti, hogy a tüdőfibrózis ismeretlen okból alakult ki. A betegség legfőbb tünetei a romló nehézlégzés és a kínzó száraz köhögés. A világon mintegy 5 millió ember él ezzel a betegséggel, a magyarországi betegek száma pedig 300-1000 főre tehető. A betegség jelenleg sajnos nem gyógyítható, de a tüdőfunkció romlásának folyamata lelassítható. A betegek életminősége szempontjából is igen nagy jelentősége van a korai felismerésnek és a megfelelő kezelésnek.

100 százalékban támogatott gyógyszer

A betegség korai és késői szakaszában is egyaránt alkalmazható a betegek többségénél hatásos gyógyszeres kezelés, amely enyhíti a tüneteket, lassítja a betegség súlyosbodását és akár 50%-kal csökkenti a légzésfunkció romlásának éves ütemét, így késlelteti a tüdő működésének hanyatlását, az IPF előrehaladását. A készítményt eddig egyedi méltányossági kérelemmel lehetett elérni, azonban 2017. január 1-jével 100%-ban támogatott gyógyszerré vált. Támadáspontjai azok az úgynevezett növekedési faktor receptorok, melyeknek jelentős szerepük van a tüdőfibrózis kialakulásában. A kutatók megállapításai szerint a készítmény azokat a jelátviteli utakat gátolja, melyek szerepet játszanak a hegesedéshez vezető folyamatokban.

A gyógyszer társadalombiztosítási támogatásba történő befogadása lehetővé teszi, hogy a betegek várakozás nélkül, gördülékenyen jussanak hozzá az új gyógyszeres terápiához.

(Well PR)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász