Gyógyszerek ártámogatással - A legfontosabb tudnivalók

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Az egészségbiztosító által támogatott gyógyszerek árát a készítmény gyártója határozza meg, a beteg pedig térítési díjat fizet értük. Az egyébként 100 százalékban támogatott gyógyszerek kiváltása esetén is önrészt kell vállalnunk.

Milyen esetekben jár támogatás a gyógyszerre?

A magyarországi gyógyszerválaszték ármegállapítása két nagyobb csoportra osztható: a „nem támogatott”, azaz közfinanszírozásban nem részesülő gyógyszerekre, valamint a „tb-támogatásba befogadott” készítményekre. A gyógyszer árához nyújtott támogatás akkor vehető igénybe, ha a készítményt a háziorvos vagy szakorvos a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által kiadott vényen (recepten, e-recepten) megrendeli, majd azt a támogatás elszámolására szerződött patikában kiváltja a beteg.

Megállapítható a támogatás az általános támogatási összegen felül csak kórházi felhasználásra, illetve egyes meghatározott betegségek kezelésére is. A gyógyszer forgalomba hozatali engedélyében meghatározott indikációban jár csak az ártámogatás, más célra a gyógyszer nem használható, illetve a támogatás nem vehető igénybe.

Gyógyszerek közgyógyellátásra
Lehetőség van a gyógyszereket a közgyógyellátás keretében a betegnek megállapított gyógyszerkeret erejéig térítésmentesen igénybe venni, azonban a költségekhez való hozzájárulás korlátozott. A közgyógyellátás egy szociális ellátási forma, aminek a megítélését a beteg rászorultsága határozza meg. Egyes, rendkívül magas terápiás költségű gyógyszereket egy speciális finanszírozással, az egészségügyi szolgáltatóval való ún. tételes elszámolással támogat a NEAK.

Milyen mértékű a támogatás?

Az egészségbiztosító által támogatott gyógyszerek árát annak gyártója határozza meg, majd a társadalombiztosítási támogatásba való befogadási eljárás során a NEAK egy sokrétű, egészségpolitikai és költséghatékonysági szakmai vizsgálatot követően fogadja el az árat és határozza meg a támogatási összeget. A gyógyszergyár és a társadalombiztosító közötti megállapodás időtartama alatt a támogatott gyógyszerek árát a gyártó nem emelheti, míg a nem támogatott készítmények nagykereskedelmi áráról saját jogkörben dönthetnek a gyártók, forgalmazók.

A százalékos mértéknek megfelelően a gyógyszereket az egészségbiztosító a bruttó fogyasztói ár 80 vagy 55 vagy 25 százalékban támogatja, ezért a betegeknek a gyógyszertárban a támogatás feletti árat kell kifizetniük.

  • Átlagon felüli (80%): a súlyos krónikus betegségek és rendellenességek leghatékonyabb kezelésére szolgáló gyógyszerek támogatása tartozik ide.
  • Átlagos támogatási kategória (55%): a közepesen súlyos, krónikus betegségek és rendellenességek hatékony kezelésére engedélyezett készítmények támogatása sorolható ide.
  • Átlag alatti támogatási kategória (25%): a krónikus betegségek és rendellenességek eredményes és hatékony kezelésére szolgáló gyógyszerek támogatása tartozik ebbe a kategóriába.
  • Támogatási érték nélküli kategória (0%): az egészségügyi szolgáltatók számára rendelhető, illetve kiadható gyógyszerek, illetve azok sorolhatóak ide, amelyeket a NEAK támogatási érték nélkül fogad be.

Az indikációhoz kötött (90%, 70%, 50%-os mértékű) támogatási kategóriába sorolható az a gyógyszer, amely kizárólag orvosi javaslatra, súlyos, általában folyamatos vagy élethossziglan tartó kezelést igénylő krónikus betegségek és rendellenességek vagy középsúlyos, krónikus betegségek vagy súlyos, de rövidebb ideig tartó betegségek leghatékonyabb kezelésére alkalmazzák.

  • Az emelt indikációhoz kötött támogatásban részesített készítményeket ártámogatással csak meghatározott betegségekben írhatja fel a szakorvos, illetve annak javaslata alapján a háziorvos.
  • A kiemelt indikációhoz kötött támogatásban részesített gyógyszerek után dobozonként 300 forint térítési díjat kell fizetni (2024-ben), így az egyébként 100 százalékban támogatott gyógyszerek kiváltása esetén is önrészt kell vállalnia a betegnek.

A rendelés során a NEAK által minősített számítógépes programot kell használnia az orvosnak. A program a legalacsonyabb anyagi terhet jelentő gyógyszerre és referencia gyógyszerre tesz ajánlatot, illetve a kezelés alternatíváiról is információt nyújt.

Gyakori kérdések és válaszok

Miért fizetünk térítési díjat?

A gyógyszer fogyasztói árának a támogatási összegével csökkentett árát fizeti a beteg, ezt nevezzük térítési díjnak.

Magánorvos is felírhatja?

Magánrendelésén is írhat fel készítményt az orvos tb-támogatással, ha ezt jelzi a vényen.

Milyen időszakra írható fel?

A gyógyszer mennyiségét úgy kell meghatároznia az orvosnak, hogy az a beteg szakszerű gyógykezeléséhez szükséges legközelebbi orvosi vizsgálatig elegendő legyen. Egy vényen legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiség rendelhető, egyszerre egy betegnek pedig három különböző vényen 90 napi gyógyszeradag írható fel. A beteg dönthet arról, hogy egyszerre váltja-e ki mindhárom receptet.

Minden patikában egyforma a gyógyszer támogatott ára?

A társadalombiztosítás által támogatott egyes készítmények minden patikában ugyanannyiba kerülnek, mert a legmagasabb kiskereskedelmi eladási árnál magasabb összeget nem kérhetnek, a NEAK által megállapított támogatási és térítési díjtól nem térhetnek el. A megállapodás érvénye alatt a gyártó sem emelhet árat.

Mekkora a gyógyszerek áfája?

Támogatástól függetlenül a gyógyszerek árát általános forgalmi adó terheli, az 5 százalékos áfát a támogatás arányában az egészségbiztosító fizeti meg.

Mit tehetek, ha hiánycikk az adott támogatott gyógyszer?

A kezelőorvosnak tájékoztatnia kell a beteget a kezelés alternatíváiról, a rendelkezésre álló, alacsonyabb árú gyógyszerről, illetve ha nem érhető el az adott készítmény, az azonos hatóanyag-tartalmú, azonos fix támogatási csoportba tartozó gyógyszerek várható költségei közötti különbségekről. Ezt a tájékoztatót a beteg az aláírásával igazolja.

A gyógyszertárban vagy annak honlapján tájékoztatót kell közzétenni az egymással helyettesíthető gyógyszerek árainak összehasonlításáról, valamint a vény nélküli gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatos információkról.

Adattár WEBBeteg gyógyszerkereső

Nem lehet reklámozni

Gyógyszer reklámozására kizárólag vény nélkül kiadható és tb-támogatásban nem részesülő gyógyszerek esetén van lehetőség. Ezért tilos a gyógyszertárból kizárólag orvosi vényre kiadható vagy tb-támogatásba befogadott gyógyszerek, tápszerek, továbbá a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközök reklámozása, népszerűsítése, a felhasználás ösztönzésére irányuló tevékenység végzése. Tilos továbbá a fogyasztónak olyan ajándék, minta, vásárlásra jogosító utalvány, kupon akár közvetlenül, akár az orvos, illetve a gyógyszert kiszolgáltató által történő adása, felajánlása, amely egy adott gyógyszer fogyasztására, használatára ösztönöz, vagy azt feltételül szabja. Bővebben: A gyógyszerreklámozás törvényi feltételei

Jó, ha tudja

  • Egy vényen csak egyféle gyógyszer írható fel, és csak egyféle gyógyszer adható ki.
  • A gyógyszer adagolására, alkalmazásának módjára és gyakoriságára vonatkozóan az orvos a vényre írja rá a fontosabb információkat.
  • Az orvos köteles a beteggel egyeztetni, ha a patikusnak megtiltja a gyógyszer helyettesíthetőségét.
  • Amennyiben az orvos nem zárja ki a gyógyszer helyettesíthetőséget, akkor erről is tájékoztatni kell az érintetett.
  • Az EESZT-rendszerben lehetőség van elektronikus vények létrehozására, ez az eRecept. Ha az orvos az online térbe rögzíti a vényt, a patikában elegendő azt mondani, hogy fent van a „felhőben” és taj-számmal kell igazolni, hogy ki kéri az adott készítményt.
  • Amennyiben a beteg nem tudja kiváltani a saját gyógyszerét, és ez rendszeres, akkor a Kormányablakon keresztül kitölthető a meghatalmazás.

WEBBeteg logóSzerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Felhasznált források: NEAK, OGYÉI

Cikkajánló