Az antibiotikum tartós szedése a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatot idézhet elő

MTI
megjelent:

A hosszú időn át antibiotikumot szedőknél nagyobb eséllyel alakulnak ki a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatok egy új kutatás szerint.

Óvatosan az antibiotikumokkal!

A penicillin feltalálását követően, az addig gyógyíthatatlan betegek millióit lehetett megmenteni a haláltól. Hivatalos orvosi fórumokon is, a fertőző betegségek végleges leküzdéséről beszéltek. Napjainkra azonban kiderült: szó sincs erről, sőt, az antibiotikumok elterjedésével új problémákkal kellett szembesülnünk.
Óvatosan az antibiotikumokkal!

A bélpolipok, a bél belső oldalán növekvő apró kinövések gyakoriak, a brit populáció 15-20 százalékát érintik. Az esetek többségében nem okoznak tüneteket és nem rákosodnak el, néhány esetben azonban rákká fejlődnek, ha nem kezelik őket - olvasható a BBC online kiadásában.

Egy nemzetközi kutatócsoportnak a Gut című szaklapban megjelent tanulmánya újabb bizonyítékot szolgáltat arra is, hogy a bélben lévő baktériumoknak szerepük van a tumorok kialakulásában. A kutatók ugyanakkor kiemelték, hogy az eredmények alátámasztására további kutatásokra van szükség.

A tanulmány 16 600 ápoló adatait elemezte, az adatokat egy, az ápolók egészségét vizsgáló, hosszú távú amerikai kutatás során gyűjtötték. Az eredmények szerint azoknál a 20 és 39 év közötti ápolóknál, akik legalább két hónapig antibiotikumot szedtek, később nagyobb eséllyel diagnosztizálták a bélpolipok bizonyos fajtáját, adenómákat, mint azoknál, akik nem szedtek hosszú távon antibiotikumot a 20-as és 30-as éveikben.

Azoknál a nőknél pedig, akik legalább két hónapon át szedtek antibiotikumot a 40-es és 50-es éveikben, még gyakrabban diagnosztizáltak adenómát évtizedekkel később. A tanulmány azonban azt nem vizsgálta, hány polipból alakult ki rák.

Antibiotikumok okozta bélgyulladás

Az antibiotikumok a bélben található normális baktériumflóra megbontása és más mechanizmusok révén gyakran okoznak hasmenéssel járó gyulladásos bélbetegséget. A lefolyás az enyhétől a nagyon súlyosig a legkülönbözőbb lehet.
Antibiotikumok okozta bélgyulladás

A tanulmány szerzői szerint kutatásuk nem bizonyítja, hogy az antibiotikumok elősegítik a rák kialakulását. Elismerik, hogy a baktériumok, melyek kezelésére a gyógyszert bevetették, szintén fontos szerepet játszhatnak a tumor létrejöttében.

Ugyanakkor "elfogadható biológiai magyarázata" van a jelenségnek. "Az antibiotikumok alapvetően megváltoztatják a bél mikroorganizmusait, csökkentik a baktériumok sokféleségét és számát, valamint az ellenséges organizmusokkal szembeni ellenállás erejét" - fejti ki a tanulmány.

Mindezeknek jelentős szerepe van a bélrák kialakulásában - amellett, hogy az antibiotikumokkal kezelt baktériumok gyulladást idézhetnek elő, ami növeli a bélrák kialakulásának kockázatát.

A tanulmány szerzői kiemelik, hogy eredményeik alapján szükség van az antibiotikumok használatának korlátozására és a gyulladások megakadályozására, ezzel a tumorok kialakulásának megelőzésére.

Sheena Cruickshank, a Manchesteri Egyetem immunológusa szerint ugyanakkor minden, ami megváltoztatja a bél baktériumflóráját - étrendváltozás, gyulladás - hatással lehet a szervezet egészségére. Azt azonban nehéz megállapítani, ezek közül a tényezők közül melyik játszott szerepet a tanulmányban. Emellett aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kutatás eredményei esetleg az antibiotikumok elhagyására ösztönzik az embereket.

"Az antibiotikumok alapvető gyógyszerek a baktériumfertőzések kezelésére, megfelelő alkalmazásuk életet menthet" - fejtette ki a szakértő.

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász