A várandós nők alkoholfogyasztása akár jövendő unokáiknak és dédunokáiknak is árthat
Számos tanulmány figyelmeztetett arra, hogy a magzatnál egészségkárosodást okozhat, ha az anya a várandósság alatt alkoholt iszik. Egy új kutatás szerint azonban nemcsak az anyaméhben fejlődő gyermekét, hanem a jövendő generációkat, az unokáit és dédunokáit is károsíthatja az anya alkoholfogyasztása.
Kelly Huffman, a Kaliforniai Egyetem riverside-i intézményének pszichológus professzora a Cerebral Cortex folyóiratban publikálta a generációkon át öröklődő hatással kapcsolatos kutatási eredményeit. "Hagyományosan úgy vélik, hogy csak a méhében fejlődő magzatot károsíthatja közvetlenül, ha az anya alkoholt fogyaszt. Most azonban van már rá bizonyíték, hogy az anya alkoholfogyasztásának hatása generációkon át nyúlhat és negatív hatása lehet a következő nemzedékekre anélkül, hogy azok az alkohol közvetlen hatásának lettek volna kitéve magzati korban" - közölte Huffman.
A professzor egérkísérletekkel bizonyította az alkoholnak az utódokban agyi károsodást és viselkedési problémákat okozó, öröklődő hatását.
Három egérgeneráción át vizsgálta a kísérleti állatok agyában és viselkedésében tapasztalható eltéréseket. A várakozásoknak megfelelően az első nemzedékben, amely magzati korban közvetlenül lett kitéve az alkohol hatásának (prenatal ethanol exposure, PrEE), a gének módosult működését (expresszióját), az agykéregben az idegrendszer abnormális fejlődését és viselkedési zavarokat tapasztalt a tudós.
Több generációra is kihathat
Az igazi felfedezés azonban az volt, hogy a következő generációkban, amelyek már nem voltak közvetlenül kitéve az alkohol hatásának, hasonló idegrendszer-fejlődési és viselkedési zavarok jelentkeztek - írta a medicalexpress.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
A tanulmány szerint a születés előtt alkoholnak kitett magzatok és utódaik testsúlya, valamint agyának mérete is kisebb volt minden nemzedékben a kontrollcsoporténál, a PrEE-egerek minden generációja sokkal szorongóbb és depresszióra hajlóbb volt, valamint a mozgató és érzékelő szervek összehangolásával kapcsolatos, úgynevezett szenzomotoros fejlődésük is gyengébb volt.
Huffman úgy vélte, a kutatási eredmények arra utalnak, hogy az embereknél is öröklődhet az alkohol okozta rendellenesség.
Tovább Gyógyszerszedés és alkoholfogyasztás
(MTI)