Eredményes lehet az otthoni ápolás
Az újabb és hatékonyabb gyógyszerek hatására az elmúlt 10 évben egyre eredményesebben lehet otthon ápolni a mentális betegeket - derül ki a Nemzetközi Mentálhigiéne Szövetség felkérésére készült, a héten közzétett nemzetközi felmérésből.
Világviszonylatban körülbelül 50 millió ember szenved valamilyen pszichiátriai betegségben, az érintett családtagok száma legalább 100 millió. A nemzetközi vizsgálat során közülük kérdeztek 1000 olyan szülőt, gyereket, házastársat, testvért, akik skizofréniával, bipoláris betegséggel vagy skizoaffektív zavarral kezelt beteggel élnek együtt.
A felmérést Ausztráliában, Kanadában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban és az USA-ban végezték.
A kutatásban résztvevők 73 százaléka állította, hogy a megfelelő kezelés mellett a családi támogatás volt az egyik legfontosabb tényező szeretteik állapotának javulásában. A hozzátartozók leginkább attól tartanak, hogy betegük abbahagyja a terápiát, ugyanis 91 százalékban azt tapasztalták, hogy ilyenkor jelentősen romlott az állapotuk.
Sőt, a visszaesés hatására a betegek 69 százaléka újból kórházi kezelésre szorult, 22 százalék öngyilkosságot próbált megkísérelni és 20 százalék börtönbe került.
A társadalom hozzáállása is sokat számít!
A családtagok beszámolója szerint szintén ronthat beteg szerettük állapotán a társadalom megbélyegzése. A megvetés a stigmatizáció nemcsak a gyógyulást nehezíti, hanem 63 százalékban kimutatható volt, hogy a diszkrimináció hatására a betegek önkényesen abbahagyták a terápiát.
A gátló tényezők kiküszöbölése után, megfelelő kezelés mellett, az otthon ápolt mentális betegek 81 százalékának javultak a családi és baráti kapcsolatai, 79 százaléka nagyobb önállóságra volt képes, 48 százaléka végzett el valamilyen iskolát és 42 százaléka talált állandó munkát.
(FH)