A kormány kihirdette a távkonzultáció jogszabályi lehetőségeit
A szerda esti Magyar Közlönyben jelentek meg részletesen a veszélyhelyzetben elrendelt egészségügyi intézkedések. A kétoldalas rendelet szabályozza a telemedicina alapjait, vagyis a távkonzultáció lehetőségeit.
A rendelet szerint az egészségügyi szolgáltatás nyújtásának és finanszírozási elszámolásának nem feltétele a beteg személyes jelenléte, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése ezt lehetővé teszik. Ezt azt jelenti, hogy a gyakorlatban megteremti a távkonzultáció jogszabályi lehetőségeit az egészségügyben.
Az Orbán Viktor által aláírt rendelet azt is kimondja, hogy telemedicinának minősül az a tevékenység, amelynek célja a beteg távollétében:
- a) a beteg egészségi állapotának szakmai megítélése,
- b) a betegségek, illetve azok kockázatának felderítése,
- c) a konkrét betegség(ek) meghatározása,
- d) a beteg állapotának pontosabb megítéléséhez szükséges további vizsgálatok elrendelése, gyógykezeléselindítása,
- e) az a)–d) pont szerinti kezelések eredményességének megállapítása (távkonzultáció), valamint
- f) a beteg állapotának követése és diagnózis felállítása távmonitoring eszközökkel és egyéb infokommunikációs technológiák révén hozzáférhető információk alapján.
Telemedicina keretében nyújtható
- a) betegirányítás távkonzultáció formájában, amely a szakorvosi távkonzultációt megalapozza,
- b) a beteg tájékoztatására, beleegyezésére, valamint adatainak kezelésére vonatkozó nyilatkozatok fogadása,
- c) előszűrés távkonzultáció formájában, amelynek célja a személyes találkozáson alapuló ellátás szükségességének és az egészségi állapot súlyosságának megítélése,
- d) előzetes kapcsolatfelvétel, valamint adatgyűjtés, amely a távkonzultációt követő személyes találkozáson alapuló ellátást gyorsabbá és hatékonyabbá teszi,
- e) diagnózis, terápiás javaslat felállítása távkonzultáció keretében, illetve távmonitoring, távdiagnosztikai eszközzel,
- f) gyógyszer rendelése,
- g) korábbi, személyes találkozáson alapuló ellátást követő kontroll és utógondozás,
- h) távkonzílium szervezése,
- i) beutaló kiállítása,
- j) pszichoterápia, krízisintervenció, szülőkonzultáció, tanácsadás, szupportív pszichoterápia,
- k) fizioterápia távkonzultációs eszközzel,
- l) szoptatási tanácsadás,
- m) védőnői gondozás és
- n) telefonos, online vagy más formában megvalósított tanácsadás, konzultáció.
A dokumentációt ugyanakkor ilyen esetekben is biztosítani kell és ki kell alakítania a szolgáltatónak a szolgáltatás nyújtására vonatkozó intézményi protokollját.
Az egészségügyi szolgáltató gondoskodik arról, hogy saját intézményi informatikai rendszerében és ezáltal az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben létrejöjjön a vizsgálat tényét és szereplőit dokumentáló eseménykatalógus-bejegyzés és egy, a vizsgálatot szakmai szempontból igazoló elektronikus kórtörténeti dokumentum - szól a szabály.
A rendelet azt is leszögezi, hogy a szolgáltatások után az átlagfinanszírozás utólagos elszámolása keretében a költségek érvényesíthetőek.
Ajánlott tudnivalók a koronavírus-járványról |