Koronavírus: videón a bizonyíték, miért véd jobban egy több rétegű maszk
A videó szerint a háromrétegű maszk volt a leghatékonyabb a cseppek terjedésének felfogásában, de még az egyrétegű maszk is használt valamennyit a terjedés fékezésében - olvasható a portfolio.hu oldalon.
A koronavírus legkönnyebben köhögés, tüsszentés és beszéd közben tud a levegőbe kerülni, így a maszkok fontos eszközök abban, hogy megóvjuk magunkat és környezetünket a megfertőződéstől. Sokan saját maszkokat gyártanak maguknak, de ahogyan azt egy friss videó is bizonyítja, nem mindegy, hány rétegű maszkról van szó.
Egy ausztrál kutatókból álló csapat egy és dupla rétegű arcmaszkokat hasonlított össze egy háromrétegű sebészeti maszkkal, a cél az volt, hogy kiderítsék, melyik mennyire engedi át a víruscseppeket.
Aki otthoni maszkot készít, ügyeljen arra, hogy az legalább két réteggel bírjon
A kutatók LED-világítást és egy nagysebességű kamerát használtak arra, hogy filmre vegyék a levegőben terjedő cseppeket. Az alany egy egészséges ember volt, az ő segítségével nézték meg a különböző rétegű maszkok hatékonyságát beszéd, köhögés és tüsszentés esetén.
A videó szerint a háromrétegű maszk volt a leghatékonyabb a cseppek terjedésének felfogásában, de még az egyrétegű maszk is használt valamennyit a terjedés fékezésében (beszéd közben).
A felvétel szerint azonban ha köhögésről vagy tüsszentésről van szó, a kétrétegű maszk egyértelműen hatásosabb volt az egyrétegűnél. Azt a kutatók is elismerik, hogy az sem mindegy, milyen anyagból, milyen designban alakítják ki a maszkot, ahogyan az sem, hányszor van mosva.
A kutatók szerint, aki otthoni maszkot készít, ügyeljen arra, hogy az legalább két réteggel bírjon.
(portfolio.hu/CNN)
Ajánlott cikkek a COVID-járványról |