A kínai koronavírus-vakcina gyors immunválaszt vált ki
Egy kínai fejlesztésű koronavírus-vakcina gyors immunválaszt vált ki a betegekben az első kísérletek alapján, ugyanakkor az ezáltal termelődő antitestek száma alacsony – írja a portfolio.hu. Igaz, ez utóbbi nem is biztos, hogy meghatározó a vakcina hatékonyságának megítélésekor.
A The Lancet tanulmányában első és második fázisú tesztek eredményeit vizsgálták meg a kínai Sinovac által fejlesztés alatt lévő vakcina esetében. A vakcina egy kémiai úton deaktivált vírust használ, amely immunreakciót vált ki a beoltottaknál.
Vészhelyzeti használatra is alkalmas lehet
A tanulmány szerint 28 nappal a vakcina beadása után az alanyok antitest-száma alacsonyabb volt, mint ami a COVID-ból felépülő betegek vérében található. Ugyanakkor a tanulmány szerzői rámutatnak: bár a természetes úton megbetegedők vérében is csökken az antitestek száma a fertőzés után, nagyon alacsony az újra megfertőzöttek aránya az eddigi tapasztalatok szerint.
Vagyis az „immunológiai memóriának” nagy szerepe lehet a betegség leküzdésében, és emiatt az antitestek száma önmagában nem biztos, hogy sokat elmond a vakcina hatásosságáról.
A vakcina 0-14 nap alatt váltott ki a pácienseknél immunválaszt, vészhelyzeti használatra is alkalmas lehet. A védőoltás 3. fázisú klinikai teszt alatt van, vagyis az utolsó állomáson az engedélyezés előtt.
Ajánlott cikkek a COVID-19-járványról |