Mi változik ősztől az egészségügyben?
Idén ősztől több módosítással, újítással találkozhatunk, ha orvoshoz, ügyeletre megyünk vagy az egészségünkkel kapcsolatban intézünk ügyeket: egyebek mellett nem szükséges papír alapú orvosi igazolást vinni az iskolába, még lehet jelentkezni az ingyenes HPV-oltásra, megváltozik az ügyeleti rendszer.
Országos ügyeleti rendszer
Október elsejétől az egész ország területén az Országos Mentőszolgálat lesz a háziorvosi ügyeleti ellátásért felelős szerv. Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer bevezetése 2023. február 1-jén indult el és az idei év elejére minden vármegyében kiépült a rendszer, az utolsó lépcsőfok Budapest, ahol októbertől lesz változás. Az eddigieknél koncentráltabban, 13 telephelyen, az eddiginél több ellátóhely és ügyeleti team fog a betegek rendelkezésére állni a fővárosban – olvasható a Mentők honlapján.
Dr. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója elmondta: a háziorvosok rendelési ideje nem fog változni, bár vannak nehézségek, az eddigi tapasztalatok többnyire kedvezőek.
Igazolás a Kréta-rendszerben
Az idei tanévtől lehetőség nyílik arra, hogy az iskolai orvosi igazolásokat az azt kiállító orvos egyből a KRÉTA-rendszerbe küldje. Az eddig használt, papír alapú igazolások nem szűnnek meg, de alapesetben az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) és a KRÉTA-rendszer összekapcsolásával az iskola közvetlenül kapja meg, azaz ott lesz a rendszerben.
A szülőnek ezzel nem lesz dolga a jövőben, ha az orvos rögzíti a hiányzást, hogy mely napokon igazolt a gyermek betegség miatti iskolai távolléte, akkor ez automatikusan átfordul a KRÉTA rendszerbe az ottani ügyintézéshez – nyilatkozta Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára.
Ez is érdekelheti 10 kérdés és válasz az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről
Egészségnevelés az osztályfőnöki órán
Szintén az idei tanévben elkezdik az iskolai egészségnevelés oktatását az osztályfőnöki óra keretében. A szükséges tartalmakat, kerettantervet és feladatokat a Nemzeti Köznevelési Portálon találják meg a tanárok.
Megnéztük, milyen témakörökből válogathatnak az iskolák, ha egészségfejlesztést szeretnének tanítani a diákoknak: droghasználat, dohányzás, alkoholmérgezés, testsúly problémák, internetfüggőség, energiaitalok, a közösségi média veszélyei, az élelmiszerhulladék csökkentése, az önkéntesség fontossága. Vannak külön témajavaslatok a különböző korosztályoknak: például az ötödikeseknek az egészségfejlesztés alapjai és a közösségi nevelés, a kilencedikeseknek a dohányzás (mi van a cigiben) és a szenvedélybetegség (drogok hatásai).
Ingyenes HPV-oltás
Szeptember közepéig van lehetőségük a szülőknek arra, hogy a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos gyermekeiknek igényeljék a humán papilloma vírus elleni ingyenes védőoltást. Eddig a lányok mintegy 80 százaléka, míg a fiúk 68 százaléka vette igénybe a lehetőséget, és az elmúlt tíz évben összesen 425 ezer diák kapott HPV elleni védőoltást hazánkban.
Az oltás veszélytelen, nincs adat bizonyított súlyos szövődményről, mellékhatásról, ellenben az eredmények kimagaslóak. Leggyakoribb szövődménye a múló helyi bőrreakció csupán, amely az oltásokat általában kíséri.
Bővebben az oltásról A HPV elleni védőoltás
(WEBBeteg hírösszeállítás - MTI, InfoRádió, Portfolio)