Elárasztják Európát a veszélyes, hamis gyógyszerek

Hamisgyógyszer
megjelent:

Minden európai polgárt fenyeget a kontinensre egyre nagyobb számban érkező hamis gyógyszer. Az egyik legfertőzöttebb terület Nagy-Britannia, ahol tavaly már az államilag fenntartott egészségügyi intézményekbe is eljutottak a veszélyes készítmények.

Az Interpol jelentése szerint, a hamis gyógyszer kereskedelemből származó pénzekből ráadásul terrorszervezeteket támogatnak.

Kínában gyártják, Franciaországban címkézik, majd Dubait, Szingapúrt érintve Liverpool kikötőibe vezet az útjuk a hamis gyógyszereknek, miközben a készítmények akár harmincszor is gazdát cserélnek. A tavalyi év során több mint félmillió darab hamis pirulát találtak a brit hatóságok, közel ugyanannyit, mint 2005-ben egész Európában.

Ahogy folyik a nyomozás Nagy-Britannia egészségügyi intézményeiben tavaly felbukkant hamisított skizofrénia-gyógyszer ügyében, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy a gyógyszerhamisítók növekvő mértékben fenyegetik a brit állampolgárok egészségét - állítják a brit egészségügyi rendszer képviselői.

Európában is sok a hamis készítmény

A tavalyi év első tíz hónapjában hárommillió font értékben foglaltak le hamis készítményeket, köztük szív- és rákgyógyszereket, hormonális készítményeket, és vérnyomás-szabályozó szereket a határőrök.

A három legnagyobb szállítmány egyenként több mint 100 ezer darab tablettát tartalmazott. Növekszik azoknak a hamisított gyógyszereknek a mennyisége is, melyeket közvetlenül az angol Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) intézményeibe szánnak. Tavaly legalább nyolcmillió darab hamis pirula juthatott el az államilag fenntartott NHS pácienseihez.

A hatóságok ezért figyelmeztetik a szervezet beszerzőit, hogy óvakodjanak a feltűnően kedvező árajánlatoktól, hiszen a hamisítók az eredeti gyógyszer árának töredékéért adják termékeiket: az egyik vizsgált esetben például, a 128 fontba kerülő készítményt 5 fontért kínálták eladásra kínai kereskedők.

Potencianövelők, koleszterincsökkentő, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok...

Nagy-Britannia mellet a többi uniós tagországot is komolyan fenyegeti a gyógyszerhamisítás. Havonta körülbelül 10-15 millió hamis tablettát foglalnak le az Európai Unió határőrei. Fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, potencianövelő szerek, koleszterincsökkentők, malária elleni készítmények és rákgyógyszerek szerepelnek a listán.

A franciaországi Le Havre kikötőjében például több millió darab pszeudofedrin pirulát találtak, amelyet többek között ecstasy és heroin előállításához is használnak. A legnagyobb fogást, mintegy 2,2 millió darab hamisított, többségében fájdalomcsillapító tablettát a brüsszeli repülőtéren foglalták le 2008 októberében.

Az Interpol egy, a közelmúltban közzétett jelentése szerint a hamis gyógyszerek eladásából származó bevételek olyan terrorista szervezetekhez folynak be, mint az Al-Kaida.

Sokak szerint a hamis gyógyszerek terjedése már önmagában is terror-fenyegetést jelent az ország számára. Ronald Noble, az Interpol egyik vezetője szerint negyven év alatt "csak" 65 ezer ember lett a terrorizmus áldozata, míg egy év alatt a Kínából származó hamis gyógyszerek 200 ezer ember halálát okozzák. A szigetországban egyelőre nem tudnak olyan esetről, melyben bizonyítottan hamis gyógyszer okozta bárkinek a halálát.

(WEBBeteg)

Cikkajánló