Milyen betegségeket okozhat Haitin a vízhiány?
A földrengés súlytotta Haiti fővárosát a tiszta ivóvíz hiánya miatt számos betegség fenyegeti. Miután az emberek megfelelő higénia nélkül, nagyszámban vannak kis helyen összezsúfolva, máris nagy a különféle járványok veszélye, melyet súlyosbít, hogy nincs tiszta ivóvíz sem.
Nagy a veszélye a különböző Salmonella baktériumok okozta fertőzéseknek, mint a hastífusz (kórokozója a Salmonella typhi nevű baktérium, mely fertőzött vízzel és élelmiszerekkel szóródik.
A hastífusz tünetei |
A hastífusz és a paratífusz tünetei több héttel a megfertőződés után - azaz sokaknál hazatérés után - jelentkeznek. A betegség ellen létezik védőoltás. |
A fertőzés gyakori hordozója a légy vagy más, a székletben szaporodó rovarok.). Emellett a cryptosporidium nevű parazita okozta fertőzés is veszélyezteti a lakosságot. Ez az élősködő az egyik leggyakoribb oka a szennyezett ivóvízzel terjedő, általában 2-3 hétig tartó hasmenést, hányást, lázt okozó betegségnek.
Az ilyen jellegű kórokozók máris ott vannak Port-au-Prince zsúfolt utcáin, ahol a tiszta ivóvízhez jutás azelőtt sem volt könnyű, hogy a 7-es erősség földrengés porrá zúzta volna a vízvezeték hálózatot.
Emberek ezrei táboroznak jelenleg a Champ de Mars-on, mely a főváros legnagyobb parkja, mivel hajléktalanná váltak, vagy egyszerűen csak félnek újra a négy fal közé menni. A parkban nincsen semmiféle higéniai lehetőség, így az emberek eldobott műanyag tányérokra, ételhordókba végzik szükségüket. Hasonló állapotok uralkodnak városszerte mindenütt, ám szakértők bíztatónak tartják, hogy a kolera még nem ütötte fel a fejét a városban.
Nem győzik azonban hangsúlyozni, hogy a hasmenéses megbetegedések - különösen az idősek, gyerekek, betegek vagy kismamák esetében – még enyhe lefolyás esetén is halálosak lehetnek, ha az alapvető higénés viszonyok, illetve a folyadékveszteség pótlását biztosító tiszta víz hiányoznak.
A földrengés előtt 21 nyilvános egészségügyi ellátó központ volt, ebbe beletartozik az a 4 kórház is, melynek a 3.5 millió lakost kellett ellátnia, akik fele nyomornegyedekben élt. Ezeknek nagy része most olyan súlyosan megrongálódott, hogy használhatatlanná váltak, a maradék pedig akut ellátást igénylő betegekkel túlzsúfolt.
A városnak nagy szüksége lenne antibiotikumokra, fájdalomcsillapítókra, mivel a készletek kifogyóban vannak. A világ minden részéről érkeznek az állami és magánfelajánlások, segélyek, ám a helyszínen állomásozó segélyező szervezetek attól tartanak, hogy az állandó krízis hamarosan erőszakba fog átcsapni. Már most is érkeznek jelentések fosztogatásokról, s az emberek egyre elkeseredettebbek.
(WEBBeteg - Cs.K. fordító, Forrás: MedPage Today; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)