Utazási betegség: Hogyan lehet megelőzni?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Lesznyák Judit frissítve:

Az utazási betegség egyes embereknél előfordul, másoknál viszont nem jelentkezik. Mi ennek az oka, és hogyan lehet megelőzni a tüneteket?

Utazási betegség - A téma cikkei

2/1 Utazási betegség: Mi okozza?
2/2 Utazási betegség: Hogyan lehet megelőzni?

Mi az oka annak, hogy az utazási betegség egyes embereknél előfordul, míg másoknál nem jelentkezik?

Egyénenként változik, hogy az utazási betegség tünetei milyen erős ingerek hatására jelentkeznek. Az utazási betegségre leginkább a 2 és 12 év közötti gyerekek hajlamosak. Kisbabáknál az egyensúlyérzékelés még nem olyan fejlett, hogy a mozgási ingerek zavarhatnák őket. Fiatal felnőttkortól a legtöbb ember kevésbé érzékeny az utazással járó egyensúlyváltozásokra, 50 éves kor fölött pedig csak igen ritkán fordul elő az utazási betegség.

A felnőtt korúak közül a nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak. Az orvosok szerint a hormonháztartás is szerepet játszik a panaszok kialakulásában, mivel a menstruáció napjaiban és terhesség során hamarabb jelentkeznek az utazási betegség tünetei, mint egyébként.

Az állatok is szenvedhetnek utazási betegségben: a kutyák rosszul lehetnek például autózás közben, sőt még a halak is lehetnek tengeri betegek, pl. ha az akváriumban való szállításuk közben erősen hullámzik a víz.

Tippek az utazási betegség megelőzéséhez

Aki hajlamos az utazási betegségre, a legjobb, ha már indulás előtt megteszi a szükséges óvintézkedéseket. Így csak enyhébb tünetek jelentkeznek vagy akár teljesen el is kerülhetők a panaszok.

  • Utazás előtt fogyasszon könnyű ételeket! Kerülje a zsíros fogásokat! Ehet például gyümölcssalátát vagy szendvicset.
  • Ne igyon alkoholt! Az indulás előtti napon se! Lehetőleg a koffeinfogyasztást is kerülje, vagy legalább mérsékelje!
  • Buszon, vonaton, villamoson lehetőleg menetiránnyal szemben üljön, a legjobb az ablak melletti ülésen. Az autóbuszon, ha teheti, az első sorba üljön, hogy a szemét az úton tarthassa, ugyanezen okból autóban a sofőr melletti ülésen célszerű utazni. A buszon a középső ülések valamelyike is jó választás lehet, mivel itt a legkevésbé rázós az utazás.
  • Repülőgépen ajánlott a folyosó felőli oldalra ülni, mivel sokaknak jót tesz, ha időnként tehetnek néhány lépést.
  • Gondoskodjon az utastér megfelelő szellőzéséről!
  • Az utazási hányinger megelőzését szolgáló gyógyszerek normál esetben akkor a leghatékonyabbak, ha indulás előtt 30-60 perccel veszik be azokat. Az egyes gyógyszerek pontos alkalmazása kapcsán olvassa el a betegtájékoztatót vagy érdeklődjön a gyógyszerésztől! Figyelem! Sok, utazási betegség elleni gyógyszer álmosít és növeli a reakcióidőt, ezért bevételük után tilos járművet vezetni! Továbbá nem minden készítmény felel meg gyermekek számára. Mindezek miatt is az a legjobb, ha a gyógyszerválasztásban kikéri orvosa vagy a gyógyszerész tanácsát.
  • Az utazási betegség kapcsán jelentkező szédülés mérséklését segítheti az úgynevezett vesztibuláris torna. Ezt nem az utazás során kell végeznie, hanem otthon ajánlott rendszeresen gyakorolnia, hogy egyensúlyérzékelő szervét hozzászoktassa a szédülést kiváltó helyzethez.
  • Kutyák esetében az utazási betegség kockázata nagymértékben csökkenthető, ha fokozatosan és türelemmel szoktatja hozzá kedvencét az utazáshoz, eleinte rövid próbautak során. Utazás közben – ami szállítóboxban vagy a biztonsági övhöz csatolt speciális hámban történhet – tartson gyakran szünetet, amikor a kutyus ihat és szükség szerint elvégezheti dolgát. Időnként bátorító hangon szóljon hozzá, és ha lehetőség van rá, az egyik utas üljön mellette, hogy meg tudja nyugtatni. Gondoskodjon az utastér jó szellőzéséről. Ha mindennek ellenére kedvence rosszul érzi magát utazás közben, kérje ki állatorvosa tanácsát!

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Reisekrankheit (NetDoktor.de)
Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest