Hogyan tegyük elviselhetőbbé a hosszú repülőutat?
A repülőút sokak számára izgalmas lehet, ám legalább annyian rettegnek a fedélzeten vagy a hosszú üldögélést tartják elviselhetetlennek. Az alábbiakban néhány tanáccsal és praktikus ötlettel próbálunk segíteni a repülőre szállóknak, különösen azoknak, akik hosszabb útra vállalkoznak.
Felszállás előtt
- Foglaljuk le előre a számunkra ideális helyet. Még ugyanazon osztály és jegyárak esetén is jelentős eltérések vannak az ülések között. A leghátsó üléssort például nem lehet hátradönteni.
- A folyosók és a kijárat melletti üléseknél nagyobb hely marad a lábunknak, az ablak mellett viszont nyugodtabban aludhatunk. A mosdó közelében viszont nagy forgalomra kell számítanunk.
- Az alváshoz vigyük magunkkal a saját, otthoni kispárnánkat, ne használjunk felfújható utazópárnát.
- Előfordulhat, hogy a gépen vetített film, vagy zeneválogatás nem felel meg az ízlésünknek, ezért ne hagyjuk otthon az iPhone-t, iPad-et vagy más ehhez hasonló kütyüt. A konzervatívabbaknak akár egy könyv vagy néhány magazin is jól jöhet.
- Lehetőleg olyan légitársaságot válasszunk, ahol A.V.O.D (Audio Video on Demand) szolgáltatás is rendelkezésre áll.
- Vigyünk magunkkal saját fejhallgatót, mivel a repülőn kínáltak eléggé rossz minőségűek.
- A kézipoggyászunk kisméretű legyen, ne kínlódjunk a fedélzeten hatalmas, gurulós bőröndökkel.
- Legyen kéznél a fogkefénk vagy valamilyen szájillatosító, így nemcsak a leszállás előtt frissíthetjük fel magunkat, de a mellettünk ülők is hálásak lesznek.
- A repülőgépeken kínált ételek általában nem a csúcsgasztronómiai remekei, ezért ha különösen kényesek vagyunk, vagy az egészségünk úgy kívánja, tájékozódjunk előre az ételkínálatról és vagy rendeljünk speciális, saját részre szóló menüt, vagy vigyünk magunkkal egy kis hazait a fedélzetre. Mivel az adag rendszerint nem túl bőséges, gondoskodjunk néhány proteinben és szénhidrátban gazdag müzliszeletről is.
A gépen
- Különösen egy hosszabb repülőút alatt, időnként mozgassuk át elzsibbadt végtagjainkat. Néha álljunk fel, sétáljunk és végezzünk egy-két gerincgyakorlatot.
- Ha nem zavar bennünket a gépzaj, válasszuk a pilótafülke mögötti ülést, mert ezen az üléssoron elegendő hely marad a lábainknak. Azonban vigyázzunk, hogy ne üljünk közvetlenül a motor fölé, és a toalett közelsége is zavaró lehet.
- A gép száraz levegője ellen igyunk sok folyadékot, lehetőleg vizet, de soha ne fogyasszuk a gép mosdójának vizét, mert az baktériumokat tartalmazhat.
- A szárító levegő miatt használjunk szemcseppet, szájbalzsamot és kézkrémet, sőt ha szükséges patikában kapható orrzselét is.
- Ne figyeljük állandóan az óránkat, az úgysem rövidíti le a repülőutat!
- Felszállás előtt végezzük el folyó ügyeinket, így kevesebbszer kell a gép aprócska és kellemetlen szagú mosdójában idétlenkednünk.
- Mivel a mosdó kilincse meglehetősen sok kézben megfordul, vigyünk magunkkal fertőtlenítő hatású frissítőkendőt, és a mosdó használata után ne felejtsük elővenni.
- A nyomáskülönbség okozta kellemetlenség enyhítésére használhatunk pszeudoefedrin tartalmú készítményeket, de jó, ha tudjuk, hogy a Japánba és Új-Zélandba tartó járatokon a pszeudoefedrin illegális szernek számít. Alternatív megoldásként kipróbálhatjuk a füldugót, a rágógumizást, vagy időnként tátsuk nagyra a szánkat. Füldugó helyett a papírzsebkendő is megteszi.
- Ha légiszonyban szenvedünk, túlzottan izgatottak vagyunk vagy félünk, bevehetünk valamilyen enyhe nyugtatót.
- Amennyiben nem telt meg, a személyzet néhány utast olykor meghív az első osztályra, ám erre csak a kifogástalanul öltözötteknek van esélye.
- Az útlevelünkről készítsünk másolatokat és minden bőröndünkbe tegyünk egyet-egyet. Így ha az útlevelünket elveszítjük, egyszerűbben igazolhatjuk magunkat, és ha a bőrönd elkeveredik, könnyebben visszajuttatják hozzánk.
(DRportal)