Ritka, de igen veszélyes lehet a Chagas-kór

szerző: Fazekas Erzsébet, újságíró, forrás: WHO - WEBBeteg
megjelent:

Az elmúlt évtizedekben, szórványosan ugyan, de Európában is felbukkant a Chagas-kór nevű betegség kialakulásáért felelős kórokozó, a Trypanosoma cruzi. Csaknem mostanáig tipikus latin-amerikai betegségnek tekintették a fertőzés nyomán kialakult állapotot, mivel szinte kizárólag azon a kontinensen fordult elő - ezért is hangzik így orvosi megnevezése: amerikai trypanosomiasis.

A Latin-Amerikában jellemző terjedési módja leginkább az, hogy az emberek érintkezésbe kerülnek a parazitával megfertőzött Triatominae nevű, a rablópoloskák közé tartozó vérszívó ürülékével. A bajt közvetítő poloskafajok úgy válnak veszélyforrássá, hogy szervezetükbe jut a parazita, amikor egy fertőzött állat vérét szívják. Ezek, a rablópoloskák Triatominae nevű alcsaládjába tartozó vérszívók elsősorban Dél- és Közép-Amerikában, valamit Mexikóban fordulnak elő, de a texasi egyetem Chagas kutatócsoportja egyre több megbetegedésről gyűjt adatot az USA déli államaiból.

A szakemberek leszögezik, e polsoka (egyes helyeken ’csókbogár’ az elnevezése) parazitával való fertőzöttségének aránya abnormálisan magas, összehasonlítva a betegséget hordozó egyéb rovarok számával – mondja Gabriel Hamer entomológus, a Texasi Egyetem professzora. Csaknem 60%-ukban található meg a Chagas kialakulásáért felelős parazita, miközben a szúnyogoknak csak 0,1%-a terjeszti a trópusi területeken előforduló Dengue-láz kórokozóját.

A fertőzésben érintettek számát az endémiás területnek számító 21 latin-amerikai országban 8-10 millióra teszik a szakemberek, s úgy vélik, mintegy 3-400 ezer embert veszélyeztethet a nem endémiás vidékeken, így az Egyesült Államokban, s újabban például Spanyolországban is. Endémiásnak az olyan betegségeket mondják, amelyek bizonyos szűkebb helyeken állandóan előfordulnak, míg másutt rendszerint nem, vagy csak ritkán észlelhetők. A becslések szerint az endémiás területeken belüli országokban 41 ezernél is több új eset fordul elő évente, és 14,5 ezer csecsemő jön világra veleszületett Chagas-kórral.

Áttekintés

A trópusokon élő Trypanosoma cruzi nevű egysejtű parazita által okozott Chagas-kórt először Carlos Chagas írta le (1909). A róla elnevezett – többnyire a rablópoloskafélék terjesztette –, igen nehezen diagnosztizálható betegség során különböző tünetek léphetnek fel.

Korai szakaszban a tünetek hiánya, vagy esetleg enyhébb tünetek (láz, duzzadt nyirokcsomók, fejfájás, vagy a csípés körüli helyi duzzanatok) lehetnek jellemzőek. 8-12 hét elteltével indul a betegség krónikus fázisa, amikor a betegek 60-70 százalékánál esetleg egyáltalán nem mutatkoznak további tünetek. A maradék 30-40 százalék viszont újabb szimptómákat produkál a fertőzés kezdetét követő évtizedekben. Nem tévedés ekkora időtávról beszélni: 10-30 évről is szó lehet. A tünetek között szerepel a szívkamrák megnagyobbodása, ami az esetek 20-30 százalékában szívelégtelenséget idézhet elő, és minden tizedik érintettnél nyelőcsőtágulat, vagy bélfal tágulat is kialakulhat.

Az ember mellett más emlősöket is megfertőzhetnek T. cruzival a Triatominae alcsaládba tartozó vérszívó rablópoloskák, aminek országonként más-más az elnevezése (Argentínában, Bolíviában, Chilében, Paraguayban csókbogárnak, Brazíliában borbélybogárnak nevezik). A betegség több mint 150 állatfajt is érint. A kór vérátömlesztés, szervátültetés útján, parazitával fertőzött étel fogyasztásával is terjedhet, az anya szervezetéből átjuthat a magzatba is.

A korai szakaszban a vérben lévő paraziták mikroszkópos vizsgálatával történhet a diagnosztizálás, krónikus betegnél pedig a vérben lévő T. cruzi antitestek kimutatásával.

Megelőzni főként a poloska közelségének, még inkább a csípésének elkerülésével lehetséges. Illetve azzal, ha a vérátömlesztéshez használandó vért időben megfelelő laborvizsgálatnak vetik alá, és nem használják fel. A Chagas-kór diagnózisát friss alvatlan vér mikroszkópos vizsgálatával lehet felállítani: nehézséget az okoz, hogy mikroszkóp alatt a T. cruzi könnyen összetéveszthető egy az emberre nézve veszélytelen kórokozóval (a Tryposoma Rangeli-vel).

A korai szakaszban lévő betegnél a gyógyszeres kezelés csaknem mindig gyógyulást hoz, igaz, a betegek 40 százalékánál ezen alkalmazott szerek gyakran átmeneti mellékhatásokkal (bőrelváltozás, agyműködésben fellépő zavar, emésztő szervrendszerben mutatkozó irritáció) járnak. Az egyénnél minél régebb óta áll fenn a Chagas-kór, a gyógyszer annál kevésbé tud hatékony lenni. A krónikus fázisban indított terápiának is lehet eredménye, mert késleltetheti a végső stádium jellemző tüneteit, vagy megelőzheti azok teljes kialakulását.

Ez is érdekelheti Egészségügyi kockázatok Dél-Amerikában

Amit a tünetekről érdemes tudni

A humán megbetegedés első (akut) fázisa a megfertőződés után gyorsan megmutatkozik, a krónikus szakasz kialakulása viszont sok évig húzódhat.

A korai akut szakban jóformán észre se lehet venni, hogy baj van, mert a tünetek (láz, fáradtság, izomfájdalmak, fejfájás, kiütés étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés) valójában enyhék. A panaszok a fertőzést követően pár héten, hónapon belül jelentkeznek, és bármely más betegség tüneteivel könnyen összetéveszthetőek.

A fizikai vizsgálatok enyhe máj vagy lép megnagyobbodást mutathatnak, de lehet chagoma a nyirokcsomóban, ami azt jelenti, hogy a csípés helyén, azon a ponton, ahol a parazita a testbe jutott heveny gyulladás miatt duzzanat alakul ki. Az akut állapotban legismertebb az úgynevezett Romana-tünet – ekkor az arcnak a poloska csípte oldalán megdagad a szemhéj. A seb mellett esetleg ott a rovar ürüléke is, ha addig azt az érintett személy véletlenül még nem dörzsölte le (esetleg bele akár a szemébe).

Az akut fázis különösen a legyengült immunrendszerű betegnél lehet nagyon súlyos. Rajtuk kívül másoknál is rosszabbodnak idővel a tünetek – nagyon ritkán előfordulhat, hogy akár kisgyerekről, akár felnőttről legyen szó, súlyos szívizomgyulladás (myocarditis), agyhártyagyulladás (meningoencephalitis) következtében belehalnak a fertőzésbe – de a nagy többségnél (a betegek 90 százalékánál) 3-8 hét leforgása alatt a tünetek spontán meg is szűnnek. Ennek ellenére a fertőzés megmarad és átlép a krónikus szakaszba. Ilyenkor a Chagas-kórban szenvedők 60-80 százaléka teljesen tünetmentes lesz (ezt valójában az úgynevezett közvetítő, középső fázisának nevezik), míg a 20-40 százalékánál viszont életveszélyes szív- vagy emésztési zavarok alakulnak ki (ez az úgynevezett determinált krónikus Chagas-kór).

A fertőzöttek 10 százalékánál, a betegség átmenet nélkül alakul át akutból klinikai fázisba. A legsúlyosabb szakaszban legsúlyosabban az idegrendszer, az emésztőszervek, a szív érintett. A krónikus betegek kétharmadánál szívritmuszavar, illetve olyan fokú szívkárosodás alakul ki, ami olykor hirtelen halált okoz. Egyharmaduk emésztőrendszeri károsodásának első tünete a nyelési nehézség, másodlagos az achalasia, azaz a felső gyomorszáj izomzatának olyan görcsös állapota, ami miatt nem tud ételt magához venni. Ez nem csak alultápláltsághoz, de hatalmas súly-, végső soron életvesztéshez vezethet. A betegek mintegy 20-40 százalékánál mind emésztőrendszeri, mind a szívműködéshez kapcsolódó zavarok kialakulnak. A krónikus fertőzöttek tizedénél ideggyulladás lép fel, megváltoznak a reflexek, szenzoros károsodás zajlik. Előfordul, hogy a fertőzés, majd a kialakult betegség demenciát, krónikus agyhártyagyulladást, a motoros funkciók zavarát okozta.

A Chagas-kór világnapja
2019 májusában az Egészségügyi Világszervezet 72. közgyűlése (World Health Assembly) határozatban döntött arról, hogy április 14.-e a Chagas-kór világnapja lesz, megemlékezve arról, hogy Carlos Chagas először 1909 e napján diagnosztizálta egy 2 éves kislánynál ezt a viszonylag ritka, de igen veszélyes kórt.

Még egyszer a terjedésről

A Chagas-endémiás területeken a fő átviteli mód a közvetítő rovar útján történik, ez fertőződik meg T. cruzi-val úgy, hogy fertőzött ember, vagy állat véréből táplálkozik. Napközben a rovarok hasadékokban, falakban, tetők repedéseiben rejtőzködnek, éjszaka jelennek meg, amíg a környezetükben élők alszanak. Általában az emberek arcára mászva, onnan táplálkozik. Kiszívja, majd megemészti a megtámadt ember vérét, majd a csípési seb mellé üríti váladékát, székletét. Mindeközben, a seben át áldozata vérkeringésébe, szervezetébe juttatja a T.cruzi parazitát. A fertőzés a csípési seb elvakarásával zajlik első körben, fertőződik a bőr, a kötőhártya (szem). Amint a trypomastigoták elözönlik a sejteket, ott osztódással amastigotákká alakulnak, végül a véráramba jutnak.

A parazita 18-250 napig is életben tud maradni – akár 4°C-on, akár szobahőmérsékleten. Az még nem bizonyított, hogy lefagyasztott és felolvasztott vérkészítmények révén is képes-e terjedni. Szervátültetés, szoptatás, de laboratóriumi balesetek következményeként is terjedhet. A Chagas-kór a placentán át bejut a magzatba – Brazília különböző részein a halvaszületések 13%-át ez okozza. Arról is vannak feljegyzések, hogy szájon át is terjedhet. 1991-ben Brazíliában mezőgazdasági dolgozók szennyezett élelmiszer, például a cukornádból nyert friss gyümölcslé fogyasztása miatt betegedtek meg.

A Chagas-kór megelőzése, kezelési lehetőségei

Jelenleg nincs védőoltás. A prevenció ma általában a betegséget terjesztő rovarok tömegének csökkentésére és az ilyen rovarokkal való direkt kontaktus megelőzésére fókuszál. Ez rovarölő permetek, s más szintetikus szerek alkalmazásával történik, de elsősorban az jelenthet megoldást, ha szigorúan betartják a higiéniai, egészségügyi előírásokat.

A kór ellátására kétféle terápiás módszer ismert: a parazita elpusztítását célzó, illetve a tünetmentesítő. Az előbbi akkor a leghasznosabb, ha korai fázisban kezdődik, de az akut szakban is jól alkalmazható, bár idővel rezisztencia alakulhat ki e szerekkel szemben. Állatkísérletekben már számos újabb kísérleti kezelés bizonyult ígéretesnek.

Ez is érdekelheti

WEBBeteg logó

Szerző: Fazekas Erzsébet újságíró
Forrás: WHO - Chagas Disease
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Kulcsár Flóra, orvostanhallgató
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest