A túl sok internet fiatalkori elhízáshoz is vezethet
frissítve:
A digitálismédia-fogyasztás a fejlett országokban egyre növekszik, a gyerekek és tinik körében is. Ide tartozik az internetezés számítógépen, de egyre inkább okostelefonon, a játékkonzolok használata, de a tv-nézés is. A gyerekek és a fiatalok szabadidejük jelentős részét ezzel töltik.
Mindez azért is káros, mert nem csak a gyorsételek és a hormonháztartás pubertáskori változásai tehetők felelőssé azért, hogy a tizenévesek között olyan nagy a túlsúlyosak aránya. Az elhízás okozói között az internet, a kevés alvás és az alkoholfogyasztás is megtalálható.
Nézzünk meg, mire jutott egy erre vonatkozó kutatás!
Az amerikai Catherine Berkey, a Harvard Egészségügyi Iskola egyik vezető tudósa által irányított kutatócsapat a tizenéves lányok drasztikus testsúlygyarapodásának lehetséges okait keresve megállapította, hogy az ebben az életkorban természetes hormonszintváltozás mellett a pihenés hiánya, az alkoholfogyasztás és az internetezéssel töltött idő jelentik a legnagyobb kockázatot a túlsúly kialakulása szempontjából.
A GUT-tanulmány (Growing Up Today – Felnőtté válás napjainkban) elkészítésébe több mint 5 ezer 14 és 21 év közötti amerikai lány kapcsolódott be. A kutatók a résztvevők mindennapjainak négy tényezőjét vették górcső alá:
- átlagosan mennyi időt töltenek alvással,
- mennyi időt szenteltek a világhálón való böngészésre (ebbe csak a privát szörfözés tartozott bele, tehát az iskolai házi dolgozatok elkészítésére szánt időmennyiség nem),
- és átlagosan milyen mértékben fogyasztottak alkoholt,
- illetve kávét.
A kutatás, amelyről a "Journal of Pediatrics" című gyermekgyógyászati szaklap is beszámolt oldalain, megállapította, hogy a négy vizsgált tényező közül három – az alvással és internetezéssel töltött idő, valamint az alkoholfogyasztás – erős befolyással bírt a részt vevő lányok testsúlyára.
A legtöbb súlyfelesleget azok a 18 év felettiek szedték magukra, akiknél ezek a tényezők halmozottan bukkantak fel: naponta hat óránál kevesebbet aludtak (mert több órát töltöttek a világhálón), és átlagosan több mint napi két alkoholtartalmú italt fogyasztottak.
A kutatók szerint a negyedik faktor – a kávéfogyasztás – nem játszott szerepet a súlyfelesleg kialakulása során. Az orvosokból álló kutatócsapat azonban hangsúlyozza, hogy a tanulmány még abban az időszakban készült, amikor a kalóriában gazdag instant kávék (2 vagy 3 az egyben, valamint ezek csokoládéval és karamellel megspékelt számtalan változatai) még nem voltak ennyire népszerűek.
A fiatalkori elhízás elkerülésére Berkey nagyon egyszerű és velős tanácsot fogalmazott meg a mai tinédzsereknek: az éjszakába nyúló internetezés és alkoholmámoros bulik helyett inkább rendesen aludják ki magukat, hiszen az elhízás nemcsak esztétikai következményekkel és nem elsősorban azokkal, hanem többek között szív- és érrendszeri megbetegedésekkel és cukorbetegséggel is járhat!
Természetesen nem csak a lányok körében jelent problémát!
Több mint 30 tanulmány talált összefüggést a tv-nézés és a gyermekkori túlsúly között mindkét nemnél.
A közösségi média és egyéb internetes felületek böngészése – nemtől függetlenül – nemcsak elhízást okozhat, hanem függőséget, szem- és látásproblémákat, valamint mozgásszervi panaszokat is. A fiatalok körében például különösen gyakoriak a vállakat és a nyakat érintő problémák.
A mozgáshiány vezet közvetlenül elhízáshoz
Annak a közvetlen oka, hogy a túl sok médiafogyasztás súlygyarapodáshoz vezethet, a mozgáshiány. Azok ugyanis, akik sok időt töltenek a képernyők előtt, jellemzően azt a fizikai aktivitás és sport rovására teszik, arról nem is beszélve, hogy sok egyéb fontos dologtól (pl. személyes beszélgetések családdal, barátokkal) is elveszítik így az időt.
A gyerekeknek, fiataloknak csontjaik és izmaik egészséges fejlődéséhez szükségük van a koruknak megfelelő intenzitású rendszeres mozgásra. Az is fontos, hogy a gyermek azt sportolhasson, amihez kedve van, csak így maradhat meg hosszú távon a lelkesedése.
A mozgáshiány tehát nemcsak súlygyarapodáshoz, hanem a mozgásszervrendszer károsodásához, fejlődésbeli elmaradásához, a fizikai erőnlét leromlásához is vezethet, és hosszú távon is számos káros következménye lehet.
Tovább Gyermekkori elhízás - Diéta helyett egészséges életmód
Szerző: WEBBeteg összeállítás - K. J., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Systematisches Review zum Einfluss digitaler Medien auf das Körpergewicht von Kindern und Jugendlichen im Zusammenhang mit deren physischen Aktiviät (Monitor Versorgungsforschung), Übermässiger Medienkonsum von Kindern und Jugendlichen: Risiken für Psyche und Körper (Deutsches Ärzteblatt), Bewegungsmangel, Übergewicht und muskuloskelettale Probleme (Nationaler Gesundheitsbericht 2020)