Az elhízás alattomos folyamat, de létezik kiút a fogságából

szerző: Balogh Mária, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Olyan fogyasztói társadalomban élünk, ahol az evés, a túlfogyasztás, a mértéktelen és egészségtelen étkezés a jólét, a bőség és a kevésbé tudatos életmód jellemzője is lehet. A másik véglet a szegénység, a rosszabb minőségű, de hizlaló, az értéktelen kalóriákban gazdag ételek fogyasztása, ami szintén súlygyarapodáshoz vezethet.

A testsúlyt csökkentő, fogyást ígérő étrend-kiegészítőkre, élelmiszerekre építő szektor lassan külön iparág lesz szerte a világon, amiből a szemfüles „mágusok” gyakorta meggazdagodnak. A hízásra hajlamos, vagy épp valamilyen betegség vagy túlevés miatt elhízott nők és férfiak a jojó effektus csapdájába eshetnek. Legtöbben nem találják a számukra ideális megoldást, s a visszatérő súlygyarapodás miatt nemcsak az egészségi állapotuk, de az önértékelésük is gyengül. A címlapfotók manökenjei, a számítógépes retusálással, testátalakításra képes technikával nádszál vékonnyá varázsolt, hibátlan nők láttán a természetes külsővel élők, a duci, hízásra hajlamos, telt idomú lányok és felnőtt nők önbecsülése, énképe súlyosan sérülhet.

A nők körében gyakoribbak a hormonális problémák, így a hormonális eredetű hízás is, mint a férfiak esetében. A hormonzavar okozta túlsúly bármilyen korcsoportot érinthet, és a testsúly változása mellett a mindennapi életet is jelentősen befolyásolja. Ha a hízást a különböző hormonok okozzák, akkor nem csupán ez az egyetlen tünet, legyen szó pajzsmirigybetegségről, a nemi változás – serdülő- és kamaszkor, klimax – idején fellépő hormonszint-felborulásról, esetleg az áldott állapottal járó hormonváltozásokról vagy stressz okozta hormonzavarról. Mindegyik egyedi tünetegyüttessel jelzi a szervezetben lappangó problémát vagy eltérést – tudtuk meg dr. Győri László belgyógyász szakorvostól. – A pajzsmirigybetegségeket bizonyos esetekben gyakran hozzák összefüggésbe a hízással, melynek hátterében a jódhiány állhat. Ilyenkor a pillangó alakú, kicsiny szervünk alulműködése okoz hízást, melynek jellegzetes kísérő tünete: megfelelő étrend és mozgás mellett is hízik a beteg. További kellemetlenség lehet a gyengeség, a fáradékonyság, a rossz közérzet, az ingerlékenység, a bőrszárazság, a hajhullás, a székrekedés, az alacsony pulzusszám, és a menstruációs ciklus felborulása. Ennek diagnosztizálása, értékelése, a szükséges gyógykezelés csakis orvosi felügyelet alatt történhet – sorolta a szakember a hízás egyik jellemző, lehetséges kiváltó okát.

- Nagyon sok nő panaszkodik arra, hogy idő előtt lépett a klimaxos időszakba, akár már 40 éves kor körül, és olyan mértékű lesz a súlygyarapodásuk, amiből pár kilót is küzdelmes leadni.

- Az ösztrogén női nemi hormon, melynek szintje a menopauza kezdetétől visszaesik a szervezetben, gyakorta okoz kellemetlen hízást, az addig csinos hölgyek alakjának megváltozását, ami olykor ruhatárcserét kíván, mert a fogyás, épp a hormonok miatt, nem egyszerű, s nem is 3 havi étrend kiegészítő „csodaszeren” múlik. Az ilyen okkal magyarázható hízás esetén a haj elvékonyodhat, túlzott mértékben hullhat, a mellek megereszkednek, a hasi hízás turbó üzemmódra vált, amire különösen „kényesek” a nők, hiszen korábbi szép idomaikat elveszítik. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a teltebb hölgyek nem lehetnek kellemes jelenségek, de azok, akik ezt tragédiaként élik meg, tükörbe sem szeretnek nézni, nem tudják elfogadni magukat, hangulatingadozásuk, deprimált hangulatuk még dominánsabb lesz. A bánatot pedig sokan önjutalmazással kompenzálják, és ha éppen az édességet kívánják abban a lelkileg nehéz periódusban, a kilók még gyorsabban felszaladnak, zsír formájában lerakódnak. Sajnos épp a legkényesebb testrészekre. A combokra, a fenékre, a karokra, a csípőre és a hasra.

- Akik módosabbak s anyagilag megtehetik, komoly összegeket fordítanak a különböző típusú, átalakító alakformálásra, szépészeti műtétekre, fogyasztó pirulákra, porokra.

- Ez így van, csakhogy a klimaxot s a velejáró hormonváltozást és a tüneteket megkerülni semmiképpen nem tudják. Attól pedig a nőgyógyász kollégák is idegenkednek, hogy hormonpótló szereket szedjenek vagy tapaszokat használjanak ilyenkor a nők, ezek ugyanis növelik a daganatos betegségek kockázatát. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a hőhullámok, a verejtékezés, izzadás, az éjszakai álmatlanság, a hüvelyszárazság tovább fokozzák a klimax korba lépők kellemetlen életminőségét, rossz hangulatát. Ez az időszak akár 40 éves kortól 62-64 éves korig is eltarthat. Vagyis külön kell választani a plusz kilók miatt igénybe vett méregdrága szépészeti műtéteket és a természet rendje szerint megélt menopauzát az egyénenként változó tünetekkel és az esetleges étkezési szokások megváltozásával.

- Mikor kell szakorvoshoz fordulni ebben az életkorban, ha a hízás drasztikussá válik, és semmilyen jótékony módszer nem segít a fogyásban?

- Érdemes a nőgyógyásszal konzultálni, ha a súlygyarapodás kórosnak tűnik, illetve maga a hormonváltozás olyan mértékű, ami a szervezet keringésére, a szív- és érrendszerre is kihat, a koleszterin mértéktelen emelkedését, tartós álmatlanságot okoz, akkor indokolt az alapos kivizsgálás. A progeszteron a menstruációs ciklus szabályozásáért felelős szteroid hormon, melynek szintje a változókor idején csökken. Ez ugyancsak hozzájárul a bosszantó kilók felszedéséhez a klimaxos évek alatt. Ha ezzel lenne a probléma és a súlygyarapodást ez váltaná ki, bizonyosan az epefájdalom, az ingadozó vérnyomás és a gyakori székrekedés is a tünetek közt sorakozna. A hízást a menopauza idején gyakorta kordában lehet tartani az egészséges táplálkozással, a túlevés, a felesleges szénhidrátbevitel elkerülésével, valamint a lehetőségként kínálkozó testmozgással. Egyénenként változik ennek is a hatékonysága, eredményessége.

Középkorú, ötven feletti nőkkel beszélgetve tanulságos következtetésre jutottam a testsúlyukat érintő zavarokat illetően.

– Mindenképpen tennünk kell önmagunkért, akkor is, ha az fárasztó „munka” és áldozatokat kíván munka mellett, a hétköznapjainkban – sorolta a 48 esztendős T. Zsuzsa gyógytornász, aki két egyetemista lány édesanyja. – A testünk állandóan változik, ami természetes állapot, annak ellenére mondom ezt, hogy épp a menopauza idejét élem lassan harmadik éve, annak minden kellemetlenségével. A természetes módszerekben hiszek, semmiképpen nem szednék hormonkészítményeket csak azért, hogy enyhüljenek a tünetek, hiszen a hormonpótlás a klimax idején roppant veszélyes következményekkel járhat. Megtanultam meditálni, a relaxációt már korábban elsajátítottam. Így igyekszem segíteni magamon. A mozgás, a jóga, a lazító torna a mindennapjaim részévé váltak, s néhány speciális gyógytea mértékkel való fogyasztása, a helyes étkezés megválasztása is sokat számít. Ezzel együtt nem mondom, hogy békésen, mosolyogva viselek minden percet a hormonváltozásos évek megjelenése óta, és azt sem, hogy néha nem csábulok el egy kevés édesség csipegetésére, de nem vagyok „bánatevő”, aki pótcselekvésként is eszik. A rajtam ragadt 4-5 kilót viszont képtelen voltam leadni az elmúlt két évben.

Nem mindenkinek ennyire könnyű a menopauzával és a hízással megbirkóznia.

N.-né Julianna szociális gondozó az 54. születésnapját ünnepelte a közelmúltban. Fiatalos, szép arcú nő, talán a korából is letagadhatna pár évet. Fogyni szeretne legalább tíz kilót, ami évek óta nem sikerül számára, s a súlyfelesleg kishitűséget, a párkapcsolattól való teljes elzárkózást váltott ki belőle. Önértékelési gondokkal küzd.

- Sok tekintetben túlterhelt, stresszes az életem, ráadásul ötödik éve kínoznak a klimaxos tünetek. Ez önmagában is stresszt generál, amihez a hétköznapok gondjai hozzáadódnak. Ördögi kör. A gyógyteákban nem hiszek, 3-4 félét rendszeresen fogyasztottam, semmi eredményük nem volt. Korábban átestem egy komoly pajzsmirigy-operáción, azóta speciális gyógyszert kell szednem. A válás után pedig összecsaptak a felhők a fejem felett, antidepresszánst kellett szednem, ami szintén rosszul hatott a hormonháztartásomra. Ezekhez az időkhöz kötöm azt, hogy a felszedett kilókból soha egyetlen dekát nem tudtam leadni hosszú évekig. Jelenleg – a nagy könyv szerint – 14 kiló felesleg van rajtam. A legzavaróbb az, ami a hasamon és az arcomon látszik. Kisebbségi érzést vált ki belőlem most is, s akkor is, amikor volt párkapcsolatom. Képtelen voltam levetkőzni a volt társam előtt, annyira zavart a duciságom. Mások azt mondják, jól áll, ne aggódjak. Ilyenkor legszívesebben világgá mennék, mert gúnyolódásnak tekintem. Próbálkoztam speciális diétával, amihez elég drága táplálékkiegészítő port kellett tejjel hígítani, és napokig csak azt inni, majd csupán este. Ezzel a zsírégetést, illetve a vércukorszint egyensúlyát tartották karban, és napi 1300 kcl-nál több tápértékű ételt, gyümölcsöt nem fogyaszthattam. A munkám mellett ez roppant kimerítő volt, ráadásul anyagilag sem tudtam finanszírozni a költséges fogyókúrát. Ezzel a módszerrel 3,5 kilótól megszabadultam, nagy-nagy erőfeszítéssel, önuralommal, a megengedett ételek napi főzésével. Csakhogy amint nem tudtam megvenni és fogyasztani a speciális turmix italport, pillanatok alatt visszaszökött rám öt kiló. Vagyis nem tartok sehol és jelenleg reményt sem látok a fogyásra. Nem eszem sokat, nem iszom alkoholt, kerülöm a szénhidrátokban gazdag ételeket, ez persze nem mindig sikerül, olykor tornázom is, de az úszógumi a hasamon borzalmas látvány. Nem tudom, hogy mi hozhat változást? Lehet, még tudatosabban és kiegyensúlyozottabban kellene étkeznem.

- Számos kutatás igazolja, hogy a tartós és túlzott stressz nemcsak különféle szervi betegségek előidézője lehet, de a hízás kiváltója is.

- A stresszhormonként emlegetett kortizol Cushing-szindrómának nevezett túltengésével okozhat hízást. Emögött sajnos gyakorta a mellékvese daganatos megbetegedése állhat, így haladéktalanul orvoshoz kell fordulni a következő tünetek vagy tünetegyüttesek esetében. A hízás a fő intőjel, mely magas vérnyomással, visszatérő fejfájással, a rövid távú memória romlásával, az arc kipirosodásával, a szőrnövekedés erősödésével, koncentrációvesztéssel, rendszertelen menstruációval és az arc kikerekedésével járhat. Az endokrinológus szakember segítsége nagyon fontos ebben az esetben is, és a pajzsmirigyproblémák, -értékek ellenőrzése során is.

- Igaz-e, hogy a genetikai háttér, az ősök testalkata nagyban meghatározza a hízásra való hajlamunkat?

- A genetikai tényezőket sosem lehet figyelmen kívül hagyni. A túlsúlyos anyának és apának, ráadásul, ha az ő szüleik is erős alkatúak voltak, aligha lehet vékony vagy átlagos alkatú csemetéjük. Más a helyzet, ha az egyik szülő s az ő családja vékony vagy normál testalkatú, míg mondjuk anyai ágon hízásra hajlamosak a rokonok. Ilyenkor gyakorta az egyik gyermek az átlagos testsúlyt örökli és nem is fenyegeti a túlzott hízás veszélye, míg a másik csemete mokányabb, hasra, karra, combra hízósabb típusú lehet.

A hormonális rendszer adottságai tehát nagymértékben meghatározzák a testalkatunkat. Van, aki könnyen, gyorsan hízik. Viccesen azt szokták mondani: ránéz egy szelet süteményre és máris felszedett két kilót, míg mások degeszre ehetik magukat – ez persze nem helyes –, mégsem gömbölyödnek, nem híznak, soványak maradnak vagy átlagos súlyúak. Lényeges, hogy milyen adottságokat öröklünk, de legalább ennyire meghatározó a hormonháztartásunk állapota.

- Mely szerveink befolyásolják a hormonok működésének állapotát?

- Az agyalapi mirigy – hipotalamusz –, az agyfüggelék – hipofízis –, a már említett pajzsmirigy és mellékvesekéreg, valamint a hasnyálmirigy mind olyan hormonokat termelnek, melyek jócskán befolyásolják a zsírpárnáink vastagságát, a hasi „úszógumi” vagy háj lerakódásának mértékét, és azt is, hogy hová szedjük fel a nem kívánt kilókat. Létezik olyan betegség is, amit a jó orvos ránézésre diagnosztizál. Ez a hormontöbblet vagy a hormonhiány kórsága, melynek gyanúja esetén azonnali kivizsgálás szükséges, mivel külső tényezők, a hormontermelő szerv betegsége állhat a háttérben – zárta gondolatát a belgyógyász.

Milyen további okok idézhetik elő a nem kívánt hízást?

- Az alvás tartós hiánya, a kialvatlanság, a bioritmusunk felborulása. Ezekben az esetekben változások történnek a hormonháztartásunkban, ami növeli az éhségérzetünket. Ráadásul, ha sokáig maradunk fent, elkerülhetetlen, hogy ne csábuljunk el a késői evésre vagy a nassolásra.

- A depresszió önmagában is okozhat súlygyarapodást. Egyes antidepresszánsok kellemetlen mellékhatása lehet a hízás, ám emiatt senki ne hagyja el önkényesen a gyógyszereit. Ha ezt tapasztalja bárki, beszéljen a kezelőorvosával s igyekezzenek új készítményt választani. Azoknál, akik idegességükben nem tudnak enni, a gyógyszerek, ha kifejtik jótékony hatásukat s nyugodtabb lesz a páciens, előfordulhat, hogy az étvágya is javul. A stresszevőknél azonban, mivel a gyógyszer hatására nyugodtabbak lesznek, csökkenhet az étvágy is.

- A gyulladáscsökkentő szteroidok is okozhatnak komoly súlygyarapodást, amiről a beteg ugyancsak nem tehet. Ennek a folyadékvisszatartás és a megnövekedett étvágy is okozója lehet.

- Számos gyógyszer is hízást eredményezhet. Az antipszichotikus pirulák mellett, a migrénre, a szédülésre, a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre szedett készítmények is okozhatnak hízást. Ebben az esetben is csak az orvossal konzultálva lehet a változtatáson gondolkodni.

- Vannak olyan fogamzásgátló tabletták, melyeket nem jól választanak meg bizonyos esetekben, s a hormonális hatásuk miatt hízást okozhatnak.

- A dohányzás igen káros az egészségre, csakhogy azok közül, akik abbahagyják a cigizést, sokan pótcselekvést keresnek és többet esznek, nassolnak, mint korábban. (Ezzel együtt, inkább néhány pluszkiló, mint a nikotin mérgező hatása.) Csokoládé helyett elrágcsálhat például egy zöldséget.

- Az áldott állapotba lévő nők hormonháztartása különleges változáson megy át, ami a pluszkilók gyarapodásával járhat. Azonban eszünkbe se jusson a terhesség alatt fogyókúrázni, viszont nagyon fontos az egészséges táplálkozásra odafigyelni, és lehetőleg az optimális mértékű súlygyarapodást tartani. Bővebben Várandósság és optimális súlynövekedés

Tovább A hasi típusú elhízás veszélyei

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szerző: Balogh Mária, újságíró

Szakértő: Dr. Győri László, belgyógyász szakorvos

Frissítve: 2022.05.16. 07:33, Megjelent: 2020.01.23. 13:03
Címkék: Elhízás téma

Cikkajánló

Hasfájás
Hasfájás

Mit figyeljen a szülő, ha fáj a gyermek hasa?

Zöld tea
Zöld tea

Hatásai a fogyásra és az érvédelemre.

WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg/Budai Kardioközpont - K. J., Bak Marianna, Dr. Vaskó Péter
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Augusztin Gábor

Obezitológus

Kecskemét