Fogyókúra - Íme a leggyakoribb tévhitek

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Számos olyan tévhit van, ami nagyon megnehezíti a vágyott cél - a formás alak és az egészséges test - elérését. Ismerkedjünk meg a tíz leggyakrabban előforduló tévhittel!

1. „Nem kell fogynom. Így tetszem magamnak és a túlsúly nem betegség.”

Sajnos ez nem így van. A túlsúly nem csak és nem elsősorban esztétikai probléma. Hiszen mindenkinek más tetszik.

Nagyon sok betegség hozható viszont összefüggésbe az elhízással. Többek között okozhat magas vérnyomást ezzel összefüggésben szív- és érrendszeri betegségeket. Rontja a cukoranyagcserét és végső esetben cukorbetegséget is kiválthat, ennek minden szövődményével. Mozgásszervi megbetegedéseket válthat ki, ízületi panaszokat, lúdtalpat.

2. „Alig eszek, mégis hízok!”

Ez talán a leggyakoribb mondat, ami a szakrendelőben elhangzik. Amint végigvesszük részletesen a napi táplálékot és annak energiatartalmát (kalória) kiderül, hogy a kevés is lehet nagyon sok.

A kenyér, a tésztafélék, a magas zsírtartalmú ételek, édességek nagyon sok energiát tartalmaznak, ezért diétázóknak csak kis mennyiségben szabad fogyasztaniuk.

Ráadásul az emberek nagy többsége a kis falatkákat, amit két étkezés közt bekap valaki nem is veszi figyelembe. Pedig ezek összességében nagyon sok kalóriát vihetnek be a szervezetbe.

3. „Naponta csak kétszer eszek, ez is sok?”

Nem sok, de nem is jó. Aki fogyni akar, rendszeresen kis adagokban kell, hogy étkezzen, és az étkezéseket legkésőbb délután 5-6 óra között be kell fejezni. Így a szervezet mindig kap táplálékot, az éhségérzet nem lesz nagy.

Könnyebb betartani a diétát és a szenvedés hiánya miatt hosszabb ideig is sikerül. Aki csak kétszer eszik, az nagy valószínűséggel este teszi azt, amikor már nagyon kiéhezett az egész napi koplalástól. Ekkor viszont megeszik mindent válogatás nélkül, és mivel nemsokára lefekszik, le sem mozogja a bevitt ételmennyiséget.

4. „Ha nem iszok akkor kisebb lesz a súlyom, tehát fogyok.”

A szervezet megfelelő működéséhez szükséges napi 1,5-2 l folyadék bevitele. E nélkül az élettani folyamatok nem működnek jól. A zsírbontás sem.

A folyadékhiány valóban testsúlyvesztést okoz, de ez nem a zsírveszteség, ami a célunk lenne, hanem az életfontos víz vesztése. Ez nem valódi fogyás és veszélyes is lehet.

5. „ A gyümölcslé egészséges bármennyit ihatok belőle.”

A dobozos gyümölcslevek nagyon sok cukrot tartalmaznak, így kalóriában dúsak, tehát hizlalnak. Válasszunk alacsony energiatartalmú gyümölcslevet, és abból is tartsunk mértéket. A legjobb szomjoltó a víz.

6. „Gyorsdiétával néhány hét alatt leadom a súlyfeleslegemet.”

Nagyon sok csodamódszernek kikiáltott diéta forog közszájon. Mindegyik nagyon eredményes fogyást ígér néhány hét alatt. Közös jellemzőjük, hogy többnyire egyoldalú étkezést írnak elő.

Ez csak rövid ideig tartható, és ez után a többnyire visszahízik a diétázó, mégpedig a jo-jo effektus beindítása miatt általában többet szed magára, mint amennyi súllyal a diétát elkezdte. Sokkal célszerűbb vegyes, de adott, alacsony kalóriatartalmú diéta követése, és a mérsékelt sebességű fogyás.

Nem szabad elfelejteni, hogy a plusz kilók sem néhány hét alatt röppentek ránk, lefogyni is lassan kell, így tartós marad az elért testsúly, s a bőrünk sem sínyli meg a diétát.

Hasznos cikkek

7. „Csodaszerrel nem kell kevesebbet ennem és lefogyok.”

A csalók mindig is kihasználták a hiszékeny embereket. Munka nélkül nincs siker.

Eredményes fogyás csak csökkentett energia-bevitel, és fokozott mozgás mellett valósul meg.

Az orvosilag kivizsgált gyógyszerek segíthetnek, de ezek mellett sem mellőzhetjük a fentieket.

8. „Ha akkor eszek, amikor éhes vagyok, biztosan nem hízok el.”

Sajnos a túlsúly olyan élettani folyamatokat indít el, amelynek az a következménye, hogy a duci ember sokkal később érzi, hogy jóllakott és korábban éhezik meg.

Ezért ilyenkor már nem jelzi megbízhatóan szervezetünk a szükségleteit, és ha az éhségérzetre hagyatkozunk, még tovább hízhatunk. Fontos, hogy tudatosan táplálkozva alakítsuk ki az étrendünket.

A fogyással a szabályozó mechanizmusok is helyre állnak a szervezetben és az éhségérzet is jelentősen csökken néhány hét és néhány mínusz kiló elteltével.

Edzéstervek
A rekreációs sport térhódításával sokasodnak az egyénileg sportolók, akik számára nagyon fontos, hogy tisztában legyenek egy jól összeállított edzés felépítésével. Az edzés három fő részből tevődik össze: bemelegítés, fő szakasz, levezetés.
Hogyan épül fel a hatékony edzés?

9. „A sport fárasztó. Inkább csak koplalok”

A testmozgás fokozása nélkül sokkal nehezebb lefogyni. A sport utáni elégedettség önbizalmat ad, ami fontos a fogyókúrában.

Ráadásul a megfelelő intenzitású mozgás után a fokozott energiafelhasználás még egy ideig fennáll, így hosszabb ideig égetünk zsírt, mint amennyi ideig mozgunk.

A jó testmozgás nagy izmokat mozgat meg, -popsi, has, hátizom- legalább fél órán át tart, és a pulzusszámot növeli. Hetente legalább háromszor tanácsos tornázni, de ha minden nap mozog valaki, az csak jó.

10. „De jó! Lefogytam! Most már bármennyit ehetek!”

Ez sajnos nem így van. A fogyással megszabadulhat a túlsúlyától, de a hízásra hajlamosító genetikájától nem. Egy lefogyott túlsúlyos embernek egész életében oda kell figyelni a tudatos táplálkozásra, azért, hogy nem szedje vissza a kilókat.

Ez azonban akkorra már vélhetően könnyen megy, hiszen, ha jól végezte a diétát, átalakította az életmódját, így az már nem is fog nehezére esni.

Tesztek a WEBBetegen

Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg/Budai Kardioközpont - K. J., Bak Marianna, Dr. Vaskó Péter
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Augusztin Gábor

Obezitológus

Kecskemét