Hasi zsírréteg - Ezekkel a veszélyekkel kell szembenézni
A túlságosan vastag hasi zsírréteg akkor is veszélyesnek számít, ha nem társul magas testtömeg-indexszel. A szakemberek minden figyelemfelhívása ellenére az emberek többsége alulbecsüli a hasi elhízás kockázatát.
A hasra rakódott zsírrétegek nem csak optikailag hátrányosak, hanem olyan hormonok termelődését is beindítják, amelyek extrém módon ártalmasak egészségünkre. A hasi elhízás lehetséges következményei között a szív- és érrendszeri megbetegedések, az agyvérzés és a cukorbetegség szerepel.
Ellenőrizze magát! |
Sokan nem ismerik fel a jelentőségét
Orvosi körök minden figyelemfelhívása ellenére mindeddig úgy tűnik, az emberek többsége fittyet hány a komoly kockázatokra – derült ki a belfasti Queen’s Egyetem Európa szerte mintegy 12 ezer résztvevő bevonásával elkészített tanulmányából.
Tíz megkérdezettből kilenc egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy a hasi elhízás nem csak egyszerűen egészségtelen, hanem számos megbetegedés kiváltója lehet. Egy másik tanulmányból az is kiderül, hogy a legtöbb ember pusztán amiatt szeretne fogyni, hogy jobban nézzen ki, és nem pedig abból kifolyólag, hogy egészségesebb legyen.
A hasi elhízásnak pontosan abban rejlik a legnagyobb veszélye, hogy egy-egy drasztikus villámdiéta során az érintettek ugyan csökkenthetik testsúlyukat, ám éheztetés következményeként a hasi zsírszövetek tűnnek el a legkésőbb.
Mi lehet a megoldás úszógumi ellen?
A táplálkozás-szakértők egybehangzó véleménye szerint a leghatékonyabb védelmet az jelentheti, ha a szénhidrát-bevitelt jócskán csökkentjük (low-carb diéta), s ehhez megfelelő mennyiségű és gyakoriságú testmozgás párosul.
Aki tehát biztosra akar menni, és messze el akarja kerülni a hasi elhízással járó kockázatokat, az nem csupán a testtömeg-indexét kíséri figyelemmel, hanem hasi körfogatát is rendszeresen ellenőrzi. A szakértők véleménye szerint a nők esetében 80, míg a férfiaknál 94 centiméter alatt nem jelentenek veszélyforrást a hasra telepedett zsírszövetek.
Forrás: WEBBeteg
K. J., fordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos