Hasi zsírréteg - Sokan nem ismerik fel a veszélyeit
A túlságosan vastag hasi zsírréteg akkor is veszélyesnek számít, ha nem társul magas testtömegindexszel. A szakemberek minden figyelemfelhívása ellenére az emberek többsége alulbecsüli a hasi elhízás kockázatát. Miért veszélyes és hogyan lehet tőle megszabadulni?
A főleg törzsre, hasra történő hízást a laikusok gyakran sörhasként is emlegetik. A túlsúly mértéke nem mindig vág egybe az anyagcsere-eltérések súlyosságával, rendelkezhet pl. egy hasra elhízott személy alacsonyabb BMI-vel és rosszabb értékekkel, mint egy kicsit magasabb BMI-értékű, akinek a szervezetében a zsír eloszlása egyenletesebb. Sokszor egészen kisfokú túlsúly is kifejezett anyagcsere-változással jár együtt. A hasra rakódott zsírrétegek ugyanis nemcsak optikailag hátrányosak, hanem olyan hormonok termelődését is beindítják, amelyek extrém módon ártalmasak az egészségünkre. A hasi elhízás (alma típusú elhízás) lehetséges következményei között a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség is szerepel. Az alma típusú elhízottakban a hasban elhelyezkedő speciális zsírszövet megváltozott anyagcseréje miatt inzulinrezisztencia alakul ki. Ha pedig a sejtek inzulinérzékelése csökken, azt a szervezet inzulinhiányként éli meg, és a hiányt, illetve az emelkedő vércukorszintet ellensúlyozandó, még több inzulint termel. A hasi predominanciájú súlynövekedés és a vele együtt megjelenő magas vérnyomás, vérzsíreltérések és az emelkedett vércukorszint – mint szív- és érrendszeri rizikófaktorok – legsúlyosabb szövődményei a szívinfarktus és a stroke (agyi érelzáródás, agyvérzés). Ugyanakkor ez a négy összetevő (metabolikus szindróma) sokszor állhat rejtetten az érszűkület vagy a potenciazavar megjelenése mögött is.
Sokan nem ismerik fel a hasi elhízás veszélyeit
Orvosi körök minden figyelemfelhívása ellenére mindeddig úgy tűnik, hogy az emberek többsége fittyet hány a komoly kockázatokra – derült ki a belfasti Queen’s Egyetem Európa-szerte mintegy 12 ezer résztvevő bevonásával elkészített tanulmányából. Tíz megkérdezettből kilenc egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy a hasi elhízás nem csak egyszerűen egészségtelen, hanem számos megbetegedés kiváltója lehet.
Egy másik tanulmányból az is kiderül, hogy a legtöbb ember pusztán amiatt szeretne fogyni, hogy jobban nézzen ki, és nem pedig azért, hogy egészségesebb legyen. A hasra lokalizálódó zsírrétegtől pedig pontosan azért olyan nehéz megszabadulni, mert egy-egy drasztikus villámdiéta során az érintettek ugyan csökkenthetik testsúlyukat, ám a koplalás következményeként pont a hasi zsír tűnik el a legkésőbb.
Mi lehet a megoldás úszógumi ellen?
A táplálkozás-szakértők egybehangzó véleménye szerint a leghatékonyabb megoldást az jelentheti, ha életmódot váltunk: azaz egészségesen táplálkozunk és rendszeresen sportolunk. Egészséges fogyáshoz a napi kalóriamennyiséget, pontosabban a szénhidrát- és zsírbevitelt kell csökkentenünk. A drasztikus, gyors eredményt ígérő fogyókúrákat és az önsanyargatást azonban felejtsük el, ugyanis ha túlzottan megszorítjuk a kalóriabevitelt, akkor az anyagcsere lelassul, aminek következtében egyrészt lassabb lesz a fogyás, másrészt a diéta abbahagyása után gyorsan visszaszaladnak a leadott kilók (jojó effektus). Ennek elkerülése érdekében a fogyókúra alatt a nők napi 1200, a férfiak pedig napi 1500 kcal-nál ne csökkentsék lejjebb az energiabevitelüket. Ha korábban nem sportoltunk, fontos, hogy a mozgást fokozatosan építsük be életünkbe.
Bővebben Egészséges fogyás jojó effektus nélkül
Nem csupán a testtömeg-indexet érdemes figyelemmel kísérni, hanem a haskörfogatot is érdemes rendszeresen ellenőrzi. A szakértők véleménye szerint a nők esetében a normál érték kevesebb mint 80 cm, míg a férfiaknál kevesebb mint 94 cm.
Fontos, hogy amennyiben túlsúlyos vagy elhízott, különösen, ha a súlyfelesleg főleg a hasa területére lokalizálódik, forduljon orvoshoz kardiológiai szűrés céljából. Így a vizsgálatok elvégzése után a komolyabb problémák elkerülése érdekében szükség esetén minél előbb megfelelő kezeléshez juthat, illetve diétás tanácsot is kaphat, utóbbiban dietetikus segítségét is kérheti.
A fogyás és a rendszeres testmozgás megszakítja a betegségek ördögi körét, nem is beszélve a közérzetünkre és a megjelenésünkre gyakorolt hatásról. Az első lépés tehát a felelősség felismerése, a második pedig a szakértői segítség igénybevétele.
Forrás: WEBBeteg összeállítás
K. J., fordító, Bak Marianna, biológus
Dr. Vaskó Péter, kardiológus - Budai Kardioközpont