Gyomorballon terápia

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A gyomorballon terápia egy ún. minimálinvazív eljárás az elhízás kezelésére. Átmenetet képez a diétás, valamint gyógyszeres étvágycsökkentő-módszerek és a gyomorszűkítő műtétek között. Az endoszkóp segítségével a gyomorba juttatott ballon teltségérzést vált ki és akadályozza a nagy mennyiségű táplálék elfogyasztását.

A gyomorballon terápia lényege

A gyomorballon egy orvosi szilikonból készült kisebb labda, amit leeresztett állapotban endoszkópos eljárással, helyi érzéstelenítésben helyeznek a gyomorba, majd kb. 500 ml színezett fiziológiás sóoldattal vagy levegővel töltenek fel. A körülbelül grapefruit nagyságú ballon célja a jóllakottságérzés kiváltása, a táplálékbevitel korlátozása és ezáltal a testsúlycsökkenés elérése. A ballont 6-12 hónapig hagyják a gyomorban, majd egy újabb endoszkópos beavatkozással távolítják el. Szükség esetén az eljárás később megismételhető.

A sikeres és tartós fogyás elérésében és megtartásában a ballonterápia mellett is kiemelkedően fontos szerepe van a rendszeres testmozgásnak, egészséges, tudatos táplálkozásnak.

Mennyire hatékony a gyomorballon?

A gyors és biztos fogyást kínáló termékek, illetve fogyókúrás módszerek segítségével az esetek többségében valóban elérhető némi testsúlyvesztés, de nagyon rövid időn belül a leadott kilók visszajönnek és elkezdődik a jojó-effektus. A módszer nehézségei miatt az elhízással küzdő emberek gyakran már meg sem próbálkoznak első körben az életmódváltással, hanem gyógyszeres vagy műtéti (pl. gyomorgyűrűvel történő gyomorszűkítés) segítséghez folyamodnak. A gyomorballon terápia hatásosságában valahol a kettő között helyezkedik el: a beavatkozás kisebb megterheléssel és kockázattal jár, mint a műtéti megoldások, de azonnal hatásának köszönhetően hamarabb érhető el vele eredmény, mint a nem orvosi fogyókúrás módszerekkel.

A terápia során a betegek súlyfeleslegüknek átlagosan több mint egyharmadát veszítik el, teljes testsúlyuk 10-15 százalékát. A testsúlycsökkenés mértéke a személyes adottságok függvényében változhat, továbbá függ a javasolt étrend betartásától is.

Fontos azonban tudni, hogy tartós eredmény a ballon kivétele után csak életmódváltással tartható fenn. A ballonterápia ideje egy tanulási, felkészülési folyamat, ez idő alatt kell elsajátítani a mértékletes, kiegyensúlyozott táplálkozás gyakorlatát, valamint valamint bevezetni a rendszeres testmozgást. Ezek nélkül a fogyás csak átmeneti lesz.

Kinél javasolt gyomorballon behelyezése?

  1. Extrém túlsúly esetén, ahol a testmozgás nem kivitelezhető és a műtéti beavatkozás sem lehetséges az egészségi állapotuk miatt.
  2. A testtömegindex 40-50, valamilyen bariátriai gyomorműtét (ún. csonkoló műtét) előtt állnak, és fontos számukra, hogy a műtétig megtanulják a kevesebb étkezést.
  3. A testtömegindexe 27-40 között van, és a személyre szabott orvosi kezelés hatására sem történt fogyás.
  4. A testtömegindexe 27 fölött van, kórosan elhízott és számos komoly társbetegséggel küzd.

Nem javasolt a gyomorballon, ha már átesett valamilyen korábbi gyomor rezekciós (pl. Billroth) beavatkozáson, egyéb anatómiai eltérése van, illetve terhesség esetén is ellenjavallt.

Bariátriai beavatkozások: gyomorballon és gyomorgyűrű

A gyomorballon terápia lehetséges szövődményei

Az endoszkópos eljárás szövődményei lehetnek:

  • légzési nehézségek vagy szívritmuszavarok,
  • a nyelőcső vagy a gyomor fekélye, kilyukadása,
  • a fogak vagy a hidak károsodása,
  • vérzés az endoszkóp által okozott kisebb sérülésekből,
  • fertőzések.

A gyomorballon alkalmazásának szövődményei:

Diéta a gyomorballon terápia alatt

A gyomorballon terápia során szigorú diétát kell követni, melynek célja a megváltozott gyomorkapacitáshoz való alkalmazkodás, valamint a testsúlycsökkenést a gyomorballon eltávolítása után fenntartó táplálkozási szokások kialakítása.

Gyomorballon behelyezése után néhány hétig csak folyékony táplálékot fogyaszthat, majd fokozatosan áttérhet a lágy, később pedig a szilárd ételekre. Az egyes fázisok között akkor lépjen tovább, amikor az már nem okoz panaszokat.

Az első 1-2 hétben folyékony étrendet kell követni, ezen belül is eleinte nem rostos gyümölcslé és zsírmentes levesek fogyaszthatók, később lehet áttérni a sűrűbb folyékony élelmiszerekre (rostos gyümölcslé, turmix, joghurt, krémlevesek), majd a második héten következhetnek a lágy ételek, mint a zöldségpürék, zabkása, stb.

A 2-4. hét között lehet áttérni a szilárdabb ételekre, szigorúan kis adagokban, alaposan megrágva és lassan elfogyasztva. Előnyben részesítendők a fehérjedús, vitaminokban gazdag, alacsony cukor- és zsírtartalmú ételek, óvatosan lehet fogyasztani pékárukat. Cél, hogy elkerüljük a gyomor túlterhelését, ugyanakkor biztosítsuk a szükséges tápanyagokat a szervezet számára.

A gyomorballon terápia fennmaradó ideje alatt a 2. hónaptól fogyasztható minden alacsony kalóriatartalmú étel. Napi 5-6 kisebb étkezés javasolt. Az ételeket lassan, alaposan megrágva kell elfogyasztani, a túlságosan kemény és darabos ételek alapos rágás nélkül gyomorpanaszokat okozhatnak.

Ezek is érdekelhetik

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus, Szarka Dorottya, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Augusztin Gábor

Obezitológus

Kecskemét