Alapvető tudnivalók a kullancsokról

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A kullancs egy világszerte elterjedt vérszívó parazita, mely a gazdaállat vagy az ember vérével táplálkozik. Emberi és állati betegségek terjesztőjeként méltán hírhedt parazita.

Ha a kullancs valamely kórokozóval fertőzött, az egyébként ártalmatlan kullancscsípés veszélyes is lehet az emberre és az állatokra. Szúrás közben ezek a kórokozók a gazda testébe juthatnak. E tekintetben a kullancs egy nagymértékben specializált állat, mely testfelépítése és viselkedése alapján kiválóan alkalmazkodik környezetéhez.

Rendszertani besorolásuk

A kullancs a pókszabásúak osztályába tartozik. Ennek megfelelően a kifejlett állatot könnyen fel lehet ismerni 8 lábáról. A kullancsok az atkák alosztályához tartoznak. Paraziták, azaz más élőlényekre van szükségük ahhoz, hogy azok véréből táplálkozzanak, ahogy a szúnyogoknak is.

A kullancsoknak sok vérre van szükségük

A szúnyogokhoz képest a kullancsoknak sokkal több vérre van szükségük. Néha akár 15 napig is képesek a gazdán megkapaszkodni (állaton vagy az emberen), és szívni a vérét. Ezért áldozata meghatározott testtájaira igyekszik eljutni, így embernél a hónalj vagy a genitális testtájak környékére, hogy biztosan megkapaszkodhasson és a vakarást és dörzsölést is sértetlenül kiállja.

Kullancsok hazánkban

Magyarországon 25 ismert kullancsfaj él, a leggyakoribb közülük a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), ez a faj fordul elő leggyakrabban az emberen. Főként vad- és háziállatok vérét szívja a Dermacentor reticulatus, de emberen is előfordul. Mindkét faj a kullancsfélék családjába (Ixodidae) tartozik.

Milyen betegségeket terjeszthet a kullancs?

A testben talált kullancs potrohában van a betegséget terjesztő baktérium és vírus, ezért az állat kiszedésekor ezt a részét nem szabad megnyomni. Ha a kiszedéskor a kullancs feje a bőr alatt marad, nem kell megijedni, hiszen nem ez fertőz, és előbb-utóbb magától ki is löki a szervezet.
Milyen betegségeket terjeszthet a kullancs?

A kullancs testfelépítése

A kullancs fején található szájszerve, a szipóka (haustellum), mely a táplálék felvételét szolgálja. Az első lábpáron helyezkednek el a legfontosabb érzékszervek és az erős karmok, melyekkel meg tud kapaszkodni áldozatán. A légzőnyílások az utolsó lábpár mögött találhatóak, szaporítószervei a hasi oldalon helyezkednek el.

Hogyan csíp a kullancs?

A kullancs igazából nem csíp, hanem szúr. A kullancs szájszerve igen jól fejlett. A felső állkapcsának (chelicera) formája ollószerű, ezzel felhasítja a gazda bőrét és betolja alsó állkapcsát (hypostoma) a szöveti sebbe. Az ebben újra és újra összegyűlő vért szívja fel.

Megkapaszkodás és rögzülés a gazda bőrén

A kullancs szipókáján számos kis horogszerű képlet van, melyek szimmetrikusan helyezkednek el. Segítségükkel a kullancs biztosan rögzül a gazdaszervezeten.

Vérszívás közben a kullancsnak meg kell tartania saját súlyát. Néhány fajuk a szúrás után kötőanyagot termel, melynek segítségével a gazdán rögzülni tud. Ez azonban a közönséges kullancsra nem jellemző, ez a faj nem termel cementet, mivel ennek a kötőanyagnak a kiválasztása a szipóka hosszának függvénye.

A vértől megnő a kullancs

A kiszívott vér a kullancs bélrendszerébe jut. Ez sok függelékből áll, és annyira rugalmas, hogy egy olyan kullancs, ami megszívta magát vérrel, akár 200-szor akkora súlyt érhet el, mint éhező fajtársa.

A kullancsok hosszú életűek

Egy alkalommal történő vérszívás után a kullancs nagyon hosszú ideig élhet. Laborban a kullancsok, melyek korábban szívtak már vért, 10 évig is élhetnek, anélkül, hogy még egyszer táplálékhoz jutnának. A természetben a közönséges kullancs élettartama 3-5 év.

Kullancs teszt

Mennyire ismeri Ön a kullancsokat? Tudja milyen betegségeket terjesztenek, hogyan lehet ellenük védekezni és mitől véd a védőoltás? Kullancs tudásteszt kitöltése

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
Zecken.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest