Hol élnek a kullancsok és vannak-e természetes ellenségeik?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

Magyarországon körülbelül 20 kullancsfaj él, közülük a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) a leggyakoribb. De a klímaváltozással az alapvetően melegebb környezethez szokott fajok is megtelepedhetnek és elterjedhetnek hazánkban, erre példa a behurcolt barna kullancs (Rhipicephalus sanguineus). Mindhárom faj súlyos betegségeket terjeszt az emberek és a kutyák körében.

A legtipikusabb előfordulási helyek

A leggyakoribb hazai kullancsfajok, a közönséges kullancs és a kutyakullancs (mindkettő őshonos) főként erdőszéleken, erdei tisztásokon, patakok mentén fordulnak elő. De előszeretettel választják élőhelyükként a kerteket, parkokat is, egy-egy példány akár a járda melletti zöldövezetben is előfordulhat. Leginkább a talajon, az aljnövényzetben, a magas fűben, a bokrokon, a cserjésekben vagy a bozótosban várakoznak a gazdára, akire felkapaszkodhatnak, így kisebb-nagyobb emlősökre, mint pl. egerekre, sünökre, őzekre, rókákra, legeltetett háziállatokra, de madarakra is vagy macskákra, kutyákra és akár az emberre.

A barna kullancs akár a lakásokban is képes lehet megtelepedni, egyelőre többségében csak Dél-Európából behurcolt esetekről tudunk, de a klímaváltozással fel kell készülnünk ennek a fajnak a fokozatos terjedésére is.

Súlyos betegségek terjesztői lehetnek

A közönséges kullancs embereknél a kullancsencephalitis, emberek és kutyák körében a Lyme-kór kórokozójának terjesztője lehet. A kutyakullancs a babesiosis nevű, kutyákra veszélyes betegség kórokozóját terjesztheti, valamint ritkán az embereket és állatokat egyaránt megbetegítő tularémiát okozó baktériumot. A barna kullancs pedig többek között a baesiosis mellett az emberre és kutyákra egyaránt veszélyes ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz) kórokozójának terjesztője lehet.

Fontos ellenük védekezni!

Nem maga a csípés jelent veszélyt, hanem az, ha fertőzött kullancs csíp meg, amely vérszívás közben a nyálával a kórokozókat a véráramba juttatja. Bármelyik kullancs lehet fertőzött, ezért a legjobb elkerülni a csípést bizonyos óvintézkedések betartásával, emellett védőoltás is létezik a kullancsencephalitis ellen, ennek beadatása megfontolandó. Házikedvenceivel kapcsolatban a védekezés lehetőségeiről kérdezze állatorvosát!

A kullancsok kedvelik a nedves környezetet

A kullancsok szeretik a nedves és meleg környezetet. Ennek megfelelően egy esős nyári napot követően különösen aktívak. De azért száraz és hűvös időben is keresik a gazdaállatot vagy az embert.

Amíg az erdő talaja nedves, a kullancsok hosszú, száraz időszakokat is képesek túlélni. Hidegben kevésbé aktívak, azonban a hidegebb periódusokat is túlélik. Az enyhe teleket az avarban, a hó alatt rejtőzködve vészelik át.

Bár alapvetően melegkedvelők, egész évben előfordulhatnak, a hideg hónapokban, akár télen is számítanunk kell egy-egy példány felbukkanására.

Magyarország kullancsfertőzöttségi térképe

Magyarország kullancsfertőzöttségi térképe

A jelölések nem pontos esetszámot jelölnek, hanem több forrás feldolgozása alapján nagyságrendileg érzékeltetik a megbetegedések területi megoszlását.

Helyváltoztatás és elterjedés

A kullancsok nem hosszútávfutók. De rövid távokat meglepő sebességgel járnak be, energiájukból azonban csak néhány méterre futja. Ennek ellenére nagy az elterjedési területük. Ezt azonban a gazda révén érik el, amin vagy akin megkapaszkodva olyan helyekre is eljuthatnak, ahová saját lábukon képtelenek lennének, különösen igaz ez abban az esetben, ha a gazda egy madár. Kivágott fák szállításakor potyautasként is utazhatnak.

A barna kullancsok eredetileg csak Dél-Európában fordultak elő, azonban néhány évtizede Közép-Európában is megjelentek. A délebbi területeken töltött nyaralások alkalmával összeszedett kullancsokat a kutyák és emberek hurcolták be a kontinens belsőbb területeire.

A kullancsok természetes ellenségei

A kullancsoknak nem sok természetes ellenségük van. Néhány madárfaj megeszi ezeket a parazitákat. Rajtuk kívül bizonyos fonálférgek is megtámadhatják őket, ami a kullancsra nézve halálos.

A dél-afrikai kis mocsári teknősök azokat a kullancsokat eszik meg, amelyek az orrszarvúkra kapaszkodtak. A teknősbékák a folyó iszapjában várakoznak az orrszarvúkra, és megkeresik a bőrükre akaszkodott kullancsokat. Az orrszarvúk még azt is megengedik, hogy a teknősök az orrnyílásaikban kutassanak a kullancsok után.

Törpe fürkészdarazsakkal a kullancsok ellen

A vérszívók az utóbbi enyhe telek miatt igencsak elszaporodtak, ezért a velük szembeni védekezés alapja természetes ellenségeikre épül. Ebben fontos szerepe lehet a kullancsokra specializált törpe fürkészdarazsaknak (1-2 mm-esek), pl. az Ixodiphagus nembe tartozó fajoknak.

Az USA-ban és Kelet-Afrikában ismert, hogy apró fürkészdarazsak olyan kullancsok parazitái, amelyek szarvasmarhákon kapaszkodnak meg, a fürkészdarazsak pedig a kullancsokra rakják le a petéiket. A fürkészdarázslárvák a kullancsokban fejlődnek ki, néhány nap alatt belülről falják fel őket. Ezek után csak a kullancs üres kitinpáncélja marad meg.

A téma cikkei

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Zecken.de

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg, Naturwell Életmód Központ
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Gócs Viktor, infektológus, Dr. Sarkadi Adrien, infektológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest