Kullancs terjesztette betegségek és tüneteik

Dr. Lakos András
szerző: Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa - WEBBeteg
frissítve:

Európában tucatnyi fertőzést terjesztenek a kullancsok. Az embereket és állatokat is veszélyeztető kórok közül az emberek szempontjából a négy legfontosabb betegség (kullancsencephalitis, Lyme-kór, TIBOLA, nyúlpestis) tüneteiről, lappangási idejéről, kezeléséről és a prognózisáról is bővebben olvashat cikkünkben.

A téma cikkei

Kullancs által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancsencephalitis - KE)

Idehaza az utóbbi másfél évtizedben a korábbi háromszázról évi ötven körülire csökkent a regisztrált esetek száma, míg szinte egész Európában jelentősen megnőtt a betegség gyakorisága. Magyarországon 1991 óta kapható a védőoltás a betegség ellen, az azt követő 4 év alatt 2 millió adag fogyott, és valószínűleg ennek köszönhetően 1996 óta a korábbi évekhez képest a felismert esetek száma a hatodára csökkent.

A kullancsencephalitis lappangási ideje általában 1 hét körül van, kivételesen ritkán 1 hónap is lehet. Típusos esetben kétfázisú betegség. Az első 2-3 napban kisebb láz, majd pár napos tünetmentesség után kiugró magas láz és heves fejfájás, hányás, szédülés, izomfájdalom kíséri az idegrendszeri tünetek kialakulását, melyek eszméletzavarhoz, bénulásokhoz vezethetnek. A legsúlyosabb esetben gépi lélegeztetésre is szükség lehet. A betegség 1 százalékban halálos, 10 százalékban maradandó bénulással gyógyul. További 30-40 százalékban szellemi és fizikai károsodás marad vissza. Terápiás lehetőségünk nincs. A kullancsencephalitis sohasem jár légúti tünetekkel!

Részletesen A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis)

Lyme-kór (Lyme-borreliosis, Lb)

A Lyme-kór bakteriális fertőzés. Lappangási ideje változatos: 1 naptól 1 évig terjed. Legjellegzetesebb tünete a többnyire a csípés körül kialakuló bőrpír. Csak több napos fennállás, fokozatos növekedés és legalább 5 cm átmérő esetén szabad kórismézni. Ha a fenti kritériumok teljesülnek, akkor, és csakis akkor, antibiotikumot kell rendelni. A folt „kokárdajellegét” szinte mindenki hangsúlyozza, pedig az esetek nagyobbik felében ez nem figyelhető meg. A kisméretű folt esetén a kokárdajelleg a Lyme-kór ellen szól! A vérvizsgálatnak a típusos esetekben nincs diagnosztikus haszna.

Kezeletlenül az arcon kialakuló bőrpír (a fül mögötti kullancsot csak igen ritkán fedezik fel) arcidegbénuláshoz vezethet. A folt persze nem mindig jelenik meg, emiatt minden arcidegbénulást a Lyme borreliosisban járatos szakembernek kellene megvizsgálnia. Az esetek 7 százalékában többszörös is lehet a Lyme-folt, és ilyenkor nemcsak a kullancscsípés körül mutatkozik. Láz csak ritkán, főleg gyermekeknél fordul elő. A fülcimpán vagy az emlőbimbón lilásvörös csomó kezelés nélkül hónapokig látható, rövid lappangási idő után, gyakran a Lyme-folt centrumában jelentkezik.

A Lyme-baktérium (Borrelia burgdorferi) is okozhat agyhártyagyulladást, de ellentétben a legtöbb idegrendszeri gyulladást okozó fertőzéssel, ez ritkán jár látványos tünetekkel, fejfájás, hányinger azért törvényszerű. Vándorló fájdalmak és érzészavarok kísérik. Szívizomgyulladás ritka, rövid, pár hetes lappangási idő után jelentkezik, meglassult pulzusszámmal társul, gyakran mesterséges ritmusszabályozó- (pacemaker-) kezelésre szorul. Ízületi gyulladás főleg a térdeken jelentkezik, átlagosan 3 hónapos lappangási idő után, mindig aszimmetrikus, hullámzó, magától is elmúlik, majd másutt előjön. A jelentős, messziről látható duzzanat ellenére a beteg tud járni, a fájdalom mérsékelt.

Részletesen A Lyme-kór és tünetei

Kullancsszezon

A kullancsszezon Magyarországon általában március közepén kezdődik, de ha a tavasz hidegebb, akkor ettől későbbre, ha melegebb, akkor korábbra is tolódhat. A legújabb kutatások szerint, a globális felmelegedés a kullancsok aktivizálódására is kedvezőtlenül hat: a kiugróan enyhe telek következtében előfordul, hogy a rovarok a késő őszi és a téli időszakban is aktívak lehetnek. A legfertőzöttebb a Dunántúl, itt is Somogy, Vas és Zala megye, és a Budai-hegységben is egyre nagyobb a fertőzött kullancsok aránya.

TIBOLA

A betegséget én fedeztem fel, elnevezése is tőlem származik. A kullancs által terjesztett nyirokcsomó-gyulladás angol elnevezéséből képzett mozaikszó. Főleg lányokat, hosszú vagy dús hajú fiúkat érint. Nagytestű kullancs terjeszti, különösen gyakori lovakkal történő érintkezés után.

A csípés törvényszerűen a hajas fejbőrön észlelhető, ahol pár napos-hetes lappangási idő után helyi duzzanat, váladékozó seb mutatkozik. A tarkón, a nyak fejbiccentő izom mögötti területein gyakran messziről is látható nyirokcsomó-duzzanatok keletkeznek, kezdetben fájdalmasak. Gyakori a spontán gyógyulás, emiatt, noha bakteriális betegségről van szó, csak súlyosabb esetben adunk antibiotikumot.

Nyúlpestis (tularaemia)

A tularémia ritka fertőzés, emiatt szinte valamennyi beteg téves diagnózisok után kerül szakemberhez. A kullancscsípés helye megduzzad, belőle kevés genny ürül. Ekörül akár 3-10 cm-es bőrpír alakulhat ki. Az elváltozás kifejezetten fájdalmas, mindig magas láz kíséri, a környéki nyirokcsomók hatalmasra duzzadnak, nagyon fájnak. A vérképben a gennyes gyulladásra utaló jelek láthatók.

Súlyos betegség, sok-sok szövődménye lehet, de szakszerű ellátás esetén a halálozás minimális. Csak megfelelő antibiotikum adásával gyógyítható, még ilyenkor is előfordul, hogy a nyirokcsomók eltályogosodnak, sebészileg kell őket megnyitni, hogy a genny eltávozzon.

További ritka, kullancs által is terjesztett betegségek

Q-láz (kérdőjeles láz) - A fertőzés jellemző útja az, hogy a kullancs a háziállatokat fertőzi meg, az ember az állatokkal történő kontaktus, illetve a fertőzött tej fogyasztása révén betegedhet meg. A tünetek az emberen és a háziállatnál a szerint alakulnak, hogy a kórokozó a tüdőt, a májat vagy az ivarszerveket támadja-e meg. Kísérő tünetek a magas láz, hidegrázás, levertség, izomfájdalom, hányás, fejfájás, száraz köhögés. A Q-lázről bővebben

Ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz) - Az ember és a háziállat (elsősorban kutya) betegsége. Fő tünetei: láz, fejfájás, hányás, hasi fájdalmak, ízületi és izomfájdalmak. A kórokozó az ereket támadja meg, ezért bőr alatti és nyálkahártyabeli vérzések, és következményes sárgaság látható a betegen, íny- és orrvérzés kíséretében.

A kutyákra is veszélyt jelentenek a kullancsok!

A fertőzött kullancsok házikedvenceinkre is veszélyt jelentenek. A kutyákat is fenyegeti a Lyme-kór, és emellett a rájuk nézve életveszélyes babesiosis nevű betegséget is a kullancsok terjesztik. A védekezés lehetőségeiről kérdezze állatorvosát!

Folytatás

Dr. Lakos András infektológus, MTA doktoraForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lakos András infektológus, MTA doktora
Kullancsbetegségek Ambulanciája (kullancs.hu)

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest