A kullancs kiszedése

Dr. Lakos András
szerző: Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa - WEBBeteg
frissítve:

Vannak olyanok, akik biztosak voltak abban, hogy a kullancsot 1-2 órán belül eltávolították, mégis megfertőződtek. Ezért igyekezni kell úgy távolítani el az élősködőt, hogy ne nyomjuk össze a testét, és persze törekedni kell, hogy az eltávolítás minél hamarabb megtörténjen.

Számtalan közlemény állítja, hogyha a kullancsot 72 órán belül eltávolítjuk, akkor nem okozhat fertőzést. Ez a vélekedés állatkísérleteken alapszik. A kísérletek során a fertőzött kullancsokat finom tüllhálóba tették, így kötözték a nyulak fülére, majd különböző időpontokban távolították el úgy, hogy a tüllhálót finoman megemelték. Így a kullancsok testét nem nyomták össze. Ezzel szemben, amikor magunk távolítjuk el a kullancsunkat, nagyon nehéz elkerülni, hogy ne nyomjuk össze a testét. Továbbá az sem bizonyított akár emberekről, akár állatokról van szó, hogy a kullancs ennél hamarabb nem adhatja át a fertőzést, akkor is, ha nem nyomjuk össze, ezért minél hamarabb el kell azt távolítani összenyomás nélkül mind emberből, mind állatból.

Kullancsok és betegségek

1/4 A kullancs kiszedése
2/4 Mikor forduljunk orvoshoz kullancscsípés után?
3/4 Kullancs terjesztette betegségek és tüneteik
4/4 Kullancs elleni védőoltás

A kullancs kiszedése: csipesz, kullancskanál, cérna

Amikor összenyomjuk a kullancs testét, a benne lévő kórokozókat – mintha egy fecskendő dugattyúját nyomnánk meg – magunkba préseljük. Túl ezen, a leírt kísérletet kifejlett (felnőtt) kullancsokkal végezték, ezeknek akár egy hétre is szükségük van, hogy teliszívják magukat. Ezzel szemben a lárváknak (alig látható, 1 mm-es, szinte átlátszó kullancscsecsemőknek) mindössze egy nap is elég ahhoz, hogy jóllakottan távozzanak, egyben a kórokozókat bejuttassák.

A videó lejátszásához kattintson a képre!

Én százával láttam olyan betegeket, akik biztosak voltak abban, hogy a kullancsukat 1-2 órán belül eltávolították, mégis megfertőződtek. Ezért igyekezni kell úgy távolítani el a kullancsot, hogy ne nyomjuk össze a testét, és persze törekedni kell, hogy az eltávolítás minél hamarabb történjen. A honlapomon van két filmecske, ami bemutatja, hogy egy hegyes orrú csipesszel vagy épp cérnával milyen könnyű megoldani a feladatot. A cérnás módszer különleges előnye, hogy egy cérnaszálat bármikor előhúzhatunk a ruházatunkból.

Kullancs eltávolítása csipesszel
Kullancs eltávolítása

A patikákban kapható egy rugós, acélból készült csipesz, amivel nem könnyű bánni, de alkalmas a feladatra, hogy a parazitát testének összenyomása nélkül távolítsuk el. Néhány kisállat-kereskedésben kapható egy a gyermekkorom rajzszögkihúzójára emlékeztető, műanyagból készült eszköz, ami talán a legkönnyebben használható és egyben a legbiztonságosabb. Ezzel szemben az „egyszer használatos” „kullancskanál” rossz minőségű műanyagból készül, túl vastag, és emiatt gyakorlatilag használhatatlan.

Hasznos tanácsok: Mit tegyünk és mit ne tegyünk kullancscsípés esetén?

  • Amennyiben beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje, mint mondani szokták), nem kellene vele tovább bajlódni, mert ebben már nincs érdemi mennyiségű fertőző anyag, hagyni kellene, hogy magától kilökődjön. A további felesleges piszkálásnak köszönhetően a csípés helye másnapra begyullad, így a Lyme-kór betegség gyanúját keltheti, így végül nem mentesülünk a felesleges antibiotikum-kezeléstől.

  • Az orvosok csípés után gyakorta védőoltást adnak kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen. Amennyiben ez az első ilyen oltásunk, az esetleges vírusos fertőzést nem fogja megelőzni, később azonban diagnosztikus problémát okozhat.

  • A csípést követően a Lyme betegség megelőzésére antibiotikumot kaphatunk. Ez nem veszélytelen dolog, mert annyi gyógyszert nem kapunk, amennyi a kórokozó elpusztítására elegendő lenne, viszont elegendő lehet ahhoz, hogy a jellegzetes bőrpír ne alakuljon ki, így a fertőzés rejtve maradhat, és a diagnózis szinte lehetetlenné válik.

  • Érdemes tudni, hogy a vérvizsgálat a Lyme-kór irányában a csípést követő napokban teljesen értelmetlen, mert a vérben csak ellenanyagokat tudunk kimutatni, ezek termeléséhez több hét kell. Megbízható eredmény reményében csak hetek múlva érdemes elvégeztetni a vizsgálatot. Sajnos a kereskedelmi forgalomban kapható tesztek minimum 25 százalékban hamis pozitív eredményt adnak.

  • A kullancsot célszerű megőrizni, mert a fajmeghatározás segítheti a klinikai diagnózist.

  • A kullancsot nem szabad vizsgálatokra küldeni, hogy kórokozót keressenek benne. A kimutatott kórokozó még nem jelenti, hogy meg is fertőződtünk, viszont pánikot kelt, és a végén jön az antibiotikum. Ugyanakkor a negatív lelet ellenére is kialakulhat a fertőzés, hiszen ez is csak egy vizsgálat, aminek nem ismerjük a megbízhatóságát.

  • Vegyünk egy jó nagyítót, mert nem minden kullancsnak látszó dolog bizonyul kullancsnak a nagyító alatt.

A téma cikkei

Dr. Lakos András infektológus, MTA doktoraForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lakos András infektológus, MTA doktora
Kullancsbetegségek Ambulanciája (kullancs.hu)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest