A borreliosis, azaz a Lyme-kór okai és tünetei

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A borreliosist (más néven Lyme-kórt) fertőzött kullancs csípése okozza. Az élősködők tápcsatornájában élő Borrelia nevű kórokozó a közvetlen felelős, amely a kullancscsípés helyén jut a bőrbe, ezt jellegzetes bőrpír jelezheti, ám ez a tünet nem minden esetben észlelhető. A kórokozók a véráramba jutva további tüneteket okoznak.

A téma cikkei

Kullancscsípés és így fertőzés is egész évben lehetséges, de márciustól októberig a legnagyobb a veszély, mivel ebben az időszakban a kullancsok a fűben, a bokrokban, a bozótosban megbújva várják a potenciális gazdát, ami lehet például kutya vagy ember, de vadak, macskák, egerek és lovak is.

Miután a kullancs megkapaszkodott a gazdán, megkeresi a legmagasabb hőmérsékletű testtájakat, ahol könnyedén el tud rejtőzni, ezért igyekszik a hónaljba, illetve a nemi szervek környékére, valamint a hajas fejbőrbe eljutni, mivel ott nehezen észrevehető, és eltávolítani is nehezebb, mint bármely más testrészről. Azonban a kullancsok a test bármely pontján szívhatnak vért.

Hogy kerülnek át a kórokozók a kullancsból?

Ha a kullancs megtalálta a számára ideális helyet, szúró-szívó szájszervével átszúrja a bőrt, és közben nyálat juttat a sebbe, ami fájdalomcsillapító és véralvadásgátló hatású. Ezért sokan észre sem veszik, hogy a kullancs megcsípte őket. A vérszívás végén az élősködő a tápcsatornájából visszaöklendezi a fölösleges vérmennyiséget, és így kerülnek a sebbe a kórokozók.

A parazitát minél hamarabb el kell távolítani!

Ha a kullancs befejezte a vérszívást, többnyire magától igyekszik elhagyni a gazdát, ám ha észrevesszük magunkon, gyermekünkön vagy háziállatunkon a kullancsot, ne várjuk meg, míg befejezi a lakmározást! Távolítsuk el a kullancsot kullancscsipesz segítségével, ha ennek használatában bizonytalan, forduljon orvoshoz! Az orvos szakszerűen eltávolítja a kullancsot. Minél tovább szív vért a parazita, annál nagyobb a fertőzés kialakulásának veszélye.

Ha valakit megcsíp egy kullancs, nem jelenti azt, hogy elkapta a fertőzést is. Európában minden ötödik kullancs hordozza a borreliosis kórokozóit, vannak azonban olyan régiók, ahol a kullancsok harminc százaléka fertőzött.

Nagyon ritkán más rovarok is terjeszthetik a borreliosist. Bőrpír esetén mindig forduljon orvoshoz!

A borreliosis tünetei

A kullancscsípést követően néhány napon vagy néhány héten belül jelentkezik egy piros kör a szúrás helyén, ami lassan terjed, és a közepe vagy világosabb marad, ezért gyűrűformát képez, vagy egységesen piros színű a teljes kör.

A kipirosodott terület nem fájdalmas, néha enyhén viszket, és spontán felszívódik. Ha a borreliosist nem kezelik, a bőrpír újra kialakulhat ugyanott, ahol korábban, de más testtájakon is. Ritkán kis piros duzzanatok jelennek meg elsősorban a fülek és a mellbimbó környékén (lymphocytoma). Bár a bőrpír az egyik legjellegzetesebb tünet, nem minden esetben megfigyelhető!

A bőrpírt az alábbi tünetek kísérhetik, ezek azonban ritkán fordulnak elő:

Az első stádiumot követő fázisban a páciens idegi- és ízületi fájdalmat tapasztal, ez azonban csak hetekkel vagy hónapokkal a csípés után jelentkezik. Az agyhártyagyulladás (meningitis) vagy az agyvelőgyulladás (encephalitis) tünetei, illetve bőrelváltozások is megfigyelhetőek.

Hónapokkal vagy évekkel később (harmadik stádium) ízületi gyulladás és/vagy ritka esetben neurológiai tünetek is kialakulhatnak.

Kérdezze háziorvosát arról, hogy milyen lehetőségek vannak a kullancscsípés elkerülésére. A Lyme-kór nemcsak az emberre, hanem a kutyákra is veszélyes, a kullancs elleni védekezés lehetőségeiről kedvencei esetében kérdezzen állatorvost!

Tovább A Lyme-kórról és kezeléséről részletesen

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest