Lyme-kór: a diagnózis hiánya és a téves diagnózis is nagy probléma

WEBBeteg/MITTE Communications
frissítve:

Bár a Lyme-kór Európa szerte a leggyakrabban előforduló kullancsok okozta betegség, az esetek 30 százalékában már a csípést sem vesszük észre, többen pedig főleg a téves diagnózisok miatt életük végéig szenvednek a kór okozta tünetektől.

A Lyme-kor diagnosztizálásának nehézségei

A Lyme-kór százszor gyakoribb, mint a szintén kullancsok által terjesztett agyhártya- és agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis). Évente kb. 1200-1600 esetet diagnosztizálnak. Az agyhártyagyulladás kórokozóját a fertőzött területeken nagyjából 1000-ből 1 kullancs hordozza, a Lyme-kórt okozó Borrelia baktériumot ezzel szemben 10-ből legalább egy, sőt egyes területeken akár az 50%-ot is elérheti a fertőzött kullancsok aránya.

A Lyme-kór első tünetét, az úgynevezett vándorló, körkörösen piros bőrpírt sokan bőrgyógyászati problémaként azonosítják. Az elváltozás idővel megszűnik, ugyanakkor a baktérium nem tűnik el a szervezetből: befészkeli magát az ízületi tokba vagy a bőrréteg alá, majd súlyos ízületi fájdalmakat okoz. Ezekkel aztán a reumatológust, ortopédust keressük fel, aki szteroidos kezelést, gyulladáscsökkentőt javasol, melyek szintén csak átmeneti, tüneti megoldások. A fájdalmak mellett ráadásul az esetek 20 százalékában maradandó idegrendszeri károsodást szenvedhetünk.

A patikában kapható kullancs-teszt szintén téves diagnózist eredményezhet: ha ki is mutatja a vérszívóban a Borreliát, nem tudjuk, hogy jutott-e annyi baktérium belénk, amennyi a Lyme-kór kialakulásához kell, de azt sem tudjuk megjósolni, hogy az immunrendszerünk legyőzi-e vagy sem.

Tovább Mikor forduljunk orvoshoz kullancscsípés után?

A Lyme-kór diagnosztizálását tovább nehezítheti, hogy a Borrelia baktérium a kullancs által termelt fehérjének köszönhetően könnyen kijátssza az immunrendszert. A vérvétel során szerológiai vizsgálatot végeznek, ilyenkor az immunrendszerünk által termelt ellenanyagok mértékét vizsgálják, ami becsapós lehet, mivel a fertőzöttség különböző fázisaiban különböző ellenanyagokat termelünk. Így, ha az eredmény pozitív is lesz, és megkezdődik az antibiotikus kezelés, könnyen lehet, hogy a fertőzés már régen megszűnt és feleslegesen szedjük az antibiotikumot. Emiatt lényeges, hogy a megfelelő módszerekkel és körültekintően történjen meg a betegség diagnosztizálása.

Mit tehetünk a Lyme-kór felismeréséért?

A fertőzés veszélyének megállapítására létezik egy egyszerű képlet: fertőzés kockázata = fertőzött kullancsok előfordulásának gyakorisága x milyen gyakran találkozhatunk fertőzött kullancsokkal. Amennyiben gyakran tartózkodunk a szabadban, a kullancsok élőhelyén (ez az erdők mellett lehet a vízpart, rét, játszótér is), mindenképp számoljunk a Lyme-kór lehetőségével.

Az 50 év felettiek magasabb százalékban szenvednek a betegségben, melyre a legegyszerűbb magyarázat a gyengülő immunrendszer lehet. Az esetek egy részében ugyanis a szervezet legyőzi a Borrelia baktériumot és nem alakul ki megbetegedés, ám a háttérben megbújó kórokozó sok esetben nehezen felismerhető panaszokat okoz.

A csípés nem fájdalmas, idegentest jellegű (olyan, mint a szálka), ezért sokan észre sem veszik a kullancsot. Fontos a szabadban tartózkodás után minden este átvizsgálni a testünket, kullancsokat keresve. Minél előbb távolítjuk el a vérszívót, annál kisebb a fertőzés veszélye.

Tovább Teendők kullancscsípés után

A csípés helyén néhány nap múlva alakulhat ki enyhe bőrpír, ami arra utal, hogy nem megfelelően távolítottuk el, és bizonyos testrészek a bőrben maradnak. Ez a bőrpír önmagában nem utal arra, hogy fertőzött volt a kullancs.

Lyme-foltA Lyme-kórnál jellegzetes vándorló kör alakú bőrpír (Lyme-folt) a kullancs eltávolítása után 1-4 héttel alakul ki, és koncentrikusan nő. Amennyiben ilyet tapasztalunk, mindenképp keressünk fel mielőbb a Lyme-kór diagnosztizálásában jártas szakembert. A bőrpír idővel magától is eltűnik, ez azonban nem jelenti azt, hogy megszabadultunk a kórokozótól, hiszen a bőrpanaszok eltűnése után kezdődhet a betegség alattomosabb fázisa, ízületi fájdalmakkal, idegrendszeri érintettséggel.

A kullancsok vizsgálatának nincs értelme. A tesztek alacsony megbízhatósága miatt az esetek egy részében a teszt tévesen negatív eredményt ad, ilyenkor fertőzés esetén sem kezdődik meg a kezelés. Más esetben a fertőzött kullancsból nem jut át a kórokozó az emberi szervezetbe, vagy épp az immunrendszer legyőzte azt, így feleslegesen kezdődik meg egy megterhelő antibiotikumkúra. Ezért sose magunk diagnosztizáljunk, hanem forduljunk szakorvoshoz.

A Lyme-kór kivizsgálása során speciális, a termelt ellenanyagokat (IgG, IgM) vérmintából kimutató szerológiai vizsgálatokra van szükség, ezek alapján állapítható meg a Borrelia-fertőzöttség ténye és annak státusza (aktív, vagy esetleg már lezajlott fertőzésről van-e szó).

kullancs infografika

(WEBBeteg összeállítás/MITTE Communications)

Cikkajánló

A Lyme-kór

Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
Lyme-kór
A Lyme-kór (Lyme-borreliosis) olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is fertőzöttek a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal. Ez a kórokozó felelős ugyanis a Lyme-kór kialakulásáért. Jelentőségét az adja, hogy kezdeti jellegzetes bőrtünetek hiányában a betegség nehezen felismerhető, megelőzésére pedig nem létezik védőoltás. Helyes diagnózis birtokában antibiotikummal kezelhető.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg, Naturwell Életmód Központ
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa
WEBBeteg - Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest