Már nem végezhető kémiai szúnyogirtás a levegőből

szerző: Balogh Mária, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Egy Európai Uniós rendelet értelmében az idén légi úton már csak kivételes eljárással lehetséges a szúnyogok irtása hazánkban is. Így elsősorban a szárazföldről, erre a célra használt autóból végzik a kémiai vagy biológiai szúnyoggyérítést.

A fővárosban, majd más városokban július első felében kezdték meg több mint százezer hektáron, közel 460 településen a szúnyoggyérítést – erről az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OFK) helyettes szóvivője, Dóka Imre adott tájékoztatást a sajtónak. A szakemberek a védekezés során légi és földi úton biológiai irtószerrel, granulátummal kezelik az ártereket. A lakott területeken a már kifejlett szúnyogok ellen gépkocsikra rögzített berendezéssel védekeznek a késő esti órákban és éjjel.

A csapadékos időjárás miatt az egész országban szúnyoginvázió alakult ki, ami nem csak a nyaralók életét keserítette meg, de azokét is, akik egy esti szalonnasütéshez, grillezéshez vagy sétához készültek és készülnek a nyári napokon. A legnagyobb kellemetlenséget a tópartokon, a folyók, tavak mentén, a nádasokban, az árterekben okozzák a nagy számban támadó vérszívók.

A Tiszán és annak mellékfolyóin levonult kisebb árhullám következtében újabb, a szúnyogok szaporodásához megfelelő élőhelyek keletkeztek. A Tisza árterében a tavalyi bőséges áradás miatt megmaradt vízben a szúnyogok petéi átteleltek, mára kifejlődtek, melyek tovább rontják a jelenlegi magyarországi szúnyoginváziót az irtás ellenére is.

A szúnyoggyérítés részletesebb programjairól, annak módjairól az Országos katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján tájékozódhatnak.

Dóka Imre, az OFK helyettes szóvivőjének közleménye szerint: Baranya és Somogy megyében, kiemelten a Dráva menti településeken, a Velencei-tó nádasaiban, a Balatonnál, Baja és Mohács környékén, a Duna mentén a mosonmagyaróvári, a győri, a dunaújvárosi és a szekszárdi régióban, a Tisza-tó településein, továbbá Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Csongrád, illetve Békés és Fejér megye megannyi településén tervezetten irtják a szúnyogokat.

Van, ahol nem a kitűzött napon kezdődött meg a szúnyogirtás az idén, mert a viharos, esős időjárás ezt megakadályozta. Az OFK közleménye szerint a változékony, csapadékos idei nyári időjárás miatt nőtt a csípőszúnyoglárvák fejlődéséhez alkalmas közegek száma.

Az Európai Unió szabályozásának minden városban, településen kötelező szabálykövetés mellett kellett eleget tenni 2020-tól, vagyis repülőgépről már nem lehet kémiai szúnyogirtást végezni.

A szúnyoglárvák ellen alkalmazott szer a vízben oldódva megakadályozza a szúnyoglárvák átalakulását, kifejlődését. Egy ilyen speciális tablettában 3-4 hétre elegendő hatóanyag található, de arra nincs garancia, hogy a szerrel maradéktalanul ki is irtanak minden szúnyoglárvát. A tabletta a kertes, családi házaknál található kisebb állóvizekbe, csapadékgyűjtő edényekbe téve teszi hatékonnyá a védekezést.

A szúnyoggyérítést végző speciális autókon pedig egy úgynevezett hidegköd-képző berendezés működik, ami olajban oldott szúnyogirtó szert juttat a levegőbe. A gépekkel, autókkal végzett szúnyoggyéresítés sajnos nem képes minden kifejlett vérszívót hatástalanná tenni. Így fordulhat elő, hogy a művelet elvégzése után is sokan szenvednek a csípésektől a lakásokban is, a közterületeken, pihenő-, üdülőövezetekben is.

Rácz Judit vegyészmérnöktől megtudtuk, hogy a kertekben található dísznövények, fűvel benőtt felületek locsolására következmény nélkül alkalmazható a tablettával kezelt víz. Azt azonban tudni kell, hogy étkezési, illetve takarmányozási célokra ültetett, felhasznált növények, gyümölcsök, fűszernövények, zöldségek öntözésére teljesen alkalmatlan a tablettás víz. Vagyis semmire nem szabad öntözni, locsolni, ami emberi fogyasztásra kerül. Fontos tudni azt is, hogy élővizekben sem használható. Sokan elégedetlenek a nem túlságosan hatékony szúnyogirtási módszerrel, de ennek ellenére sem szabad ettől az évtől a korábban megszokott, légi úton történő szúnyogirtást végezni az EU-s előírás miatt.

Rácz Judit hozzátette azt is: a megyei katasztrófavédelmi igazgatósággal mindenhol egyeztetniük kell a felelős önkormányzati képviselőknek, munkatársaknak a szúnyogok gyérítése előtt. Vagyis a földi irtásnak, amit az említett gépkocsikból végeznek a szakemberek, egy kiegészítő tevékenysége a tablettaosztás és -alkalmazás.

A szúnyogtenyészőhelyek kezelésére szolgáló készítmény hatóanyagként speciális baktériumot és lárvafejlődést gátló vegyületet tartalmaz.

Ezeket a szúnyogirtó készítményeket a legtöbb önkormányzatnál ügyfélfogadási időben a Zöldterületi vagy Természetvédelmi Osztályokon, irodákban lehet átvenni a lakosoknak. Ehhez csupán a személyi igazolvány és a lakcímkártya szükséges.

Ezek az újfajta készítmények nem veszélyeztetik például a méheket, mert épp e hasznos rovarok óvása érdekében is este 21 órától hajnali háromig végzik a műveletet szerte az országban. Ilyenkor a beporzók nem aktívak, pihennek.

Mire figyeljen a lakosság, amikor szúnyoggyérítést végeznek?

A melegebb időjárás közeledtével mindenkor várható a szúnyoglárvák kikelése, az újabb egyedek kifejlődése. Az önkormányzatok mellett a lakosoknak is érdemes megtenni néhány dolgot a saját érdekükben. Így például a szabadban tárolt gyermekjátékokat, hintát, mászókát, csúszdát, kerti bútorokat, a szabadfőzésnél használt tányérokat, poharakat, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, netán élelmiszereket, gyümölcsöket, zöldségeket a szúnyogirtás napján ajánlatos letakarni, lefedni. Amikor tart az irtás, az ablakokat, ajtókat ajánlott bezárni, a légkondicionáló készülékeket kikapcsolni. Minden zöldséget, gyümölcsöt alaposan meg kell mosni folyó vízben az egészségünk érdekében.

Tovább

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Balogh Mária, újságíró
Szakértő: Rácz Judit, vegyészmérnök

Frissítve: 2020.07.23. 13:03, Megjelent: 2020.07.23. 13:03
Címkék: Szúnyog téma

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest