Hogyan válasszunk megfelelő szúnyogriasztót?

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

Nyári kirándulások, vagy szabad téren eltöltött esték kellemetlen vendége a szúnyog. Ilyenkor természetesen szúnyogriasztóval próbálunk védekezni, de melyiket válasszuk a patikák, drogériák széles kínálatából?

Magyarországon a szúnyogriasztók hatóanyagai engedélykötelesek és a mai tudásunk szerint emberre nem veszélyesek. Különböző hatóanyagok vannak, és itt is igaz, hogy ha valamelyik szúnyogriasztó hatóanyagáról kiderül, hogy veszélyesebb, mint amennyire hasznos az alkalmazása, kiveszik az engedélyezetti körből. A hazánkban engedélyezett rovarriasztóknál a hatásosság és biztonságosság igazolt. Engedélyszámmal rendelkeznek, mely alapján ellenőrizhető, hogy a készítmény szerepel-e az Országos Epidemiológiai Központ adatbázisában.

Természetes eredetű szúnyogriasztó hatóanyagok

Egyre inkább terjed az igény a természetes eredetű riasztók iránt, melyek az élővilágot nem károsítják, ilyen hatóanyag a para-mentán-3,8-diol nevű hatóanyag. Ezt tartalmazó szerekben koncentrációja 5-30%, 2 éves kortól használható, és rovarriasztó időtartama 3-7 óra. Ezt a hatóanyagot a citronelle és eukaliptusz olajból állítják elő, a benne levő hatóanyag feldúsításával. A termékeken az illóolaj neve szerepel, amelyekből előállítják: Eucalyptus citriodora (citromillatú eukaliptusz) vagy a Cymbopogon winterianus (jávai citronella). A hatóanyag dúsítását jelzi a név mellett a hidratált, ciklizált szó feltüntetése. A kémiailag kezelt eukaliptuszolajat citriodiol néven is feltüntethetik, míg a citronellaolaj esetében a citrepel név szerepelhet a címkén.

Mesterséges eredetű szúnyogriasztó hatóanyagok

A DEET, kémiai nevén N, N-dietil-meta-toluamid vagy más néven dietil-toluamid riasztó hatása már évtizedek óta ismert. Bőrre kerülve ingerlő hatású lehet, így sérült bőrre, ruha alá ne permetezzük. A hatóanyag mennyisége a készítményekben 7-50% lehet, 2 éves kor alatt nem alkalmazható és a magas hatóanyag-tartalmú készítmények csak felnőtteknél használhatóak. Koncentrációtól függően 2-9 órán keresztül ad védelmet és naponta legfeljebb 1-2x alkalmazható.

A bors csípős ízét adó vegyület kémiai származéka is a szúnyogriasztók egyik hatóanyaga: a pikaridin. Kevésbé ingerli a bőrt. A különböző készítményekben 5-20%-os koncentrációban fordul elő, szúnyogoktól 2-8 órán keresztül véd. A magasabb koncentrációjú készítmények csak 2 éves kor felett alkalmazhatóak.

Az egyik legelőnyösebb és legbiztonságosabb hatóanyag az etil-butil-acetil-aminopropionát (IR3535). Nem ingerli a bőrt, a környezetben gyorsan lebomlik és már 1 éves kortól alkalmazható, 2-6 órán át nyújt védelmet. Rovarriasztó kendőben 4%-os koncentrációban, a többi készítményben 10-20%-os koncentrációban alkalmazzák, néha más riasztószerrel együtt (citriodiol). Sajnos még kevés készítmény fő összetevője.

Mire figyeljünk vásárláskor?

A megfelelő szúnyogriasztó kiválasztásánál három szempontot kell figyelembe venni: ki és hol fogja használni a szert és szükség van-e kullancs elleni védelemre is. Az előbbiekben felsorolt vegyületek kullancsriasztók is, és eltérő a készítmények által nyújtott védelem időtartama. Kismamáknak és gyermekeknek a citriodiol vagy az IR3535 összetevőjű szer az ajánlható. Ha olyan helyre megyünk, ahol sok a szúnyog, akkor a magas hatóanyag-tartalmú, hosszú ideig védelmet nyújtó szert válasszuk. Az összetevők, illetve hogy mennyi ideig véd szúnyog és kullancs ellen a szer, szerepel a szer címkéjén. Mindezek alapján ki tudjuk választani a nekünk megfelelő, és felhasználási módban is kedvező riasztó készítményt.

A házi kedvencek kullancsokkal, szúnyogokkal és egyéb élősködőkkel, valamint az azok által terjeszetett betegségekkel szembeni védelmével kapcsolatban kérje állatorvosa tanácsát!

Hogyan használjuk ezeket a szereket?

Az arcbőrre a tenyérre fújt permetet kézzel kell felvinni, kerülve a szemet, szájat, orrot. A többi, ruhával nem fedett testfelületre közvetlenül ráfújhatjuk a szert. Ha valaki érzékeny a kémiai anyagokra, először kis felületen próbálja ki a készítményt. A termékek hatóanyagai (DEET) károsíthatják a műanyagokat (pl. műbőr óraszíjat). Kisgyermekek esetén jobb, ha nem a bőrre szórjuk a permetet, hanem a ruhára. Ha a nagyobb gyermek önállóan használja a készítményt, pl. osztálykiránduláson, akkor krém formájú készítményt vigyen inkább magával. A hatásos védekezéshez ismerni kell a gyártó által előírt alkalmazási gyakoriságot és fontos azt betartani.

De mit tehetünk, ha mégis megcsíp a szúnyog, akár több helyen is?

A viszkető érzést az okozza, hogy a szúnyog csípésekor hisztamin szabadul fel a csípés helyén, ami vérbőséget okoz, ez megkönnyíti a rovar számára a szükséges vér leszívását. A viszkető, vörös és duzzadt csípések helyén használhatunk külsőleges gyógyszereket, pl. dimetindene hatóanyagú gélt, difenhidramin-tartalmú krémet, forgalomban van rovarcsípés tüneteit enyhítő orvostechnikai eszköz, vagy választhatunk különböző gyógynövényeket tartalmazó, köztük körömvirág-tartalmú, csípés utáni krémeket.

Belsőlegesen recept nélkül megvásárolható allergiaellenes gyógyszereknek (javallatuk: allergiás nátha, csalánkiütés) rovar-, ezenbelül szúnyogcsípésre engedélyezett javallata nincs. Ugyanakkor történtek klinikai vizsgálatok ilyen típusú gyógyszerekkel, melynek eredménye, hogy ezek a gyógyszerek a csípés méretét és a viszketés erősségét csökkentették.

Azonban kalciumtartalmú pezsgőtabletta vagy tabletta alkalmazásának hatásosságát – bármilyen rovar okozta csípés utáni allergiás panaszokra – klinikai vizsgálatok nem támasztják alá. Így tehát kalcium alkalmazásával nem segítjük a tünetek csökkenését, hanem hamis biztonságérzetünk lesz. Ilyen esetekben is forduljunk gyógyszerészünkhöz, aki segít eligazodni a helyes terápiában. Anafilaxiás reakció szúnyognál nem ismert, méh- és darászícspéssel szemben azonban előfordulhat. Anafilaxiás reakció jelentkezésekor azonnal hívjon mentőt!

A csípőszúnyogok fertőzést is hordozhatnak és terjeszthetnek. A malária mellett, ami hazánkban már nem jellemző, a nyugat-nílusi láz nálunk is megjelent. Sokszor tünetmentes, de influenzaszerű vagy idegrendszert érintő panaszok jelentkezhetnek. Ezért, ha szúnyogcsípés után más, a csípésre nem jellemző tünetek jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni.

A szúnyogok csípésük során kutyák esetében az életveszélyes szívférgességet terjeszthetik, a megelőzés lehetőségeiről kérdezze állatorvosát!

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest