A trichomoniasis
A trichomoniasis becslések szerint a világ leggyakoribb szexuális érintkezés útján terjedő betegsége. A kórokozó a húgy-ivarszervek élősködője, elsődleges megtelepedési helye nőkben a hüvely, férfiakban a prosztata és a húgycső. A fertőzés kórokozója egy egysejtű ostoros parazita, a Trichomonas vaginalis.
Egyes publikációk szerint a trichomoniasis tévesen sorolódik a klasszikus szexuálisan terjedő kórképek közé, hiszen a Trichomonas továbbadásában esetenként közös fürdőzés, közös használati tárgyak (például a törölköző), közös kádhasználat, medence szélére történő kiülés is szerepet játszhat a nemi együttlét mellett.
A trichomoniasis tünetei
Trichomoniasis esetén mindkét nemben, de különösen a férfiak esetében gyakori a tünetmentes fertőződés.
Amennyiben tüneteket okoz, nőkben jellegzetes a hüvelygyulladás, melyet bőséges, habos, zöldes színű folyás, és a szeméremajkak viszketése kísér. Krónikus esetben a diszkomfort érzés már megszűnhet, a beteg csak jelentős mennyiségű vizes folyást észlel, amely miatt rutinszerűen tisztasági betéteket használ, kényszeresen tisztálkodik. Előfordulhat ezen felül a vizeletürítés közben jelentkező fájdalom, húgycsőégés, amely a húgycső gyulladására utal.
Férfiakban a trichomoniasis a húgycső és a prosztata gyulladásával járhat, amelynek tünete az ágyék táján, esetleg a hímvessző mélyén - főként vizeléskor - érzett égő, csípő jellegű fájdalom, gátfájdalom.
Trichomoniasis fertőzés - A Trichomonas vaginalis életciklusa |
Nőbeteg esetében rutinos vizsgáló számára már a hüvelyi feltárás során nagy mennyiségben kicsorgó tejszerű váladék hozzájárul a diagnózis megalkotásához. A mikrobiológiailag is igazolt kórisme jó eséllyel felállítható a húgycső-, vagy a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatával, a kenetben ugyanis láthatóak a gyorsan mozgó kórokozók.
Szükség esetén komolyabb diagnosztikai lehetőség a speciális körülmények között végzett tenyésztés, esetleg a kórokozó örökítő anyagának kimutatása a kefével vett váladékokból (PCR).
A trichomonas fertőzés kezelése
A fertőzés kezelésére ideális a hazánkban is hozzáférhető metronidazol, melyet nem csak lokálisan, hanem szájon át is szükséges alkalmazni. Fontos a szexuális partner(ek) egyidejű kezelése, hogy ezzel megelőzhető legyen a visszafertőzés!
A hüvelykúp/hüvelytabletta kizárólagos alkalmazása, amit nem egészít ki a szájon át történő kezelés, közre játszhat a fertőzés elégtelen gyógyulásában. Ebben az esetben a kórokozók ismételt szaporodásnak indulnak, és a partner visszafertőzése is megtörténhet (akkor is, ha a férfi partner szájon át kapta meg a kezelését, és a pár jogosan gondolhatja úgy, hogy a kezelés maradéktalan volt).
Egysejtű élősködők által okozott további betegségek |
Forrás: WEBBeteg
Aktualizálta: Dr. Sarkadi Adrien infektológus
Szerző: Dr. Horváth Balázs