Égési sérülések kezelése

szerző: Piroskáné Hajdu Petra, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Az égési sérülések bizonyos fajtája meggyógyul egy jól kiválasztott, helyileg alkalmazott, külsőleges ellátás eredményeként, de sok esetben a sérülés komolyabb, a bőr elhalásával jár együtt. Ilyenkor a felszíni, helyi kezelés már nem elegendő, műtéti beavatkozásra van szükség.

„A két kategória elválasztása nem minden esetben egyértelmű, illetve az is előfordulhat, hogy a helyileg kezelt seb idővel elmélyül, és mégis műtétre kerül sor. Ezért javasolt, hogy a sürgősségi ellátás után a sebet lássa szakorvos is.” – nyilatkozta Dr. Juhász István a DE KK Bőrgyógyászati Klinika Égési - Bőrsebészeti Osztályának vezetője.

Mi az, amit azonnal meg kell tenni égési sérülés esetén?

Égési sérülések

Minden égés esetén a legfontosabb teendő a folyó, hideg vízzel történő hűtés 8-10 percen keresztül, amely a fájdalmat is csillapítja és a mélyebben fekvő szövetek további károsodását is meggátolja.
A kezelés aranyszabályai

Köztudott, hogy amennyiben megtörtént a baj, az égett területet hűteni kell, de nem mindegy hogyan. Ha az ember pánikba esik, és kikapja a hűtőből a jégakkut, azzal több kárt tesz, mint hasznot. A túl hideg hűtés kis testfelületen lokális fagyást okozhat, nagyobb terület esetén pedig akár kihűlést is. A hűtés lényege - a fájdalomcsillapítás mellett -, hogy a további szövetkárosodást mérsékelje. E cél érdekében alkalmazható a folyó csapvíz, illetve a vizes borogatás is.

Egyszerűbb és biztonságosabb megoldás valamilyen elsősegélynyújtó gél használata, amely egyszerre hűt és fertőtlenít. Vegyük figyelembe, hogy ezek a gélek többnyire növényi összetevőket is tartalmaznak, mint például az aloe vera vagy a kamilla, amelyek viszont allergiás reakciót válthatnak ki egyes sérülteknél. Égés esetén fontos a folyadékpótlás, amelyre a legideálisabb a víz, esetleg a tea vagy a szénsavmentes üdítő itatása, ha éppen az van kéznél.

Az égési seb elfertőződésének megelőzése

A 10 leggyakoribb elsősegély-nyújtási hiba

Hiába állnak rendelkezésünkre jól képzett baleseti sebészek, gyakran előfordul, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van elsősegély-nyújtásra. A Newsweek című hetilap összefoglalta a leggyakrabban elkövetett elsősegély-nyújtási hibákat, illetve, hogy mit tegyünk helyettük.
Elsősegély-nyújtási hibákról

Felszínes égés esetén a fertőtlenítés után az orvos a sebre általában kötést tesz, kivéve az arc- és a gáttáji sérüléseket. Az ideális kötszer megakadályozza egyrészt a seb elmélyülését, másrészt pedig a bakteriális fertőzést. A jelenleg forgalomban lévő, speciálisan égések kezelésére kialakított kötszerek többsége ezért tartalmaz valamilyen aktív iont, pl. jódot vagy ezüstöt.

A sebellátás során a bakteriális fertőzés az egyik legnagyobb probléma, amit az orvosnak meg kell előznie, illetve kezelnie kell. A súlyos égési sérültek halálának több mint nyolcvan százalékáért a seb elfertőződése a felelős. A biztonság érdekében éppen ezért az orvosok nem tanácsolják a különböző házi praktikák bevetését, mint a tojás, a tejföl és az étolaj sebre helyezését.

Súlyosabb égés esetén műtétre van szükség

Mire figyeljünk a kerti partin?

A kerti sütések, partik, összejövetelek a finom ételekről és a jó társaságról szólnak, de néha kellemetlenségek is történnek. Segítünk, hogy úrrá legyen a váratlan helyzeteken.
Égési sérülések

Magyarországon évente kb. 40-50 ezer égési sérült kerül ellátásra, közülük kb. 10 százalék kerül kórházi felvételre. Fontos, hogy minél hamarabb helyreállítsák a bőr folytonosságát, mert annál nagyobb sikerrel lehet megelőzni a torzító hegek kialakulását, és annál nagyobb a valószínűsége, hogy rövidebb időt vesz igénybe a sérült rehabilitációja. Ilyen műtéteket csak olyan egészségügyi intézményekben végezhetnek el, amelyek megfelelnek az intenzív ellátás kritériumainak, illetve ahol rendelkezésre állnak a szakmai és a technikai feltételek, mint a speciális felszereltség vagy a megfelelő tapasztalat.

Az országban több égési centrum is működik, pl. Budapesten, Szegeden, Miskolcon, Győrben, Pécsett, illetve Debrecenben. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában a Bőrklinika Égési - Bőrsebészeti Osztályán az elmúlt év során korszerűsítették a műtőket, felújították a kórtermek egy részét és az orvosi szobákat, hogy minél magasabb színvonalú legyen az égett és bőrsebészeti betegek ellátása.

Mikor szükséges bőrátültetést alkalmazni?

A mélyebb sérülések sebészeti beavatkozást, bőrhelyettesítést igényelhetnek. A műtét szükségességéről azonnal, vagy a sérülést követő 24-48 órán belül döntenek. A műtéteket altatásban végzik. Először el kell távolítani az elhalt szöveteket, majd plasztikai műtéttel pótolják a bőrt.

A donor bőrt többnyire maga a sérült adja, pl. a comb területéről. A bőrátültetés során tangenciális késsel a hám és az irha határán választják le a bőrrészt. Így a donorterület is sérül, de könnyen, szinte nyom nélkül regenerálódik. Előfordul, hogy az orvosok ideiglenesen (4-7 napon át) megfelelően kezelt sertésbőrt tesznek a sérült részre, amely segíti a seb tisztulását és gyógyulását.

Karácsonyi vészhelyzetek

Évtizedes tapasztalat, hogy sajnos gyakran vegyül üröm is az örömbe a szeretet ünnepén. Az egész évi rohanás után kapkodva készülünk a nagy ajándékozásra.
Karácsonyi vészhelyzetek

Mivel limitált a donorterület – arcról, kézfejről, hajlatokból nem metszenek, illetve meghatározó az égett felület mérete -, a tudományos fejlődés jelenlegi állása szerint a hálósítás, nyújtás technikájával képesek egy tenyérnyi bőrből akár kilenc tenyérnyit is kinyerni. Ma már különböző biotechnológiai bőrhelyettesítő készítmények vannak forgalomban, amelyek megoldhatják az irhapótlás kérdését, pl. a biotechnológiai előállítású preprarátumokkal végzett irhapótlás.

Mi történik füstmérgezés esetén?

Az égési sérültek ápolása gyakran igényli több szakmai csoport közös munkáját, attól függően, hogy milyen súlyosságú, kiterjedésű, milyen szerveket érintő a sérülés. A plasztikai sebész vagy a bőrsebész mellett a traumatológusok, intenzív orvosok és egyéb szakmák orvosai, pl. gyermeksebészek is mindent megtesznek a beteg gyógyulásának érdekében.

A leégés veszélyei

A napégést okozó intenzív napfényhatás fokozza bizonyos bőrbetegségek kialakulásának kockázatát. Ezek közzé tartoznak a fertőzések, a bőr korai öregedése és a bőrrák. Súlyos égés vagy szövődmények gyanúja esetén keresse fel orvosát!
A leégés veszélyei

Termikus égés esetén például gyakori a füstmérgezés. Tünete a rekedtség, a nehézlégzés, az orrbemeneti szőr megpörkölődése és a kormos köpet. Az orvosoknak ilyenkor el kell dönteniük, hogy melyik a súlyosabb, az égési sérülés vagy a füstmérgezés. Amennyiben a füstmérgezés a nagyobb probléma, a beteg a belgyógyászat intenzív osztályára kerül, ellenkező esetben az égési osztályra, ahol szintén elkezdik a vér oxigénellátásának helyreállítását. Ha a páciens gyermek, akkor a kezelés során bevonhatnak gyermekgyógyászokat, gyermeksebészeket is. Igen nehéz és fontos az égett beteg ápolása, amely miatt az ápolószemélyzet áldozatos munkája különös hangsúlyt kap az égések ellátásában.

Az égési hegek utógondozása

A csapatmunkának szintén kiemelt szerep jut az utókezelések alatt. A beteg elbocsátásával nem ér véget a kezelés, a rehabilitáció egy-másfél évig is eltart, amíg a heg megérik. A fizikai rehabilitációban gyógytornász, a mentális, pszichés és szociális rehabilitációban pszichológus segít.

Nagyon fontos a páciens és családjának hozzáállása. A gyógyulás során bőrzsugorodás léphet fel, ezért a hazatérő beteget tanácsokkal látják el a megfelelő tisztálkodással és bőrápolással kapcsolatban. A heget és környékét hidratálni kell, különböző kenőcsök és gélek használata javasolt, pl. szilikongél, hagymalevél kivonatot tartalmazó gél. Ezeket a TB nem támogatja. A sérült terület hónapokig fényérzékeny, ezért tanácsos magas faktorszámú napfényvédő szert alkalmazni. A hegkezelés része a méretre szabott kompressziós ruházat folyamatos viselése. Mindezek türelemmel és kitartással párosulva segítik a beteget a gyógyulás rögös útján.

(WEBBeteg - Piroskáné Hajdu Petra)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger