A 10 leggyakoribb elsősegélynyújtási hiba
Hiába állnak rendelkezésünkre jól képzett baleseti sebészek, gyakran előfordul, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van elsősegélynyújtásra. A Newsweek című hetilap összefoglalta a leggyakrabban elkövetett elsősegélynyújtási hibákat, illetve hogy mit tegyünk helyettük.
1. Levágott ujj |
Meglepően könnyű levágni az ujjunkat, ami leggyakrabban elektromos kés használata közben fordul elő. Ne próbálja a levágott darabot közvetlenül jégre helyezve tartósítani! Helyette fertőtlenítse, fedje steril kötszerrel, majd tegye azt vízálló zacskóba, és a zacskót helyezze egy másik, jéggel töltött zacskóba. Mivel a sérültet műteni fogják, a legjobb, ha üres gyomorral megy a kórházba. A csonkolt részt szintén fertőtlenítse, és fedje tiszta, száraz kötéssel.
2. Kiesett fog |
Számtalan baleset, akár egy védtelen sportbaleset következménye is lehet, hogy egy vagy több fogunk megsérül. Amennyiben a fog, gyökerestől esett ki, tegye a fogat tejbe, és menjen vele azonnal orvoshoz. Egyes esetekben van rá esély, hogy a kitört fogat visszaültessék.
3. Égési sérülés |
Ne tegyen se jeget, se vajat, vagy más zsíros anyagot az égési sérülés felszínére. Ne takarja be törülközőbe vagy zsebkendőbe, mivel a szövetszálak beleragadhatnak a sebbe. Hűtse hideg vízzel, majd fertőtlenítse és tegyen rá steril kötést. Legjobb, ha speciális égési kötszert használ. Azonnal menjen kórházba, ha az égés a szemet, szájat, vagy a nemi szerveket érte, (még abban az esetben is, ha a sérülés csak enyhe), ha az égési felület tenyérnyinél nagyobb, illetve ha felhólyagosodik, vagy a sérült belázasodik!
4. Áramütés |
Ne vegye félvállról, ha kisebb elektromos ütés éri (lámpától, vezetéktől), még akkor se, ha látszólag nincs semmi baja! Az áramütés láthatatlan, ám veszélyes sérüléseket tud okozni, mélyen a szervezetünkben. Keresse fel orvosát!
5. Kiment boka, térd |
Ne melegítse, hanem jegelje! Menjen a baleseti sebészetre, ha úgy érzi, a fájdalom elviselhetetlen. Előfordulhat, hogy csontja tört.
6. Orrvérzés |
Ne hajtsa hátra a fejét, és a vérzés után ne fújjon orrot! Üljön egyenesen, hajtsa enyhén előre a fejét, és egyenletesen szorítsa az orrcimpáit 5-10 percen keresztül. Ha a vérzés 15 percig is eltart vagy túl sok vért vesztett, menjen a baleseti sebészetre.
7. Vágási sérülés |
Ne használjon érszorítót! Azzal maradandó károsodást okozhat. Tiszta törülközővel, vagy gézcsomaggal fejtsen ki nyomást a sebre, majd fertőtlenítés után kötözze be! Ha a vérzés nem áll el, vagy a sérülést állati harapás okozta, menjen orvoshoz! Tartsa a sérültet melegen a sokkos állapot elkerülése érdekében!
8. Mérgezés |
Sav- és lúgmérgezés esetén (vagy ha nem biztos abban, hogy mi okozta a mérgezést) ne hánytassa a beteget! Vigye minél hamarabb orvoshoz, és ne felejtse otthon a mérgező anyagot sem, eredeti csomagolásban!
9. Szúrt seb |
Ne akarja a szúrást okozó eszközt eltávolítani a testből, mert azzal csak további sérüléseket okozhat! Amennyiben lehetséges, stabilizálja a tárgy helyzetét, azonnal keressék fel a baleseti sebészetet!
10. Roham |
Ne fogja le a sérültet és ne tegyen semmit a szájába. Fogja meg (de ne le!) a fejét, óvja az ütésektől. A roham végeztével fektesse stabil oldalfektetésbe és hívja mielőbb a mentőket!
Agyvérzés esetén se tegyen semmit a beteg szájába!
Mikor kell még a mentőkhöz fordulni?
Minden olyan esetben, mikor mellkasi fájdalmat, ájulást, túlzott vérzést vagy gyenge légzést érez, vagy ilyen esettel találkozik.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegély-szakoktató