Erős vérzések ellátása
Az erős vérzések szerencsére ritkák, ránézésre gyakran rémisztőek, hatékony ellátásuk kulcsfontosságú.
Erős vérzésről beszélünk nagy intenzitású vérzések esetén. A vér folyamatosan, nagy mennyiségben, egyes esetekben spriccelve távozik, színe sötét-vörös vagy élénk-piros. Korábban elkülönítették vénás és artériás vérzésre, az ellátás hatékonyságának növelése érdekében azonban ma már nem különítik el. Leggyakrabban a vágás, szúrás vagy közlekedési baleset a kiváltó tényező, de természetesen számos egyéb ok fordulhat elő.
Elsősegély
Sebellátás: hogyan kezdjek hozzá? |
Tízből csupán két esetben segítenek az autósok, ha balesetet látnak. A módosított KRESZ pedig előírja, hogy a nem érintett járművezetőknek is segítséget kell nyújtaniuk egy balesetnél. Cikkünkben a sebellátás folyamatát ismertetjük meg önökkel. Sebellátás: hogyan kezdjek hozzá? |
- Teremtse meg a biztonságot! Használjon gumikesztyűt!
- Nyugtassa meg a sérültet, helyezze nyugalomba! Ültesse vagy fektesse le!
- Nyomjon a sérülésbe mielőbb, lehetőleg steril anyagot (kötszert), és azzal alkalmazzon ún. direkt nyomást! Ennek során az anyagot vagy kötszert nyomja a vérző sebbe, így csökkentve a vérzést.
- A sérült testrészt lehetőleg emelje szív fölé!
- Ha a vérzés intenzitása csökkent és rendelkezésre áll elsősegély-felszerelés, fertőtlenítse a sebet, helyezzen rá steril mull-lapot, majd mullpólya segítségével készítsen nyomókötést!
Amit NE tegyen!
Az átvérzett kötést NE vegye le, mert ezzel csak felszakítja a már képződött véralvadékot. Készítsen újabbat arra! Gyakori tévhit, hogy a vérző sérülésre vizet kell folyatni, ez tévedés! A víz gátolja a véralvadást! Szintén gyakori hiba, elsősorban az akciófilmeknek „köszönhetően” a szorítókötés alkalmazása, amely szintén ellen javallt, hisz a kivérzést segíti elő.
Hívjon mentőt (104) vagy forduljon orvoshoz, ha
- a vérzéscsillapítást már megkezdték és a sérült:
- vérzése nagy intenzitású és/vagy spriccelő,
- vérzése nem csillapodik,
- émelyeg, szédül,
- erős fájdalomra panaszkodik,
- zavart,
- eszméletét vesztette,
- sebe láthatóan mély, nagy kiterjedésű,
- hányingerre panaszkodik vagy hányt,
- koponyáján deformitás látható,
- mozdulatlan,
- közúti balesetet szenvedett.
További teendők
Végezzen teljes betegvizsgálatot, keressen további sérüléseket! Keresse a kivérzéses sokk jeleit (sápadtság, émelygés, száraz ajkak és nyelv)! Ezek megjelenésekor alkalmazzon sokk-fektetést, a földön fekvő sérült lábát emelje fel kb. 30-45 fokban, így biztosítva az agy vérellátását. Óvja a sérültet a kihűléstől, használjon takarót vagy izolációs fóliát!