Kristálycukor a sebre? Nem mindegy, mire és hogyan alkalmazzuk

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A por- és kristálycukor felhasználható sebkezelés céljára is, különösen a szennyezett, fertőzött sebek kezelésére – olvasható a világhálón. Nem új keletű ez a felhasználási mód, hazánkban is elterjedt, különösen a természetessége miatt, azonban sok a félrevezető információ, nem mindegy ugyanis milyen sebre tesszük rá.

A világ legtöbb országában évtizedek óta használják, több feljegyzés is ismeretes a kristálycukorral kapcsolatban. Jelenleg is alkalmazzák az állatgyógyászatban, sőt, speciális esetekben a humán sebkezelésben is találunk rá eseteket – nyilatkozta korábban portálunknak dr. Horváth-Sziklai Attila gyógyszerész.

Attól nem kell tartani, hogy a cukor felhasználása miatt hiperglikémia, azaz magas vércukorszint alakulna ki. A cukor komplex molekulája nem tud a véráramban felszívódni.

Mire nem alkalmazható, mire talán?

Vannak olyan baktériumok, amelyek imádják a glükózt és a fruktózt, ezek pedig stimulálják azokat. Ezért nem ajánlott akut seb kezelésére a cukor, legyen az por vagy kristály. Amennyiben nem tudjuk eldönteni, milyen eredetű a nehezen gyógyuló seb, semmiképp se kísérletezzünk a módszerrel.

Alkalmazható azonban krónikus sebek kezelésére, így például nehezen gyógyuló, fertőzött műtéti sebekre és trauma okozta fertőzött sebekre (Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter, Clostridium perfringens, Corynebacterium), valamint diabétesz okozta sebekre, fekélyekre és a szöveti ödéma csökkentésére.

Miért éppen a cukor? Mi a helyzet a mézzel?

A kristálycukor sebekre történő alkalmazásának előnyei között találjuk a gyors antibakteriális, sebtisztító hatást, a gyors gyulladás- és ödémacsökkentő hatást, valamint fájdalomcsillapító hatása is ismert, megemlíthetjük a fokozott szövetképző hatását is. Ezek mellett megfigyelhető a szövetképző hatása is, a cukor a seb felületén fehérjetartalmú védőréteget képez.

Megkérdeztünk két szakorvost a témában, a mentőorvos nem ajánlja ezek használatát, a traumatológus szakorvos pedig azt mondta, szakmai körökben már halott és olvasott erről a megoldásról, de ő még nem alkalmazta. Felhívta azonban a figyelmünket a méz mint sebkezelő természetes anyag hatékonyságára: a méhészeti termékek, így például a méz természetes antibakteriális források, és széles körben használnak a sebgyógyításban. Érdekesség, hogy az első írásos emlék az i.e. 2600 és 2200 közötti időszakról maradt fent, egy ókori egyiptomi traumatológiai kézikönyvben írnak arról, hogy mi mindenre jó a méz (40% fruktózt, 40% glükózt, 20% vizet, valamint enzimeket, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz). Az ókori rómaiak és perzsák pedig előszeretettel használták a propoliszt, amely több mint 300 kémiai vegyületből áll, és szintén az antibakteriális tulajdonságait hangsúlyozták.

Tovább A méz mint antibiotikum

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, Dr. Lesznyák Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger